YouTube Yeni Nesil Telefonlar İçin 18:9 Desteği Sunmaya Başladı

YouTube cephesinden Çerçevesiz Akıllı Telefonların ekran yapısına uyum amacıyla yeni bir güncelleme hazırladı. Artık videolar 18:9 Ekranlara uyumlu olacak.

Uzunca süredir Samsung Galaxy S8, S8+, Note 8, LG G6, V30 ve iPhone X yeni nesil cihazlarda YouTube Videoları izlemek sıkıntılı bir durum idi.

Çünkü YouTube Uygulaması 16:9 ekranlara göre uyarlanmıştı ve 18:9 ekranlı cihazlarda videoların yan kısımları siyah bir çerçeve ile kaplanıyordu.

 

Youtube Ekran Boyutu Ayarı

 

Güncelleme İle YouTube Videoları 18:9 Ekranı Dolduracak

YouTube tarafından yapılan güncelleme ile videoyu ilk açtığınızda görüntü yine 16:9 şeklinde olacak. Ancak yakınlaştırma hareketi – pinch to zoom ile yapıyı 18:9 boyutuna almak mümkün olacak.

Tabi ki bu durumda ekrandaki görüntü biraz bozulma yaşanacak. Çünkü ekrana sığdırabilmek adına görüntü bir miktar genişletilmiş olacak.

Normal şartlarda Fotoğraf Yakınlaştırma işlemi için kullanılan yakınlaştırma hareketi – pinch to zoom yeni nesil Akıllı Telefon modellerinde bu sayede bir işleve sahip olmuş olacak.

Şu aşamada sadece Google Pixel XL modelinde bu eylem ile Video Yakınlaştırma işlemi yapılabiliyor. Diğer cihazlarda ise bu işlemin YouTube Uygulamasında herhangi işlevi yok.

 

YouTube Yeni Nesil Telefonlar İçin 18:9 Desteği Sunmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 19:9 ekranlar içinde yani çentikli cihazlar içinde bişiyler yapsınlar.

    Cevapla