Windows XP’nin Desteksiz Kalması Bankamatikleri Zora Sokacak

Microsoft kullanıcıları Windows’un yeni sürümlerine teşvik etmek için 8 Nisan tarihinde Windows XP’ye vereceği resmi desteği sona erdireceğini duyurmuştu. Bu durumun ise en çok bankaları üzeceğini tahmin ediyoruz.

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde bulunan bankalara ait ATM cihazlarının yüzde 95’i Windows XP üzerinde çalıştığı tespit edildi. Bu araştırmaya göre de bankaların 8 Nisan tarihi itibariyle ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabileceği tahmin ediliyor. Microsoft’un Windows XP için resmi desteğini sona erdirmesiyle birlikte ATM cihazları hackerlar tarafından saldırıya uğrayabilir.

Bankaların kullandığı ATM cihazlarının büyük bir kısmının eski donanıma sahip olduğu ve Windows 7 yükseltmesi için bile ATM’lerin birtakım zorluklar çıkartabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar arasında.

ATM konusunda bilgi sahibi olan bazı otoritelerin görüşüne göre bankaların ATM cihazlarının öncelikle sahip olduğu donanımı yükseltmeleri yönünde.

Windows XP'nin Desteksiz Kalması Bankamatikleri Zora Sokacak
Windows XP’nin Desteksiz Kalması Bankamatikleri Zora Sokacak

Ayrıca bu otoriteler eğer ATM cihazlarında donanım yükseltmesi yapılamıyorsa mutlaka elden çıkartılması gerektiği aksi halde bankaların Windows XP desteğinin resmi olarak son bulmasından sonra büyük zarara girebileceği konusunda hem fikir.

Bankaların bu konuda nasıl bir önlem alacağı ise merak konusu.

Windows XP’nin Desteksiz Kalması Bankamatikleri Zora Sokacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir