Yapay Bronzlaşma İşlemleri Cilt Kanserine Sebep Oluyor

Güneşlenmek doğal olarak insanların bronzlaşmasına sebep olsa da kolayına kaçarak bu işi yapay yollarla yapan ve yaz kış bronz bir halde dolaşan kişilere kötü haber geldi. Yapay Bronzlaşma sistemleri cilt kanserine sebebiyet veriyor.

2009 yılında yapılan araştırmalar neticesinde Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından özellikle yapan bronzlaşma cihazlarının Grup 1 adı verilen ve insanda kesinlikle kansere yol açan kanserojen ışınlar içerdiği kesinleşmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı gibi bu konu üzerinde çalışmalar yapan birçok Ulusal ve Uluslararası sağlık birimi Solaryum ve buna benzer yapıdaki Bronzlaşma Sistemlerinin insanda özellikle cilt kanserine sebep olduğunu resmi olarak ortaya koydu.

 

18 Yaş Altı Kullanımı Yasaklandı

Hazırlanan raporlar doğrultusunda aralarında  Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada gibi büyük ekonomilere ve nüfus yoğunluklarına sahip 19 ülke tarafından 18 yaş altındaki gençlerin bu tarz ürünler kullanılmasına kesin yasaklar getirildi.

Brezilya ise 2009 yılında yaptığı bir açıklama ile ülke çapındaki tüm Solaryum Merkezlerini kapattırmış ve tüm yaş ve cinsiyet grupları için solaryum ve yapay bronzlaşma ürünlerinin kullanımını yasaklamıştır. Aynı şekilde Avustralya’da 2015 yılında alınan kararlar neticesinde pek çok eyaletinde Solaryum Kullanımına yasak getirmiştir.

Yapay Bronzlaşma İşlemleri Cilt Kanserine Sebep Oluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir