Yerli Füze Testleri Başarı İle Sonuçlandı

Tübitak’ın Siha’lar için ürettiği yerli füzeler testleri başarı ile geçti. Füzeler üzerindeki testlerin hız kesmeden devam etmesi planlanıyor.


Tübitak’ın Siha’lar için ürettiği yerli füzeler testleri başarı ile geçti. Füzeler üzerindeki testlerin hız kesmeden devam etmesi planlanıyor.

(SİHA) sanayi teknoloji bakanlığı insansız hava aracı, mühimmat çeşitlerini yerli mühimmat ile karşılayacaklarını açıkladı. Bakan Varank, Tübitak füzelerinin seyir füzelerinin testleri başarı ile geçtiklerini söyledi.

 

ASELSAN’ın Yerli Üretimde Başarı Oranı

Tübitak Bozok mühimmatı için Baykar’la iş birliği içerisinde çalışıyor. Bozok’un uçuş testlerinde başarılı, Bayraktar deneme atışında Saros Körfezinde başarı ile vuruldu. İlk test sonuçlarının olumlu gelmesinin ardından, füzelere farklı kabiliyet testleri yaptırılması planlanıyor. Tüm testleri geçerse Bozok, Türk savunma sanayisinin yeni mühimmatı olacak. Yapılan açıklamalar ışığında Bozok’un dost unsurlara zarar vermeden savunma sağladığı ve 16 kilo ağırlık ile 9 km menzile sahiptir. Bozok ataletsel güdümle hedef alan yarı aktif lazer arayıcı başlıkla güdüm yapabilir.

Tübitak yüksek teknoloji platformlarına vereceği destek miktarını 50 milyon lira olarak açıkladı. Füzelerin uçuş esnasında görünmezlik kabiliyetlerinin devam edip, uzun menzil vurabilmesi için SOM-J mühimmatı geliştirildi. Bu ve benzeri teknoloji haberleri teknosayfa.com adresinde sizi bekliyor Son-j’nin bilinen özellikleri arasında, kamuflaj özelliği ve yeryüzü şekillerini izleyerek, atış isabeti özellikleri olduğu biliniyor. Müttefik ülkeler tarafından da kullanımı serbest hale getirilecek. Bu gelişmelere karşın ABD’nin Türkiye’ye F-35 satışlarını durdurması gelen bilgiler arasındadır. Yeni testlerin ise 2019 yılında yapılması planlanıyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Yerli Füze

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status