Yandex.Taxi ve UBER 6 Ülke İçin İşbirliği İçerisine Gitti

Yandex.Taxi Uygulaması ile UBER Uygulaması Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Gürcistan ve Kazakistan gibi ülkelerde Ortak Çalışma kararı aldı.

Buna göre kullanıcılar dilerlerse Yandex.Taxi dilerlerse de UBER Uygulamalarını kullanmaya devam edebilecekler. Ancak taksi sürücüleri iki platformun bir araya getirildiği yeni sistemi kullanmaya başlayacaklar.

Bu sayede müşteriler dilerlerse Yandex.Taxi dilerlerse de UBER üzerinden çağıracakları bir taksinin daha geniş bir taksi ağı üzerinden daha hızlı bir şekilde kendilerine ulaştıklarını görecekler.

 

UBER Uygulaması

 

Uygulama Diğer Ülkelerde de Aktif Olarak Kullanılabilecek

Bu iki firma arasında imzalanan anlaşma kapsamında iki firmada anlaşmalı oldukları taksi duraklarını tek bir sistemde birleştirerek daha büyük ve kapsamlı bir ortaklığa imza atmış durumdalar.

Ancak anlaşma sadece bu kadarla sınırlı değil.

Örneğin Yandex.Taxi Uygulamasını kullanan bir Rus vatandaşı herhangi bir ülkeye gittiği vakit uygulama üzerinden o bölgede faaliyet gösteren bir UBER Taksisini çağırabilecek. Bu sayede Yandex.Taxi kullanılmayan herhangi bir ülkede de UBER üzerinden hizmet alınabilecek.

Aynı durum UBER için de geçerli olacak. UBER Uygulamasının yetersiz yada hiç olmadığı bölgelerde direkt olarak UBER Uygulaması üzerinden Yandex.Taxi sistemi kullanılarak kullanıcılara hızlı ve kolay bir şekilde taksi hizmeti sunulmaya devam edilecek.

 

Yandex.Taxi Uygulaması

 

Ortaklığın Değeri 3.73 Milyar Dolar Olarak Açıklandı

UBER tarafından 225 Milyon Dolar, Yandex.Taxi tarafından da 100 Milyon Dolar konularak hazırlanan ortaklık toplamda 3.73 Milyar Dolar seviyesine ulaşmış durumda.

UBER ve YANDEX ortaklığında kurulacak olan yeni şirketin %59.3’lük kısmına Yandex firması, %36.6’lık kısmına ise UBER firması sahip olacak.

Kalan %4.1’lik pay ise çalışanlar tarafından kontrol edilebilecek.

Yeni modelin kısa süre içerisinde gerekli otoritelerden izin alması neticesinde 2017 yılının 4. Çeyreğinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu sayede 2018 yılı başı itibari ile birçok ülkede Yandex.Taxi ve Uber Ortaklığının meyveleri de yenilmeye başlanacak.

UBER ve Yandex.Taxi

Yandex.Taxi ve UBER 6 Ülke İçin İşbirliği İçerisine Gitti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir