“Yasaklı Siteye Girdiniz” Dolandırıcılıkları Başladı

Yeni İnternet Düzenlemesinin meclisten geçmesinin ardından Dolandırıcılık Şebekeleri de iş başı yapmaya başladı. Yeni dolandırıcılık yöntemi ise “Yasaklı Siteye Girdiniz” şeklinde gelen SMS’ler.

Özellikle Cinsel İçerikli sitelere girildiğine dair gönderilen mesajlarda kullanıcıların Cezai Bedel ile karşı karşıya kaldıkları, bu bedeli en kısa sürede ödemeleri gerektiği, aksi durumda ise Yasal İşlem Başlatılacağı yönünde bir mesaj gönderiliyor.

İşte bir kullanıcıya gönderilen mesaj örneği.

“Sayın Abonemiz. 346791 sayılı kanuna göre 29/02/2014 saat 21:51’de yasaklı bir siteye giriş yapılmış ve bazı içerikler indirilmiştir. Bu nedenle 06/03/2014 tarihli güne kadar ödemeniz gereken 259.99 TL ceza hakkınızda kesilmiştir.”

“Yasaklı Siteye Girdiniz” Dolandırıcılıkları Başladı
“Yasaklı Siteye Girdiniz” Dolandırıcılıkları Başladı

Gelen mesaj ile paniğe kapılan kullanıcılara gönderilen ikinci bir mesajda ise 1 Hafta İçerisinde adreslerine bir zarf geleceği ve burada belirtilen Hesap Numarasına bu paranın yatırılması gerektiği yönünde bilgi veriliyor

Özellikle gençlerin üzerinde oynanan bu oyun ile çeşitli içeriklere sahip sitelere giren gençler bazı yollar ile tespit edilmekte ve bu şekilde para sızdırılmaya çalışılmaktadır.

Ailelerinin bilgisi olmaması adına belirtilen parayı bulup buluşturan gençler genelde hiç kimseye haber vermeden gelen bu SMS ile büyük bir dolandırıcılık şebekesinin kurbanı olmaktadırlar.

Olayın içerisinde Cinsellik ve Cinsel İçerikli Sitelerinde bulunmasından kaynaklı olarak aileleri ile bu konuda bilgi paylaşımı yapmayan gençlerin yanında çok çeşitli kesimlerden internet kullanıcıları da gelen bu SMS’ler debebiyle daha büyük ceza yememek adına bu ödemeleri yapmaktadırlar.

Bakalım İnternet Yasakları ile başlayan bu yeni Dolandırıcı Yöntemi kaç kişinin canını daha yakacak…

“Yasaklı Siteye Girdiniz” Dolandırıcılıkları Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir