Yüksek Otobüs sahte çıktı!

Haberlerde gördüğümüz Çin’de yapılacak olan yüksek otobüs projesinin yalan olduğu ve Çin polisinin soruşturma başlattığı açıklandı!

 

Geçtiğimiz günlerde haberlerde karşımıza çıkan bu proje, basitçe yükseltilmiş toplu taşıma araçlarını oluşturuyordu. Projenin yürürlüğe girmesinin ardından yaşanan finansal sorunlar başlayınca test alanları boşaltılmaya başlanmıştı. Herhangi bir test uygulanmıyordu. Araç halka tanıtıldıktan sonra üst üste yaşanan bazı şüpheli ertelemelerden sonra Çin polisi projenin sahte olduğunu ve amacın dolandırmak olabileceğini düşündüğünden soruşturma başlattığını söyledi.

Dün Pekin polisi tarafından yapılan açıklamaya göre Transit Elevated Bus isimli proje için, yapılan iddialara göre yasa dışı şekilde fon toplanmaya çalışıldığı sebebiyle soruşturma başlatıldığı açıklandı. Proje için fon toplayan 31 kişinin yetkililer tarafından tutuklandığı ve şirket için toplanan paraların, şirkete para yatıranlara tekrar geri ödenilmeye çalışıldığı polis tarafından söylendi. Projeye büyük bir destek olduğu için Ekim 2016’da bile 1.3 milyar dolar destek toplamıştı. Şuan için projeye yatırım yapan 72 yatırımcı şirket, dava açmış durumda.

Yılın sonuna doğru proje git gide şüphe verici bir durumdaydı. Otobüsü tasarlayan şirketin söz verdiği hiç bir şeyi yapmaması ve sürekli finansal açıkların çıkması projenin aslında sahte olduğunun ortaya çıkmasına sebep oldu. Görünüşe bakılırsa, trafiğin üstünden gidecek olan bu yükseltilmiş otobüs hayali herkes için en azından bir süreliğine sona eriyor.

Yüksek Otobüs sahte çıktı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir