Wordpress 5.0 Gutenberg Editöründen Wordpress Klasik TinyMCE Editörüne Geçiş Nasıl Yapılır?

Wordpress 5.0 güncellemesi ile içerik girişlerinde kullanılan Klasik TinyMCE İçerik Editörünün yerini Gutenberg İçerik Editörü alıyor olacak.

Wordpress 5.0 Güncellemesi ile kullanılmaya başlanacak olan Gutenberg İçerik Editörünü kullanmakta zorlananlar için bu yazımızda Wordpress Klasik TinyMCE İçerik Editörüne geri geçiş süreci ile alakalı bilgi veriyor olacağız.

Wordpress 5.0 Güncellemesi öncesinde duyurusu yapılan ve test aşamasında kullanıcıların beğenisine sunulan Gutenberg İçerik Girişi Editörü eski kullanıcı alışkanlıklarını tek seferde çöpe atıyor.

Bu sebeple de birçok kullanıcı Wordpress Klasik TinyMCE İçerik Editörüne geri dönmek isteyecektir. İşte bu işin çözümü ise şu aşamada oldukça basit.

 

WP İçerik Editörü - Klasik ve Gutenberg

 

Wordpress Klasik TinyMCE Editörü Bir Eklenti Olarak Yoluna Devam Edecek

Wordpress tarafından her ne kadar Gutenberg İçerik Editörüne geçilse de Klasik TinyMCE İçerik Editörü de Wordpress Eklenti Sayfasında kendisine yer bulmuş durumda.

Klasik Editör adı ile eklenti sitesine girişi yapılan Wordpress Klasik Editörü ile dilerseniz direkt eski sistemde dilerseniz de biraz eski biraz yeni sistemde içerik girişlerine devam edebilirsiniz.

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra Ayarlar – Yazma ekranından  Klasik TinyMCE Editörünün ayarlarını yapabilirsiniz.

Ayarlar sekmesinden;

  • Blok Düzenleyicisi ve Gutenberg Düzenleyicisini tamamen devre dışı bırakıp, eski ara yüze sahip Wordpress Klasik TinyMCE Editörüne dönüş yapabilirsiniz.
  • Yeni geliştirilen Gutenberg İçerik Editörüne araç çubuğunun eklemesini yapabilir, iki yapıyı tek bir ara yüz üzerinden kullanabilirsiniz.

 

Wordpress Klasik TinyMCE Editörü Eklentisi

 

Konuyla alakalı olarak Wordpress tarafından ne kadar daha Klasik İçerik Editörüne destek sunulur bilemiyoruz. Ancak Wordpress 5.0 Güncellemesi ile site sahiplerinin gündeminde epey bir yer tutacak olan Gutenberg İçerik Düzenleyicisine alışmak pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

Wordpress Klasik İçerik Editörü: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/

Wordpress Gutenberg İçerik Editörü: https://wordpress.org/plugins/gutenberg/

Wordpress 5.0 Gutenberg Editöründen Wordpress Klasik TinyMCE Editörüne Geçiş Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. hemen geçtim

    Cevapla