Yeni bir kaplama teknolojisi uçaklarda kullanılacak!

Uçakların uçuş sırasında maruz kaldığı sürtünmeden dolayı oluşan ısı, hipersonik uçakların geliştirilmesinde önemli bir engel teşkil ediyordu. Yeni bir araştırma sonucunda üretilen seramik kaplama ile daha hızlı ve yüksek teknoloji ürünü hipersonik uçaklar geliştirilebilecek!

 

Uçakların maruz kaldığı yüksek hızlara çıkıldıkça oluşan ısı, hipersonik uçak teknolojisinin geliştirilmesinde önemli bir engel unsuru durumundaydı. Bu ısı çoğu zaman yüksek derecelerde olduğundan dolayı temas ettiği malzemelerde parçalanma eğilimi gözlenmekteydi. Dünyanın bir çok yerinden gelen bilim insanlarından oluşan bir ekip, hipersonik seyahatlerde kullanılabilecek bir teknoloji olan karbür esaslı seramik kaplama geliştirdi. Artık uçaklarda seramik kaplama kullanılacak!

Bir çok bilim insanı tarafından devrim niteliğinde bir gelişme olarak kabul edilen bu seramik kaplama teknolojisi, Manchester Üniversitesi ve Çin Merkez Güneybatı Üniversitesi araştırmacılarının ortak çalışmasıyla gerçekleştirildi. Tamamen yeni bir üretim tekniği olan Reaktif eriyik sızdırma, uygulandığı hava aracına süper güçlü ve oksidasyona karşı dayanıklı bir oluşum kazandırıyor. Çalışabilir hipersonik uçaklar halen daha kullanılabilir bir rüya olmasa da seramik kaplama teknolojisi onları bir nebze de olsa daha mümkün kılıyor. Hipersonik uçakların meydana gelmesiyle beraber global uçuş seyehat sürelerinin yüzde 700’e kadar kısa olması mümkün olacak. Dünyayı neredeyse bir kaç saat içerisinde dolaşmak mümkün olacak!

Yeni bir kaplama teknolojisi uçaklarda kullanılacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir