YouTube’un 360 Derecelik VR Görüntüleyicileri

, 360 derecelik görüntüleyicilerinin neye önem verdiklerini tam olarak bildiğini açıkladı.

Buna göre, 360 derecelik sanal gerçeklik videoları eğlencenin en sıcak yeni eğilimi olabilir. Ancak, b-ne var ki ’un Gear ve ’ın Daydream gibi uygun fiyatlı VR sistemlerinin popülaritesindeki artış, 360 derecelik içeriğin daha net görüntülenmesini sağladığı belirtiliyor.

Bu arada, Gear 360 gibi daha ucuz olmakla beraber, 360 derecelik kameralar da içerik üretmeyi kolaylaştırıyor. İnsanların bütün bu içeriği nasıl gerçekten tükettiklerini merak etmemek elde değil.

Ancak, VR ve 360 derecelik videoların desteklenmesiyle ilgili büyük bir adım attığında, bu soruyu yanıtlamak için yeteri kadar cevap bulabiliyoruz.

İronik olarak, çevrelerindeki bir video dünyasıyla bile olsa, çoğu insan aslında onu takmakta çekingenlik yaşıyor.

YouTube, hecelemek için yeni bir 360 derecelik başlattığını belirtti.

Bu sistem, renk kodlu yer paylaşımlarını kullanarak, insanların çerçeveye doğru baktıklarında, düşük dikkat için mavi, yüksek ilgi için kırmızıya kadar uzanarak, tam olarak nerede olduğunu gösteriyor.

Gölgeleme, klibin gidişatında da değişirken olurken; böylece içerik yaratıcıları, dikkatini çeken ve ne kadar süre tuttuğu konusunda daha iyi bir fikir edinebileceklerini ifade ediyorlar.

Zaten bazıları gerçekten harika ve sürpriz olmuyor. Muhtemelen görüntüleyiciler, zamanlarının yüzde 75’ini ön videonun 90 derecelik bir bölümüne harcıyorlar. Başka bir deyişle, bir VR kulaklık setinde izliyorlarsa, ya da masaüstünde izliyorlarsa etrafında YouTube görüntüleyiciyi sürüklemedikleri için başlığı değiştirmediler.

Ayrıca YouTube açıklamasında, “İzleyicinin önünde neyin üzerinde önemli zaman harcamak istediğinizi unutmayın” diyor.

En popüler VR videoları için YouTube diyor ki, insanların etrafına bakma ihtimali daha yüksek ve gerçekten de en sıcak videolardaki görüntülemelerin neredeyse yüzde 20’si doğrudan arkanızda olanlarda yaşanıyor. YouTube, “Sahnenin farklı bölümlerine dikkat çekmek için işaretleyicileri ve animasyonları kullanmayı deneyin” diyor.

360 derecelik ısı haritaları, YouTube hesabınızdaki analitik sekmesinde bulunuyor. Videonun kendisinin de etkinleştirilmeden önce 1.000 kez veya daha fazla görüntülemesinin olması gerekmekte.

VR’nin büyümesiyle birlikte birçok insan deneyimi en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktan rahatsızlık duymuyor olsa da, içerik oluşturuculara 360 değerini en üst düzeye çıkarmak için nasıl yardımcı olmaları gerektiğini de gösterebilir.