Windows 10’u İndirenler İnterneti Yavaşlattı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Windows 10 İşletim Sisteminin resmi olarak duyurulması ve Microsoft tarafından indirilebilir hale getirilmesi büyük bir İnternet Yavaşlamasına sebebiyet verdi.

3 GB boyutunda bir ISO dosyası olarak Microsoft Serverları üzerinden indirilebilir hale getirilen ve Tüm Kullanıcıların beğenisine sunulan Windows 10 İşletim Sistemi için büyük bir talep ortaya çıktı.

Milyonlarca kişinin 3GB’lık dosyayı indirmek üzere harekete geçmesi kısa süre içerisinde İnternet Dünyasında yavaşlamaların ortaya çıkmasına sebep oldu.

 

Saniyede 10TB’ı Aşan Veri Trafiği

Windows 10 İşletim Sisteminin duyurulması ve indirilebilir hale getirilmesi ile bir anda dünyanın dört bir yanından ürün indirilmeye başlandı.

Duyuru öncesinde yapılan analizler ve araştırmalar işle anlık olarak 10 TB boyutunda bir veri transferi yapılması ön görülmüş ve Windows 10 için ayrılan servera anlık 40 TB’ı kaldırabilecek şekilde düzenlemeler ve takviyeler yapılmıştı.

Bundan dolayı Microsoft indirme konusunda herhangi bir sorun yaşatmasa da Yerel İnternet Ağları bu konuda sınıfta kaldı.

Windows 10’u İndirenler İnterneti Yavaşlattı
Windows 10’u İndirenler İnterneti Yavaşlattı

 

Fiber Yoksa Hız Yavaşlayacaktır

Bir anda kullanıcıların indirme işlemi için yüklenmesinden kaynaklı olarak özellikle Fiber Optik Altyapısı yetersiz olan Türkiye gibi ülkelerde internet Lokal Bazda yavaşlamaya başladı.

Aynı ağ üzerinden birden fazla kişinin 3 GB’ı bulan ISO Dosyasını indirmek istemesi sadece kendi interneti değil, kendisi ile ilişkili tüm ağların da yavaşlamasına sebep oldu.

 

Windows 10 İşletim Sistemi
Windows 10 İşletim Sistemi

 

Sınırlı Kotası Olanlar Beklemek Zorunda

Evinde 6 veya 8 GB Kotalı İnternet kullanan kullanıcıların Windows 10 İşletim Sistemi için başka çare bulmaları gerekecek.

Aylık olarak zaten zor yeten 6 GB’lık bir kotanın tek bir indirme ile yarısının harcanması pek de istenecek bir durum olmasa gerek.

Bu sebeple de Windows 10 Güncellemesi almak isteyen kullanıcıların hem İnternet Kotası hem de Adil Kullanım Kotasına dikkat etmesi gerekecek.

 

Windows 10 İçin Bekleyebilirsiniz

Windows 7 veya Windows 8 sürümlerinden aşırı derece de sıkılmış olsanız dahi Windows 10 için birkaç gün daha beklemenizi öneririz.

Hem bir anda yüklenmeden doğan yavaşlamanın önüne geçilmiş olacak hem de bu yükleme sürecinde ortaya çıkan sorunlar da giderilmiş olacaktır.

Hatta size önerimiz eğer Microsoft tarafından Windows 10 için bilgisayarınıza teklif gönderildi ise onu bekleyiniz ve güncelleme direkt bilgisayar üzerinden müsait bir zamanda yapınız.

Windows 10’u İndirenler İnterneti Yavaşlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir