Windows 10 Güncellemesi İle Donanımı Güvenle Kaldır Fonksiyonu Tarihe Karışıyor

USB Bellek veya Harici Disklerin bilgisayar ile bağlantısını keserken başvurulan Donanımı Güvenli Kaldır özelliği gelen yeni Windows 10 güncellemesi ile tarihe karışıyor.

USB Bellek ve Harici Disk gibi birçok depolama cihazı ile bilgisayar arasındaki kablolu bağlantının güvenli olarak sonlandırılabilmesi için bilgisayar üzerinden Donanımını Güvenle Kaldır seçeneği kullanılıyordu.

Ülkemizde genellikle kullanıcılar buna pek dikkat etmeden cihaz ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı kesiyor olsa da cihaz ve veri güvenliğinin önemini bilen kullanıcılar bilgisayar üzerinden donanımı çıkar işlemi yapmadan bağlantıyı kesmiyorlardı.

Windows 10 işletim sisteminin 1809 sürüm numaralı yani 2018 Ekim güncellemesi ile hayatımıza giren ancak ilgili güncellemenin birçok kez geri çekilmesinden dolayı aktif olarak kullanıma sunulmayan bu özellik artık hayatımıza girmeye hazır.

 

Donanımı Güvenle Kaldır

 

Tampon Bellek Artık Devre Dışı Kalacak

Daha hızlı veri aktarımı sağlanabilmesi adına daha önce USB Bellek ve Harici Disk ile yapılan bağlantılarda Windows işletim sistemi araya bir tampon bellek oluşturarak veri aktarımı bu bellek üzerinden gerçekleştiriyordu.

Bu sayede veri aktarımı bir miktar daha hızlı oluyordu. Ancak Donanımı Güvenle Kaldır seçeneği ile işlem yapılmadığında da direkt olarak veri kayıplarına veya depolama alanında arızalara sebep olunabiliyordu.

Yapılan güncelleme ile artık Hızlı Kaldırma özelliği aktif hale gelmiş durumda. Buna bağlı olarak da veri aktarım hızlarında bir miktar düşme yaşanırken USB bellek, harici disk gibi ürünlerin de bilgisayar üzerinden direkt olarak çıkarılmasının önü açılmış oldu.

Ancak bu işlemi halen Windows 10 – 1809 Güncellemesi almamış bir Windows 10’lu cihazda veya daha alt bir sürüme sahip bir cihazda kullanmamanızı, donanımı güvenli kaldır veya çıkar seçeneğini kullanmaya devam etmenizi öneririz.

 

Windows 10 Güncellemesi İle Donanımı Güvenle Kaldır Fonksiyonu Tarihe Karışıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir