Yeni Binalara İnternet ve Kablolu TV Hattı Mecburiyeti Getiriliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından düzenlemesi yapılan “Bina İçi Telefon Tesisatı Teknik Şartnamesi” sayesinde artık yeni yapılan binaların iç tesisatına daha fazla önem verilecek.

Kablolu TV – IP TV – Uydu Net – ADSL- Hiper Net – Fiber Optik İnternet gibi birçok internet bağlantı protokolü devreye girmişken BTK tarafından güncellenen Yeni Şartname ile özellikle bağlantı sistemleri elden geçirilmiş olacak.

Eski sistem hatlarda sadece Telefon ve ADSL Modem için belirli bir düzenleme yapan inşaat sahipleri artık her dairede her odaya kadar gerektiğinde merkezi sistem üzerinden internet verilmesini sağlamak zorunda.

Dikey Şaft aracılığı ile Kablolu TV’den İnternete kadar tüm kullanıcı istekleri odalarına adar Tesisat İçi çalışma ile taşınıyor olacak. Bu sayede de ortalıkta dolaşan bağlantı kabloları yok olmuş olacak.

Yeni Binalara İnternet ve Kablolu TV Hattı Mecburiyeti Getiriliyor
Yeni Binalara İnternet ve Kablolu TV Hattı Mecburiyeti Getiriliyor

BTK tarafından düzenlemesi yapılan şartname şu şekildedir.

*******

Telefon, internet, uydu anten sistemi ve kablolu TV sistemi için gerekli tesisat binanın inşa aşamasında tesis edilecektir. Bina ana girişinden gelen RG6 (kablolu TV kablosu) kabloları ve CAT6 ( internet ve telefon kablosu) kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft vasıtasıyla tesis edilecektir.

Çatıya yerleştirilecek uydu anteninden daire içlerindeki zayıf akım panolarına kadar dikey şaftın içerisinden geçecek şekilde RG6 kabloları döşenmek suretiyle her daire için ayrı çanak anten kurmadan tüm dairelere uydu yayını dağıtımı yapılabilecektir.

Binalarda, her türlü kablolu haberleşme tesisatı için dikey bir şaft (asansör boşluğu gibi) şart koşulmaktadır. Böylelikle işletmeciler istedikleri kabloyu bu şaftın içerisinden binaya zarar vermeden tesis edilebilecektir.

Son kullanıcılar istedikleri herhangi bir odadan internet, telefon, kablolu TV ya da uydu antenine erişim sağlayabileceklerdir.

Daire içerisinde sigorta panosuna benzer daire içi zayıf akım panosu bulundurulacaktır. Böylelikle bu panodan dairedeki tüm odalara yıldız bağlantı ile dağıtım yapılabilecektir.

Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacaktır. Böylelikle daha düzenli bir dağıtım yapılabilecek ve görüntü kirliliği önlenecektir.

Site gibi yapılarda bir binanın sitedeki diğer binalar ile birlikte en az bir bina ile bağlantısı sağlanacaktır. Böylelikle işletmeciler bir binaya yerleştirecekleri bir cihazı diğer binalarda da kullanabileceklerdir.

*******

Bu sistem sayesinde özellikle yeni yapılan evlerde Kablo Karmaşası, Bağlantı Sorunları azalmış ve yok olmuş olacak.

BTK tarafından yeni sistemin uygulanabilir hale getirilmesi hem Tüketici hem de Servis Sağlayıcı yönünden çok daha hızlı ve masrafız olarak hizmet almak anlamına gelecek gibi görünüyor.

 

Yeni Binalara İnternet ve Kablolu TV Hattı Mecburiyeti Getiriliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. türkiyede internet bitmiş kardeşimm dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz

  Cevapla
 2. gayet güzel demişsin arkadaşım malesef daha yeni, yeni atılım yapılıyor bu konulara en pahalısını kullanıyoruzda onunda karşılığını alamıyoruz malesef.

  Cevapla
 3. Tokilerde kullanılıyordu daha cok hadi hayırlısı baklaım

  Cevapla
 4. Görüntü olarak kötü görüntünün önüne geçilmiş olur bu düzenlemeyle fakat internet fiyatları bu şekilde olduğu sürece hiçbişey değişmez. Dünyada interneti en pahalı kullanan ülkeyiz malesef.

  Cevapla