Youtube Küçük Yaştaki Çocuklara Canlı Yayın Yasağı Getirdi

Youtube tarafından yapılan açıklama ile küçük yaştaki çocukların yanlarını da ebeveyn olmadan canlı yayın yapmalarının yasaklandığı belirtildi.

Son dönemde artan Youtuber Çılgınlığından sonra özellikle de çocukların ciddi anlamda Youtuber Olma Hevesi ile kanallar açmaya başlaması ve canlı yayınlar yapması sorunları da beraberinde getirdi.

Youtube üzerinden izledikleri kişilerin hayatlarına özenen, daha kolay para kazanma hevesi içerisine düşen, daha fazla kişi tarafından tanınma ve popüler hale gelmek isteyen birçok çocuk bir şekilde Youtube Kanalı açmaya ve videolar yüklemeye başladı.

Bu durumun hem psikolojik olarak hem de yasal manada sorunlar çıkarmaya başlaması üzerine Youtube cephesi tarafından çözüm amaçlı bir yasaklama geldi.

Bu yasaklama ile küçük yaştaki çocukların Youtube üzerinden Canlı Yayın yapabilmeleri için yanlarında bir Ebeveynlerinin olması gerek. Aksi durumda canlı yayına izin verilmeyecek.

Youtube ekibinin konuyla ilgili açıklaması işe şu şekilde: “Bir yetişkin tarafından açıkça eşlik edilmediği sürece, küçük yaştaki kullanıcıların canlı yayın akışına izin vermemek için yayın politikamızı güncelledik. Bu politikaya uygun olmayan kanallar canlı akış yeteneklerini kaybedebilir.”

Bununla birlikte Youtube, çocukların yer aldığı videolara yapılan yorumların devre dışı bırakılması ve algoritmanın yapacağı önerilerin azaltılması ile ilgili çalışmalarını da sürdürüyor.

Youtube

Nasıl Denetleneceği ve Yaş Sınırı Henüz Net Değil

İlgili videoların nasıl bir deneyimden geçeceği ve küçük çocuklardan kastın kaç yaşa kadar olduğu soruları şuan için cevapsız kalmış durumda.

Yapay Zeka ile belirlenen ihlallerin direkt olarak işleme alınması ve gerçek bir uzman tarafından incelenerek yayına son verilmesi veya devam edilmesi gibi bir süreci Youtube hayata geçirecek gibi görünüyor.

Youtube Küçük Yaştaki Çocuklara Canlı Yayın Yasağı Getirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.