Windows 10 Mobile İşletim Sistemi Android Uygulamalarını Çalıştırabilecek

Microsoft cephesi özellikle son dönemde iyice gözden düşen Windows 10 Mobile İşletim Sistemi için Project Astoria adını verdiği araç ile Android Uygulamaları Çalıştırabilme özelliği ekleme peşinde.

Windows 10 Mobile İşletim Sistemi ile tanıtılan Project Astoria adındaki araç sayesinde Android İşletim Sistemi için hazırlanmış olan uygulamalar direkt olarak Windows 10 Mobile İşletim Sisteminde de kullanılabilecek.

Bazı denemeleri basına da sızdıran Microsoft cephesi bir görselde Android Periscope Uygulamasını Windows 10 Mobile üzerinde çalıştırmayı başarmış gibi görünüyor.

 

Project Astoria Henüz İndirilmeye Başlanmadı

Project Astoria Uygulaması henüz Beta aşamasında ve belli kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu sebeple de Son Kullanıcıya henüz bir katkısı olmayacak.

Ancak kısa süre içerisinde Beta Sürümü tamamlayarak tam sürüme geçecek olan Project Astoria isimli araç Windows 10 Mobile İşletim Sistemi için önemli bir satış argümanı olacak.

Windows 10 Mobile İşletim Sistemi Android Uygulamalarını Çalıştırabilecek
Windows 10 Mobile İşletim Sistemi Android Uygulamalarını Çalıştırabilecek

 

Project Astoria Destekli Windows Cihazlar

Araç ilk aşamada belli modellerle uyumlu olarak geliştirilmiş durumda.

Bu modellerin listesine bakıldığında ise Nokia firmasından satın alınan Lumia markasına ait modeller olduğu görünüyor.

İşte Project Astoria desteği veren Windows Mobile İşletim Sistemine sahip cihazlar.

 • Nokia Lumia 920
 • Nokia Lumia 925
 • Nokia Lumia 929
 • Nokia Lumia 830
 • Nokia Lumia 930
 • Nokia Lumia 1520
 • Nokia Lumia 635
 • Nokia Lumia 730
 • Nokia Lumia 820
 • Nokia Lumia 435
 • Nokia Lumia 928
Windows 10da Android Uygulamalar Çalışacak
Windows 10da Android Uygulamalar Çalışacak

 

Microsoft Bu Sefer Başarı Peşinde

Microsoft bilgisayarlar için pazarladığı Windows İşletim Sistemi ile şuan Pazar lideri. Ancak Mobil İşletim Sistemleri tarafından pek de işler iyi gitmiyor.

Nokia ile yapılan anlaşma ve sonrasında satın alma ile daha geniş kitlelere kısa süreli olarak ulaşmayı başaran Windows Mobile İşletim Sistemi birçok sebepten dolayı kullanıcıların gözünde başarısız oldu.

Şimdiler de ise özellikle Yetersiz Market İçeriği sorununu atlatmak isteyen Microsoft firması hazır market ürünlerine yönelmiş durumda.

Üreticilerin Windows 10 Mobile için çok fazla Uygulama Üretme düşüncesi içinde olmaması sebebiyle Microsoft firması biraz daha farklı bir yöntemle Project Astoria aracını aktife alma peşinde.

Bu sayede Project Astoria üzerinden Android İşletim Sistemi için üretilen uygulamalar Windows 10 Mobile İşletim Sistemi içinde de kullanılabilecek.

Windows 10 Mobile İşletim Sistemi Android Uygulamalarını Çalıştırabilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir