YÖK Tarafından Belirlenen Bölümleri Seçen Öğrencilere 600 TL Burs Verilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ Orman, Ziraat ve Su Ürünleri ile alakalı bölümleri tercih eden öğrencilere 600 TL Karşılıksız Burs verileceğini açıkladı.

2 Yıllık ve 4 Yıllık Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarını  seçen öğrenciler belirlenen bölümlere kayıtlarını yaptırır ve kaydolanlar arasında İlk 3 Sırada yer alırlarsa Eğitim Hayatları Boyunca, tatilde geçen sürede bile her ay ceplerine 600 TL Burs konulacak.

Üniversitelerin Ziraat, Tarım, Orman ve Su Ürünleri üzerine eğitimler veren Fakülte Dekanları ve Yüksek Okul Müdürleri ile bir araya gelen Prof. Dr. Yekta SARAÇ burada müjdeli haberi paylaştı.

 

Türkiye Çapında 210 Bölüm Var

Belirlenen kriterlere göre bir bölüm sayımı yapıldığında ülkemizde şuan 210 Bölüm YÖK tarafından açıklanan bursu almaya hak kazanabiliyor.

Her bölümü tercih eden ilk 3 Öğrenciye verilecek olan burs aylık olarak 630 Öğrenciye ulaşacak ve her ay 378.000 TL Burs öğrencilere dağıtılmış olacak.

 

Yekta SARAÇ tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.

2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkanından faydalanabilecektir.

Bu şekilde sadece belirli üniversitelerimiz için değil, tüm devlet üniversitelerimize yerleşen başarılı öğrencilerimizi desteklemiş olacağız. Bu öğrencilerimize ödenecek burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir.”

Saraç sürecin, sadece bu tedbirle de sınırlı kalmayacağını belirterek, “Bu kararımız, bu alanlara yönelik iyileştirici bir tedbirdir. Bu kararımızın bir kısmı ilgili bakanlık ve diğer kurumlarca alınacak bir dizi başkaca karar ve uygulamalarla desteklenirse ülkemiz için hayati önem taşıyan bu alanlar önemine uygun değeri kazanacaktır.”

 

Amaç Tarım ve Hayvancılığı Canlandırmak

Şehir Yaşamının giderek kalabalıklaşan yapısından kurtulmak isteyenlere çeşitli imkanlar tanımaya başlayan Hükümet Kanadına bir destekte YÖK tarafından verilmiş oldu.

Bu alanlarda eğitim alan öğrencilerin şehirlerden uzaklaşarak bir yaşam tercih etmesi ve işine zaman ayırmasını geleceğe bir yatırım olarak gören YÖK bu sayede bu bölümleri de özendirmiş olacak.

YÖK Tarafından Belirlenen Bölümleri Seçen Öğrencilere 600 TL Burs Verilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir