Yemek Kartları Marketlerde Kullanılmaya Devam Edilecek

Son haftalarda sıkça gündeme gelen Yemek Kartları ile alakalı düzenlemede ortaya çıkan “Alışverişlerde Kullanılmayacak” iddiası Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından açıklığa kavuşturuldu.

Özellikle çalışanları birincil derecede ilgilendiren Yemek Kartları için düzenlemelerde son aşamaya gelinmiş durumda. Yapılan açıklamalara göre 2018 yılı Mart ayı içerisinde tüm düzenlemeler tamamlanmış olacak.

Yapılacak olan düzenlemelerde ise temel amacı ise yemek kartı firmalarının esnaflardan aldığı komisyon oranlarının düşürülmesi ve firmalara sunulan indirimlerin belirlenen seviyelere çekilmesi.

 

Yemek Kartları

 

Yemek Kartının Marketlerde Kullanılmasına Yasak Gelmiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan açıklama ile basına konu olan “Yemek Kartları İle Alışverişe Yasak Geliyor” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu.

Tüfenkçi, AKP TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak Yemek Kartları konusundaki süreci kısaca özetledi.

  • “Esnafımızın kaliteli yemek vermesi, fiyatların makul seviyede tutulması, yemek kartı firmalarının komisyon ve iskonto oranlarının netleşmesini istiyoruz.”
  • “Mevcut sistemde Gelir Kanununa göre marketlerde yemek çeklerinin kullanılması zaten şu anda yasak. Ama fiiliyatta uygulanıyor. Yine uygulanabilir. Biz bu konuda yeni bir düzenleme getirmeyeceğiz, yemek kartı veren firmalarla, esnaf arasındaki komisyon oranları ile iskonto oranlarıyla ilgili düzenleme yapacağız.”
  • “Özellikle esnafımızın kaliteli yemek vermesi, fiyatların makul seviyede tutulması, yemek kartı firmalarının komisyon ile iskonto oranlarının netleşmesini istiyoruz.”
  • “Esnaf hangi kalitede yemek hizmeti sunacaksa, belirtmesi gerekiyor. 10 liralık, 16 liralık yemek var. Bunu hangi kalitede sunuyorsa, orada şartlarını belirtmesi gerekiyor. Yemek kartı firmaları, esnaf mağdur olduğunu ifade ediyor, vatandaş da kaliteli yemek yemediğini söylüyor, onun için zaten marketler gibi alternatif alanlara yöneliyor.”

 

Yemek Kartı Firmaları

 

İşyeri Açma Süresi ve Maliyetleri Azaltılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan açıklamalarda üstünde durulan bir başka konu ise işyeri açma süreci ve maliyetleri hakkında oldu.

Perakende Sistemi ile alakalı olarak yapılan bazı düzenlemeler sonrasında işyeri açma maliyetlerinin daha aşağı çekileceği ve iş yeri açma süreçlerinin çok daha kısa sürede sonuçlanacağı bilgisi verildi.

Bakan Tüfenkçi yaptığı açıklamada “Bir iş yeri açmak için 29-30 gün dolaşıyorsunuz, sektörlere göre değişmekle beraber 10-30 bin lira arasında masraf yapmak zorunda kalıyorsunuz. Sırf iş yeri belgelerini toplayabilmek için. Şimdi bu rakamları aşağıya çekiyoruz. İnsanlar iş yeri açmak için sadece bir yere müracaat edecekler ve sonucunu da 6 gün sonra o noktadan alacaklar. Bu durum hem cirosunu artıracak hem enerjisini artıracak hem vaktini kendi iş yerine odaklanması için kullanmasını sağlayacak.” dedi.

 

Yemek Kartları Marketlerde Kullanılmaya Devam Edilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir