Xperia Z1 Honami, Galaxy Note 3 ve iPhone 5S… Hangisi?

2013 senesi bitiyor ve pazara çıkacak olan üst düzey Akıllı Telefon modelleri ile bir anlamda Rekabet ve Ürünler ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Bu rekabet içerisinde elbette ki belli bir kitleye sahip olan ürünler biraz daha ön plana çıkarken pazara ilk kez çıkacak olan ürünler ise biraz daha geride kalacak gibi görünüyor.

Dilerseniz kısaca Samsung Galaxy Note 3, Sony Xperia Z1 Honami ve Apple iPhone 5S modellerinin Pazar analizlerini yapalım.

 

Apple iPhone 5S

Modelin özellikleri net olarak belli değil. Ürün yapısı, kasa yapısı veya daha birçok detay oldukça gizli bir durumda. Fiyatı ise büyük ihtimalle ülkemizde ilk etapta 4000 TL seviyelerinden kara borsada açılacak ve 4-5 ay sonra da 2000 – 2500 TL seviyelerinden resmen satışa girecek.

Bunca belirsizliğe rağmen 1 haftadır Apple Store kapısında kamp kurmuş olan Apple Fanları mevcut. Yani karşısında kim olursa olsun Apple bu model ile de bir çöp olsa bile rekor kıracak gibi görünüyor.

Eylül ayına kadar Android satışları yükselirken Eylül – Ekim – Kasım dönemi için Apple iPhone 5S rekor peşine rekor kıracaktır diye düşünüyoruz. Ve bu üçlemenin en fazla satılacak modeli olarak iPhone 5S modelini gösteriyoruz.

Xperia Z1 Honami, Galaxy Note 3 ve iPhone 5S
Xperia Z1 Honami, Galaxy Note 3 ve iPhone 5S

Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 2 ve Samsung Galaxy S4 ile Android platformu içerisinde oldukça iyi satışlar yakalayan firma Note 3 modeli ile de başarılı bir çıkış yapmayı planlıyor.

Kasa yapısı olarak biraz değişime uğrayan, ekran büyümesine rağmen kasada çok fazla büyüme gerçekleştirmeyen firmanın buna rağmen kullanıcı gözündeki Çok Büyük algısını kırması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Donanımsal özellikler ile Apple iPhone 5S modelini geçecek gibi görünen Note 3 modelinin en büyük dezavantajı Apple kadar fana sahip olmaması.

Ama yine de satış bazında ikinci sırada Samsung Galaxy Note 3 yer alacak gibi görünüyor.

 

Sony Xperia Z1 Honami

Pazara ilk olarak sunduğu Xperia Z modeli ile hüsrana uğrayan ve rakiplerinin modelleri altında kalan Sony firması sene dolmadan 2. Kez yeni bir model pazara sunuyor. Ve Sony Xperia Z1 Honami modeli ile Galaxy S4 ve HTC One modellerini donanımsal olarak geçmeyi başarıyor.

Aslında boyut olarak 5 inçlik yapısı ile ideal Akıllı Telefon ailesi içinde görebileceğimiz model biraz daha geride kalacak gibi görünse de ilk gelen tepkilere göre Samsung Galaxy Note 3 satışlarını geçebilecek güce ve yeteneğe sahip.

Sony bu noktada başarılı bir satış stratejisi ile pazardaki satışlarını katlarken Samsung Galaxy Note 3 satışlarının yanında Samsung Galaxy S4 ve HTC One modellerinin satışlarına da darbe vurabilir.

Ancak şu aşamada olasılıkları göze alarak bu üçlüden 3. Sırada olacak ürün olarak görebiliriz.

 

***

Peki siz bu üç üründen hangisini almayı düşünürsünüz?

Xperia Z1 Honami, Galaxy Note 3 ve iPhone 5S… Hangisi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir