Windows Phone 8 İle Bing Gitti Yandex Geldi

Microsoft firması Rusya ve Türkiye pazarında satışa sunacağı Windows Phone 8 İşletim Sistemine sahip cihazlarda talep görmeyen Bing Arama Motoru yerine Yandex Arama Motorunu varsayılan yaptı ve pazarda Google’a karşı önemli bir çalışma başlatılmış oldu.

Ülkemizde son dönemde önemli yatırımlar yapan ve Google karşısında Yahoo veya Bing gibi ezilmek yerine ayakta kalmayı başaran Yandex Arama Motoru yenilenen Windows Mobile İşletim sistemine de karşılıklı anlaşma ile giriş yaparak pazardaki kullanım payını arttırmayı planları arasına ekledi.

Ülkemizde satışına başlanılan Nokia Lumia 920 ve HTC Windows Phone 8X modelleri ile pazara giriş yapan Windows Phone 8 İşletim Sistemi bir yandan da ülkemizde pek kullanılmayan Bing Arama Motorunu elemiş ol. Yandex ile ne şartlarda bir anlaşma yapıldı bilemiyoruz ancak Google için bu haber pek de iyi değil açıkçası. Pazarda hali hazırda satışı yapılan Android İşletim Sistemlerini dahili arama motoru olan Google karşısında henüz büyümekte olan bir Yandex ile karşı karşıya kalmış durumda.

Yandex Arama Motoru Windows Phone 8 İle Geliyor
Yandex Arama Motoru Windows Phone 8 İle Geliyor

Yandex özellikle son dönemde TV reklamları ile de büyük bir atağa kalkmış durumda. Beyaz Show gibi oldukça popüler programlara sponsor olan firma ayrıca GS Yandex, FB Yandex gibi taraftara özel Yandex Arama Sayfaları ile de pazarda bilinirliliğini arttırmayı başarmış durumda.

Avea inTouch modelinde de Yandex Shell sayesinde Mobil Uygulama alanında da ismini ülke pazarına yaymayı başaran Yandex gelecek günlerde başka projeleri ile de Ben de Varım söylemini güçlendirecek gibi görünüyor.

Windows Phone 8 İle Bing Gitti Yandex Geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir