Yazıcı Satın Alma Rehberi (Tonerli Yazıcı – Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı – Tanklı Yazıcı)

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Son dönemde sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de Doğru Yazıcı Nasıl Seçilir, Yazıcı Alınırken Nelere Dikkat Edilir gibi sorular olmaya başladı. Bizde sizlere bir Yazıcı Satın Alma Rehberi hazırlayalım istedik.

Öncelikli olarak Yazıcılar ile alakalı bazı Teknik Terimleri sıralayacağız. Sonrasında da kullanım senaryolarına göre hangi yazıcıları tercih etmeniz gerektiği konusunda bazı bilgiler veriyor olacağız.

Tabi ki takıldığınız konularda sorularınızı YORUM kısmından bizlere sorabilir, Aklınızdaki sorulara cevap arayabilirsiniz.

 

Renkli Toner

 

Wi-Fi Desteği

Bu desteğin mevcut olduğu modellerde evinizde bir Wi-Fi Ağı var ise Kablosuz Çıktı Almak mümkün olacaktır. Yani bir Modem varsa ve kurulu ise evin herhangi bir noktasından Wi-Fi ağına bağlanan Notebook, Masaüstü Bilgisayar, Tablet PC veya Akıllı Telefon üzerinden çıktı alabilirsiniz.

 

Bluetooth Desteği

Bazı modellerde son dönemde görmeye başladığımız bu özellik sayesinde yazıcıya Bluetooth üzerinden çıktı göndermeniz mümkündür. Herhangi bir Wi-Fi ağına ihtiyaç duymadan, yazıcının ilgili programlarını kullanarak çıktıları gönderebilirsiniz.

 

Tanklı Yazıcı Dolumu

 

Hepsi Bir Arada Modeller

Genellikle Yazıcı + Tarayıcı + Fotokopi özelliği olan modellere Hepsi Bir Arada modeller denilmektedir.

Ancak isteğe göre bu guruba Fax özelliği ekleyebilir, USB veya SD Kart ile doğrudan baskı alabilme özelliği ekleyebilir, Wi-Fi ve Bluetooth gibi özelliklerin olmasını isteyebilirsiniz.

Buna benzer isteklerinizi karşılayan modellerde şuan pazarda satıştalar. Ancak fiyat noktasında ne kadar ekmek o kadar köfte olayı geçerli olmaktadır.

 

USB Yazıcı Kablosu

Genellikle Yazıcı Kutularından USB Yazıcı Kablosu çıkmamaktadır. Eğer evinizde eski yazıcınızdan kalma bir USB Yazıcı Kablosu varsa sıkıntı yok. Ancak böyle bir kablo yoksa ne yazık ki ek bir ödeme yaparak bu kabloyu satın almanız gerekmektedir.

Bu kablolar 10 TL gibi bir rakamdan başlayarak aktarım hızına, markasına veya paketlemesine göre 50 TL seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Eğer kutudan USB yazıcı Kablosu çıkıyorsa genellikle bu kutu üzerinde gösterilmektedir.

 

USB Yazıcı Kablosu

 

Yazıcı Tercihinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Baskı Hızı

Gerek Renkli Baskı Hızı gerekse de Siyah – Beyaz Baskı Hızı oldukça önemli detaylardır.

Eğer bir firmada çalışıyorsanız ve yazıcı kullanımı fazla ise bu durumda yavaş bir makine almak iş yükünüzü ve yoğunluğunuzu arttıracaktır. Bu sebeple de yapacağınız işe uygun bir baskı hızına sahip makine tercih etmeniz gerekecektir.

Baskı Hızlarına yazıcıların teknik özellikleri kısmından bakabilirsiniz.

 

Brother Tanklı Yazıcı

 

Kartuş – Toner Sayısı

Genelde Tonerli modellerde sadece siyah rengin olduğu bir toner yeri bulunur. Kartuşlu ve Tanklı modellerde ise bazen 2 kartuş bazen 4 kartuş bazen de 6 veya 8 kartuşlu cihazları görebiliriz.

Eğer bir ev ödevi yapacaksanız 2 kartuşlu bir yazıcı işinizi görecektir. Ancak bir fotoğraf baskısı alacaksanız bu durumda artan her renk size daha canlı ve daha doğru bir fotoğraf baskısı sunacaktır.

Bu sebeple de yapacağınız işe uygun model yazıcıyı almanız önemlidir.

Ofiste Siyah – Beyaz baskı alacak bir kişinin 6 Tanklı bir yazıcı alması mantıksız olacaktır. Aynı şekilde düğünlerde fotoğraf baskısı alıp satan bir kullanıcı da gidip 2 kartuşlu bir cihaz alırsa baskı anında büyük sorunlar yaşar.

 

Samsung Tonerli Yazıcı

 

Tonerli – Lazer Yazıcılar

Genellikle Siyah – Beyaz Baskı alacak olan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Renkli Baskı veren modelleri de olmasına rağmen Renkli Toner bulmak biraz sıkıntılı olduğu için yerel firmalar veya bireysel kullanıcılar tarafından bu modeller pek tercih edilmemektedir.

Büyük firmalar ise bu süreçleri bir aracı firma üzerinden yürüttükleri için genellikle hem Siyah Beyaz hem de Renkli özelliklerine sahip Tonerli Yazıcıları tercih etmektedirler.

Bu yazıcılar Kuru Mürekkep kullandıkları için uzun süre çalışmadan bekleseler bile Donma ya da Arızalanma sorunu yaşatmazlar. Aynı zamanda Toner Dolumları doğru yazıcı türü seçilirse nispeten oldukça uygundur.

Ayrıca baskıdan sonra mürekkebin kuruması gibi bir etmen olmadığı için çıktıda bir dağılma yada bulaşma sorunu olmamaktadır.

Aynı şekilde kullanılan Kuru Mürekkep bazı sektörler tarafından farklı çalışmalarda da kullanıla bilinmektedir. Örneğin birçok okul Baskı Devre çizimlerinde Yağlı Kağıt üzerine Tonerli Yazıcı Baskısı almakta ve Baskı Devre işlemini bu sistem üzerinden daha kolay hale getirmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise bazı üretici firmaların Toner Kartuşlarına Cip koyarak dışarıda dolum yapılmasını engellemeye çalışmasıdır. Bu sayede kullanıcılar dışarıda dolum yapamadıkları için Toner Alımına zorlanmaktadırlar.  Ülkemizde ortalama olarak bir tonerin satış fiyatı ise 200 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Bu sebeple de Tonerli Yazıcı alırken cihazın Toner Dolumu noktasında da bilgi almanız, ortalama Toner Masrafını öğrenmeniz gerekecektir. Aksi durumda her 1.000 – 1.500 çıktıda bir 200 – 300 TL’den başlayan rakamlarda masraf etmeniz gerekecektir.

Tonerli ürünlerde Dolum Yaparak yada Muadil Toner Kullanarak baskı maliyetlerinizi nispeten çok daha uygun seviyelere çekebilirsiniz. Ancak biz hesaplamamızı olması gerektiği gibi yani Orijinal Toner alarak baskı yapan bir kullanıcı gözünden yapacağız.

 

Tonerli Yazıcı İçin Ortalama Maliyetler

Cihaz Maliyeti  200 TL – 2.000 TL Arası
Ortalama Baskı  1.000 – 1.500 Sayfa
Mürekkep Maliyeti  200 – 400 TL ( 1 Toner)
Ortalama 100 Sayfa Baskı Maliyeti  15 TL

 

HP Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Bu cihazlar günümüzde en fazla satılan, en fazla sorun çıkaran ve en hızlı şekilde çöpe giden yazıcılardır.

Fiyatları uygundur. 50 TL’den başlayan rakamlarla satışları yapılır. Ancak özellikle Kartuş Maliyetleri oldukça yüksektir. Ortalama olarak 2 kartuşla çalışan bir yazıcı her 200 – 300 sayfa baskıdan sonra mürekkebi bitirmekte ve ortalama 2 kartuş için 100 TL’den başlayan masraflar ortaya çıkmaktadır.

Dışarıdan yapılan Kartuş Doldurma işlemleri ise bir kartuş için 1-2 kez yapılabilmekte ve sonrasında kartuş kullanım dışı kalmaktadır. Ayrıca doldurma kartuşlardan kaynaklı olarak mürekkep akması veya cihazın arızalanması gibi sorunlarda karşımıza çıkmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar ortalama olarak 15 günde – 1 ayda bir çalıştırılmalı, birkaç sayfa çıktı alınarak tüm renklerin hareket etmesi sağlanmalıdır. Aksi durumda sıvı mürekkep oldukça ince olan yazıcı borularında donmakta ve yazıcının çöpe atılması sürecini başlatmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli yazıcılar genellikle çok fazla masraf yapmadan eve yazıcı almak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmekte ancak ilk kartuş alım sürecindeki masraflar göz ardı edildiği için emekliye ayrılmaktadır.

 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı İçin Ortalama Maliyetler

Cihaz Maliyeti  50 TL – 1.000 TL Arası
Ortalama Baskı  200 – 400 Sayfa
Mürekkep Maliyeti  60 – 200 TL arası (2 Adet)
Ortalama 100 Sayfa Baskı Maliyeti  30 TL

 

Epson Tanklı Yazıcı

 

Tanklı Yazıcılar

Son yıllarda pazarda Epson, Canon, Brother gibi firmalar tarafından Tanlı Yazıcı ismi ile satışa çıkan Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar oldukça fazla tercih görmeye başlamıştır.

Bu yazıcılarda Mürekkep Maliyetleri oldukça düşürülmüş, Ortalama olarak 30 TL’den satılan 4 mürekkep ile 4.000 ila 6.000 sayfa arasında baskı alabilmek mümkün hale gelmiştir. Bu yapıları sayesinde Tonerli Yazıcılardan bile daha az maliyetle daha fazla baskı verme imkanına sahip olmuşlardır.

Ancak bu ürünlerde de tıplı Kartuşlu Modellerde olduğu gibi cihazın 15 günde 1 ayda bir çalıştırılması ve birkaç sayfa baskı alınması zorunludur.  Aksi durumda Mürekkep Donması sorunları gözlemlenebilmektedir. Bu sebeple de Tanklı Modelleri satın almanız durumunda en azından ayda birkaç kez çıktı almanız yararınıza olacaktır.

Bu cihazların fiyatları ise nispeten biraz daha pahalıdır. Ortalama olarak 500 TL’den başlayan rakamlarla satılan modeller Özelliklerine ve Tank Sayılarına göre 2.000 – 3.000 TL seviyelerine çıkabilmektedirler.

 

Tanklı Yazıcılar İçin Ortalama Maliyetler

Cihaz Maliyeti  500 TL – 2.000 TL Arası
Ortalama Baskı  4.000 – 6.000 Sayfa
Mürekkep Maliyeti  120 – 200 TL arası (4 Adet)
Ortalama 100 Sayfa Baskı Maliyeti  3.50 TL

 

OKİ Fatura Yazıcısı

 

Fatura Yazıcıları

Burada zaten istek tamamen özelleşmiş olacağı için OKİ gibi EPSON gibi markaların Fatura Yazıcıları arasından bir tercih yapmanız lazım. Ancak Şeritli Fatura değilde E-Fatura tarzında fatura kesiyorsanız o zaman Siyah – Beyaz çıktı alabileceğiniz Tonerli Yazıcılar sizin işinizi daha iyi görecektir.

 

Fotoğraf Yazıcıları

Günümüzde Canon tarafından üretilen, biraz maliyetli ancak güzel baskı alabileceğiniz, taşınabilir fotoğraf yazıcıları birçok noktada satılmaktadır.

Ancak son dönemde özellikle Tanklı Yazıcılar ile birlikte Canon ve Epson firmaları Fotoğraf Baskısı üzerine oldukça fazla yoğunlaşmaya başlamışlardır.

Son çıkan 6 Tanklı modeller ile birçok fotoğrafçı anlık baskı alması gereken noktalarda baskı alarak satışını yapmakta ve sorun yaşamadan hizmet vermektedirler. Bu sebeple de bu ürünleri de tercih edebilir ve Normal Baskı ile Fotoğraf Baskısını tek makinadan çözebilirsiniz.

 

Canon Selphy Fotoğraf Yazıcısı

 

Editörün Önerisi

Eğer bir şirket iseniz, genellikle Siyah-Beyaz baskı alacaksanız, anlaşmalı bir Dolum Firmanız varsa uygun marka ve modele sahip Tonerli Yazıcı almanız mantıklıdır.

Aynı şekilde Renkli ve Siyah-Beyaz baskı alacak bir şirket iseniz Renkli Tonerli modellere ya da Tanklı Yazıcılara bakabilirsiniz.

Ev kullanıcı iseniz, Siyah-Beyaz çıktı sizin için yeterli ise, gerektiğinde 2-3 ay yazıcı hiç açılmayacaksa o zaman Tonerli Modeller size göredir.

Okul veya Dershane gibi ortamlarda kullanılmak için alınacak olan yazıcılar genellikle Tanklı Yazıcı olacaktır. Çünkü yazıcılar dönem için de gerek sınav kâğıdı gerekse de farklı baskılar için sıkça kullanılacaktır ve baskı maliyetleri uygun olmak zorundadır. Ancak yaz aylarında 2-3 ay cihazın çalışmaması durumunda Mürekkep Donması sorunu yaşanması ihtimaller arasındadır.

Evde kullanımlarında ise, günlük olarak baskı almak durumunda iseniz, renkli çıktıda lazım olacaksa bu durumda Tanklı Yazıcılara bakmanızı öneririm. Çok maliyet yapmak istemiyorsanız, çok uzun süreli kullanmayacaksanız, bir anlamda Kullan – At şeklinde bir yazıcı almak istiyorsanız Mürekkep Püskürtmeli yazıcı bakabilirsiniz.

 

Marka Önerisi noktasında ise zaten pazarda çok fazla marka olmadığı için bir kesinlikle şunu alın önerisi yapmayacağım.

Epson, Samsung, HP, Canon, Brother gibi markaların ürünleri oldukça başarılıdır.

Tonerli’de HP veya Samsung tercih edebilirsiniz. Samsung ürünlerinin bazılarında Çip olması sebebiyle tercihinizde dikkatli olmanızı öneririz.

Mürekkep Püskürtmeli yazıcıda pazarda genelde HP markalı ürünleri bulabiliyor olacaksınız.

Tanklı Yazıcılarda ise Epson, Canon ve Brohter markalı ürünler şu aralar satışı yapılan ürünlerdir.

 

Canon Tanklı Yazıcı

 

Yazıcı Satın Alma Rehberi üzerinde yer almasını istediğiniz diğer konuları da bize YORUM sekmesi üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Yazıcı Satın Alma Rehberi (Tonerli Yazıcı – Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı – Tanklı Yazıcı)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 Yorum

 1. 9 Nisan 2022, 10:01

  […] Yazıcılarda Hangi Kağıt Boyu tercih Ediliyor? […]

  Cevapla
 2. 4 Nisan 2021, 13:31

  Teşekkürler, yazıcı almak isteyen herkes için faydalı bir forum olmuş. Malum satıcı firmaların internet sitelerindeki kullanıcı yorumları kargo şirketi ve ambalaj görüntüsü olduğundan, ürünün (yazıcının) performans , olumlu veya olumsuz yanlarını tam olarak anlayamıyorsun.

  Cevapla
 3. Kaç saattir araştırıyorum çok şükür bu siteyi buldum. Hiçbir yerde donma konusuna değinmemişler sitelerdeki yorumlardan zar zor anlayabildim, sonunda bu siteden tam olarak konu yerine oturdu. Ellerinize sağlık çok faydalı, belki ömrümde yaptığım 2. veya 3. yorumum falandır, bana inanılmaz yardımcı oldunuz. Teşekkürler.

  Cevapla
 4. 22 Ekim 2020, 16:35

  KARDEŞ ÖNCELIKLE ELINE EMEGINE SAGLIK KAC SAYFALARA BAKTIM OKUDUM HEPSI BIRBIRINDEN KARMASIK COK GUZEL AYDINLIK GETIRDIN TAVSIYEN ICIN TESEKKURLER HATAY PAYASDAN KUCAK DOLUSU SEVGİLER SAYGILAR.

  Cevapla
 5. 22 Ekim 2020, 16:35

  KARDEŞ ÖNCELIKLE ELINE EMEGINE SAGLIK KAC SAYFALARA BAKTIM OKUDUM HEPSI BIRBIRINDEN KARMASIK COK GUZEL AYDINLIK GETIRDIN TAVSIYEN ICIN TESEKKURLER HATAY PAYASDAN KUCAK DOLUSU SEVGİLER SAYGILAR.

  Cevapla
 6. 18 Ekim 2020, 09:53

  mrhb bilgiler için teşekkürler epson tanklı bir yazıcı almak istiyorum l3160 önerirmisiniz veya öneriniz nedir cocukların evde çıktı alması için kullanılacak teşekkürler

  Cevapla
  • Teknik olarak ihtiyacınızı karşılıyor mu? Karşılıyorsa alabilirsiniz. Güzel cihazdır. Ofislerde dahi birçok kişi kullanıyor

 7. 18 Ekim 2020, 09:53

  mrhb bilgiler için teşekkürler epson tanklı bir yazıcı almak istiyorum l3160 önerirmisiniz veya öneriniz nedir cocukların evde çıktı alması için kullanılacak teşekkürler

  Cevapla
  • Teknik olarak ihtiyacınızı karşılıyor mu? Karşılıyorsa alabilirsiniz. Güzel cihazdır. Ofislerde dahi birçok kişi kullanıyor

 8. Merhaba, lazerli yazıcıları eklememenizin bir sebebi var mı?

  Cevapla
 9. Merhaba YKS sınavına hazırlanıyorum. Soru bankaları,denemeler ve testler çıkarmam gerekiyor internet üzerinden. Renkli çıkarma yapması da gerekiyor. Ancak fotokopi veya tarayıcı özelliği olsun istemiyorum. Önerebileceğiniz en uygun yazıcı hangisidir

  Cevapla
  • Renkli çıktı verebilen Toner li modellere yada Tanklı Yazıcılara bakabilirsiniz. Tanklı modellerin birçoğunda ister istemez Tarayıcı özelliği yer alşıyor.

   Cevapla
 10. Yazıcıdan hiç anlamayan biri olarak. Kısa öz net ve tam ihtiyacımız olan güzel bir yazı olmuş. Normalde hiç yorum yapmam ama emeğinize teşekkür etmeden geçmek istemedim.

  Cevapla
 11. 10 Ağustos 2017, 23:26

  Bu konudaki önceki yorumumda website linki ile beraber emek verip mantıklı bir yorum yazdım. Burada website linki koyulacak yer bırakıyorsunuz, web sitemizi yazınca neden yorumu onaylarken siliyorsunuz? Ayıp değil mi? Haram helâl kavramına inanıyorsanız, haram olsun diyorum.

  Cevapla
  • Sitemiz üzerinden link almak için konuya girip yorum yazan, sonrasında da Hak ve Hukuk konusunda bize ahkam kesen bir kişi olmanız garibimize gitti.
   Oradaki Web Sitesi bölümü konuyla alakalı olarak bize gerektiğinde link iletmek isteyen kişiler içindir. Sitedeki yazılara linklerini ekleyip kendi sitelerine kazanç sağlamak isteyenler için değildir.
   Hatırladığım kadarıyla Muadil Toner satan bir sitenin linki vardı. Yani başkalarının yapmış olduğu ürünlerin orijinal olmayan ürünlerini satan bir site. Bu durumda ben mi sizin hakkınızı yemiş oluyorum yoksa siz mi bir firmanın üretmiş olduğu ürünlerin kopyalarını satarak hak yemiş oluyorsunuz.
   Kafam karıştı açıkçası.

   Cevapla
 12. 3 Ağustos 2017, 02:09

  Orijinal tonerler neredeyse bazı yazıcı fiyatlarına eşit. Bu nedenle maliyeti çok çok uyguna gelen muadil toner kullanmak mantıklı geliyor. Neredeyse her markanın uyumlu muadil tonerleri mevcut.

  Cevapla