Wi-Fi Assist Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Apple tarafından IOS 9 güncellemesi ile Akıllı Telefon ve 4G Destekli Tabletlerinde kullanılabilir hale getirdiği Wi-Fi Assist özelliğinin ne işe yaradığını, artılarını ve eksilerini sizlerle paylaşalım istedik.

Özellikle 4G – 4.5G ve hatta 5G Teknolojilerinin hayatımıza girdiği ve Mobil İnternet Hızlarının ciddi anlamda Sabit İnternet Hızlarını geçmeye başladığını günümüzde firmaların daha hızlı internet kullanımı için farklı çalışmaları oluyor.

Wi-Fi Assist de tam olarak Apple tarafından bu amaca hizmet etmek için hazırlanan bir uygulamadır.

 

Wi-Fi Assist Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ayarlar kısmından Wi-Fi Assist seçeneğini aktif hale getirdiğiniz an telefonunuz Wi-Fi üzerinden yaptığı internet bağlantısını daha hızlı ve stabil hale getirebilmek için Mobil İnternet Paketinizi de olaya dahil ediyor.

Yani o an internete bağlandığınızda cihazınız hem Wi-Fi Ağını hem de Mobil Ağı aynı anda kullanıyor ve bu sayede daha hızlı bir şekilde internet erişimi sağlamanıza olanak sağlıyor.

Eğer Wi-Fi Ağının çekim gücü düşük veya internet sağlayıcı tarafından sağlanan hız yavaş ise bu durumda cihaz otomatik olarak Mobil İnterneti de sürece dâhil ediyor ve bu sayede bağlantı hızını yükseltmiş oluyor.

 

Wi-Fi Assist Nedir

 

Wi-Fi Assist Özelliğinin Artı ve Eksileri Nelerdir?

Bu ayarı aktif hale getirdikten sonra;

  • Sadece Mobil İnternetin kullanıldığı süreçlerde hiçbir fark görülmeyecektir,
  • Kablosuz İnternet yani Wi-Fi Bağlantılarının kullanıldığı alanlarda ise İnternet Hızı eskisinden çok daha iyi olacaktır.

Tabi ki bu iki maddeyi göz önüne alarak şunu söyleyebiliriz.

Eğer Wi-Fi Assist Özelliği aktif ise İnternet Paketi noktasında paketinizin data kullanımlarına dikkat etmeniz gerekecektir.

Çünkü siz aslında Wi-Fi üzerinden bağlantı yaptığınızı düşündüğünüz anlarda bile cihazınız Mobil Veri Paketinden de internet kullanmaktadır.

Hatta düşük bir Wi-Fi hızınız varsa cihazınız kullanım noktasında ağırlığı Mobil İnternet Paketinize verecektir. Bu sebeple de internet paketiniz kısa sürede bitecektir.

Özelliğin en büyük artısı ise ihtiyaç duyduğunuz anlarda size istediğiniz veriye daha hızlı ulaşım sağlaması olacaktır. Tabi hem Wi-Fi hem de Mobil İnternet kullanımı noktasında sorun yaşanmayan alanlar için geçerli bu durum.

 

Telefon Faturanız Kabarabilir

Eğer Apple kullanıcı iseniz Wi-Fi Assist Özelliğini aktif etmeden önce iki kez düşünmeniz gerekebilir.

Ülkemizde özellikle Mobil İnternet Paketlerinin pahalı olması, paketlerin sınırsız özelliklere sahip olmaması ve paket aşımlarından sonra ciddi rakamlarda faturaya eklemeler yapılması büyük bir sorun.

Bu sebeple de bu özelliği kullanırken paketinizin bitmesi, ek kullanım noktasında da 1 GB için 10 TL – 20 TL gibi ek rakamların faturanıza eklenmeye başlamasını görmeniz olası bir durum.

Geçtiğimiz aylarda yurtdışında bir kullanıcı Wi-Fi Assist Özelliğini aktif hale getirip bir ay boyunca güzel güzel internet kullandığı için ay sonunda 2.000 Dolarlık bir fatura ile baş başa kalmıştı.

 

Wi-Fi Assist Özelliği Hangi Cihazlarda Bulunuyor?

Daha önce belirttiğimiz gibi IOS 9 ve sonrası işletim sistemine sahip olan ve tabi ki Sim Kart desteği bulunan tüm Apple cihazlarında bu özellik mevcut.

Apple iPad veya Apple iPhone serilerinde rahatlıkla bu özelliği kullanabilirsiniz.

 

Wi-Fi Assist Özelliği Nasıl açılır – Nasıl Kapanır?

Cihaz üzerinden Wi-Fi Assist Özelliğini açmak ve kapamak oldukça basittir.

Yapmanız gereken tek şey AYARLAR seçeneği altında yer alan HÜCRESEL menüsüne girmek ve buradan Wi-Fi Assist özelliğinin aktif yada pasif hale getirmektir.

Wi-Fi Assist Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir