Xiaomi Mi A1 Android 8.1 Güncellemesi Geri Çekildi

Uzunca süredir Xiaomi Mi A1 modeli için beklenen Android 8.1 Güncellemesi cihazlarda bazı sorunlara sebep olduğu için Xiaomi firması tarafından geri çekildi.

Android One programına dâhil olan ve buna bağlı olarak da Android Güncellemelerine hızlı bir şekilde sahip olacağı söylenen Mi A1 modeli için gönderilen Android 8.1 Güncellemesi firma tarafından telefonda bazı sorunlara sebep olduğu ve hatalı bir güncelleme olarak ele alındığı için geri çekildi.

Güncellemeyi yapan kullanıcıların karşılaştıkları sorunları gören firma gelen geribildirimleri de dikkate alarak güncellemeyi geri çekti.

 

Xiaomi Mi A1

 

Güncelleme Hangi Sorunları Getirdi?

Her zaman için kullanıcılara Güncelleme Öncesi Yedekleme uyarısı firmalar tarafından veriliyor. Ancak büyük bir kullanıcı kitlesi bu uyarıyı pek de dikkate almıyor açıkçası.

Xiaomi Mi A1 modelinde de böyle bir uyarı verilirken bunu dikkate alanlar açıkçası pek fazla veri kaybı yaşamamışlar. Ancak bu uyarıyı dikkate almayanlar kullanıcıların SMS Geçmişlerini kaybettiği gelen bilgiler arasında.

1157,5 MB boyutundaki Android 8.1 Güncellemesini yapan Xiaomi Mi A1 sahipleri ayrıca SafetyNet Sistemi kaynaklı bazı sorunlarda yaşamaya başlamışlar. Stabil şekilde çalışmayan uygulama sebebiyle bazı güvenlik zafiyetlerinin de ortaya çıktığı gelen bilgiler arasında.

 

Xiaomi Mi A1 - Android One

 

Android One Güncellemeleri Gecikmeler Yaşıyor

Ülkemizde Android One Platformunu en fazla tercih eden model sayısı aslında bir elin parmaklarını geçmiyor.

Xiaomi Mi A1 modelinin dışında General Mobile firması da son dönemde pazara sürdüğü modellerinde Android One Platformunu kullanarak Hızlı Güncelleme Sözü veriyor.

Ancak gelen güncellemelerin cihaz sahiplerine pek de hızlı ulaştırılamadığı ortada. Ulaşan güncellemelerin ise genelde birçok hata ve sorunu da barındırdığı kullanıcılar tarafından açıkça ifade ediliyor.

Sürecin bu kadar çetrefilli ve gecikmeli ilerlemesinin Üretici Firmalardan kaynaklı bir sorun mu olduğu yoksa Android cephesinde One Platformu için sağlanan destek ve yazılım yapısının yetersiz olmasından mı kaynaklandığı sorusu ise henüz cevap bulabilmiş değil.

 

Xiaomi Mi A1 Akıllı Telefon

 

Android One Platformu Nedir? Artı ve Eksileri Nelerdir?

Android İşletim Sisteminin biraz daha basitleştirilmiş olan yazılım aslında Saf Android olarak bildiğimiz sistemdir.

Android One Platformuna sahil olan firmalar cihazlarında direkt olarak Google tarafından belirlenmiş Saf Android Arayüzünü kullanarak ek biz özelleştirme ya da ekleme yapmıyorlar.

Bu sayede Google firması tarafından Android İşletim Sistemi Güncellemeleri yayınlandığında Android One Platformunu kullanan üretici firmalarda birkaç düzenleme yaparak rahatlıkla güncellemeleri kullanıcılarına gönderebiliyorlar.

 

Bu sistemin artıları olarak şu maddeleri sıralayabiliriz;

  • Diğer modellere göre çok daha hızlı güncelleme alabilirler,
  • Saf Android Arayüzü kullanılır,
  • Daha az özelleştirme sayesinde daha akıcı bir kullanım deneyimi sunarlar

Bu sistemin eksileri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Üreticiler pek söz sahibi değildir, Google ne verirse telefonda o görünür,
  • Model veya Marka bazlı özelleştirme imkânı sunmaz, Standart bir yapı sunar,
  • Firmaların kendi arayüz yapısını kullandırmaz, ek özellikler ve uygulamalar eklenmesi zordur,
  • Farklı markaların arayüzlerine alıştıktan sonra alışmak daha zordur

 

Xiaomi Mi A1 Android 8.1 Güncellemesi Geri Çekildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir