Yeni Dolandırıcılık Yöntemi “Kargonuz Var Evde Bulamadık”

Son günlerde popüler olan yeni bir dolandırıcılık yöntemi ile dolandırıcılar hem insanların evleri soymaya hem de faturaları üzerinden yüklü meblağlarda kazanç sağlamaya başladılar.

Peki, bu yeni dolandırıcılık yöntemi nasıl gerçekleştiriliyor ve temel olarak bu dolandırıcılık yöntemi karşısında ne yapmanız gerekiyor?

 

Dolandırıcı Sizi Nasıl Ağına Düşürüyor?

İlk olarak sizi arayan bir cep telefonu numarası Kargo Personeli olduğunu ifade ederek size bir Kargo veya Dosya olduğunu, evde sizi bulamadığını söylüyor.

Kargonuzu nereye teslim edelim sorusunu sorarken de bir anda telefon kapanıyor.

Sizde gayri ihtiyari olarak ilgili numarayı geri arıyorsunuz ancak karşınıza bir anons çıkıyor ve Kargo Personelini arayamayacağınız, kargonuz ile alakalı daha detaylı bilgi alabilmek için verilen numarayı aramanız gerektiği bilgisi veriliyor.

İlgili numarayı aradığınızda ise sizi 10 saniyelik bir bekleme sesi karşılıyor ve sonrasında telefon kapanıyor. İşte bu 10 saniyelik görüşme esnasında size 25 TL’lik bir ücret yansıtılmış oluyor.

 

Evde Kimse Olmayınca Hırsızlıkta Yapılabiliyor

Bu dolandırıcılık yöntemi ile hem hattınızdan 25 TL gibi bir rakam çekiliyor hem de evde kimsenin olmadığını öğrenen hırsızlılara evinize girmeleri için davetiye çıkarıyor.

Son dönemlerde vatandaşların başına sıkça gelen bu konu hakkında yapmanız gerekenler ise basit. Evde olduğunuzu belirtmeniz, kapıyı çalmalarını istemeniz yeterli. Ayrıca yurtiçi kargo hakkında bilgi almak için tıklayın.

Eğer telefon kapanır ve karşınıza bir telesekreter mesajı çıkarsa bu durumda ilgili numarayı Polis Merkezine iletmeniz ve tedbir amaçlı olarak evinize bir uğramanız iyi olacaktır.

Ayrıca bu gibi durumlarda kargo firmalarının genellikle aramadığını, ilgili noktaya bir kağıt bırakarak sizi şubeye davet ettiklerini de bilmeniz de fayda var.

Yeni Dolandırıcılık Yöntemi “Kargonuz Var Evde Bulamadık”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir