Yerli Otomobil Yüzde 50’nin Üzerinde Yerli ve 2022 Yılında Yollarda Olacak

Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, Turkcell tarafından düzenlenen Teknoloji Zirvesinde ülkemizde üretilecek olan Yerli Otomobil üzerine bazı açıklamalar yaptı.

Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklamada üretimi yapılacak olan Yerli Otomobilin %50’nin üzerinde yerlilik oranına sahip olacağı, İlerleyen süreçte ise bu oranın artacağı ifade edildi.

Karataş açıklamasında, “Yola çıkış noktasındaki yüzde 50’lik oran gayet iyi bir oran. Bunun bir başlangıç olduğunu ve bu başlangıçtan sonra gelecek olan ekosistem ile beraber katma değerin katlanarak artacağını, özellikle akıllı şehirler ile bağlantısı yönünden baktığımızda yeni iş fırsatları getireceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Yerli Otonom Elektrikli Araç

 

Yerli Otomobil Seviye 3 Otonom Özelliklere Sahip Olacak

Üretimi konusunda çalışmaların devam ettiği Yerli Otomobil serisinin Seviye 3 Otonom Özelliklere sahip olacağı belirtildi.

Bu kapsamda üretimi yapılacak otomobil kendi kendine şerit değiştirebilme özelliğine sahip olacak ve uzun yolculuklarda şoförün kısmi müdahaleleri ile yolculuğu tamamlayacak bir yapıda olacak.

Otonom Sürüş noktasında seviyeler 0 ile 5 arasında değerlendirilirken Seviye 5 Otonom sürüş deneyimi aslında tamamen sürücüsüz araç anlamına geliyor.

Günümüzde ise gerek teknolojinin henüz yeni olması gerekse de bağlantı ve yol teknolojilerinin yavaş yavaş belirlenen seviyelere ulaşabilmesi açısından Seviye 3 Otonom Sürüş trafikte kullanılan en üst seviye halinde.

 

Otomobil Üretimi

 

2022 Yılında Satışa Çıkması Planlanıyor

Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklamaya göre Yerli Otomobil için ilk prototip 2019 yılı Kasım ayında sergilenecek.

48 Aylık ürün geliştirme sürecinin başlayacağı bu tarihten sonra 2022 yılının ortalarında Elektrikli Yerli Otomobil modelimiz yollardaki yerini almaya ve resmi olarak satılmaya başlanacak.

İlk üretimi yapılacak olan model daha önceden de belirtildiği gibi C Segment SUV serisi bir model olacak. İlerleyen süreçte ise farklı talepleri karşılayacak yeni modellerde ürün gamı içerisine eklenecek.

Fiyat noktasında da rekabetçi bir konuma yerleşmesi, beklenilen Yerli Otomobil serisinin Devlet Destekleri ile de daha fazla kullanıcıya ulaşması amaçlanıyor.

 

Yerli Otomobil Yüzde 50’nin Üzerinde Yerli ve 2022 Yılında Yollarda Olacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir