Xiaomi’den bir patent hamlesi daha

featured

Çin merkezli, telefon devi Xiaomi Microsof’tan sonra Nokia ile de patent anlaşması yaptı.

Çin’de henüz 2013 yılında kurulan fakat hızla gelişen akıllı cep telefonu markası Xiaomi Çin’de büyük bir pazar payına sahip. 35’ten fazla ülkede hizmet veren Xiaomi bu hızlı yükselişini devam ettirmek için teknolojinin her alanında büyük firmalarla işbirliğine girişiyor. Bir yıl içerisinde Microsoft ve Nokia ile patent anlaşmaları yapan Xiaomi sadece telefon yapımında değil, internet ve telekomünikasyon konusunda daha geniş bir alanda hizmet verebilmek istiyor.

Microsoft ile geçen sene yaptığı anlaşma doğrultusunda tam 1500 adet patent alan Xiaomi, Nokia ile internet ağları üzerine patent anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma 3 ana konu üzerinde duruyor. Anlaşmaya göre Xiaomi ve Nokia çapraz lisanslamayla hücresel ağ patentlerinde işbirliğine gidecek. Ayrıca Nokia, Xiaomi’ye içeriği henüz açıklanmamış olan pek çok patent satacak. Anlaşmanın üçüncü konusu ise IP taşınmasında çıkan problemlerin giderilmesinde Nokia ve Xiaomi işbirliği içinde olacak.

Yapılan anlaşmanın yanı sıra şirketlerin başka alanlarda da işbirliği yapmak için tekrardan görüşmelere başlayacakları söyleniyor. Nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi son dönemin en gözde teknolojileri hakkında görüşmesi beklenen iki şirketin bu konularda yapacağı ortaklıktan doğacak sonuçlar şimdiden heyecan verici.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir