Yurt Dışında Yaşayanlara BTK’dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti

Yurtdışında yaşayan ve Yabancı Ülke Pasaportuna sahip olan gurbetçi ve turistlere iyi haber BTK’dan geldi.

Yapılan açıklamaya göre birkaç aylığına ülkemize gelen Turist ve Gurbetçiler 100 TL Harç Ödemesi yapmadan telefonlarını kayıt ettirebilecekler.

Ülkeye giriş yaptıklarına dair belgeler ile Telefon Kayıt Merkezlerine uğrayan Yabancı Ülke Vatandaşları buradan işlem yaptırabilecek ve telefonlarını geçici süreliğine ülkemizde kullanmaya başlayabilecekler.

[stextbox id=”info”]Yurtdışından Getirilen Telefonların Pasaport İle İMEİ Kaydı[/stextbox]

Kullanmak istediği Operatöre ait bayiye uğraması gereken abonelerin buradan YENİ BİR HAT satın almaları ve bu hattı telefonlarında kullanmaları gerekecek. Başka bir hatta ise cihaz kullanılamayacak.

Sistemde eşleştirilen IMEI Numarası ve Telefon Numarası beraber çalışabilecek. Yani ülkeye geçici bir süreliğine gelen vatandaşlarımız telefon kaydı yaptırmak ve 100 TL ödeme yapmak durumundan kurtulmuş olacak.

İşlemlerin yapılabilmesi için Yurt Dışında Yaşadığınızı belirleyecek bir belge, Telefon ve Pasaportunuz ile bir bayiye uğramanız ve buradan yeni bir hat alarak onu da kullanmaya başlamanız yeterli olacaktır.

 Kaynak: http://imei.tk.gov.tr/tr/KonuDetay.php?BKey=54

Yurt Dışında Yaşayanlara BTK’dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 Yorum

 1. 9 sene önce

  o kanun halen gecerli mi yurtdisindan ceptel getirsen halen 100TL aliyormusun
  ben bazi arkadaslardan duyuyorum almiyoryorla elazigya malatya gidenla ben hep kadikoya (IST-Anadolu) gidiyom gecen benden 100TL aldi simdi bu nasil oluyor elazigda almiyorlar?

  • Resmi İşlemler her yerde aynıdır. Kanuın geçerlidir. Farklı illerde, gayri resmi işlemler yapılıyorsa bilemem. Ama bu kanun geçerlidir.

 2. 9 sene önce

  kusura bakmayın ama her buraya gelen telefon satın alarak gelmiyor, olan telefonunu kullanıyor (yabancılardan bahs ediyorum, yanlış anlaşılmasın), telefonu varken niye yeniden telefon alsın, türkiyeden çıkış yapınca aldığı telefonu ne yapacak, aldığı fiyattan yarı yarıya düşük fiyatla mı satacak çok merak ettim. olan telefonunu kullanamaması kısıtlama olmuyor mu acaba.

 3. 10 sene önce

  Yurt Dışında Yaşayanlara BTK’dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti

  malesef TURKIYEDE hıc bır bayı uygulamıyor boy bırseyın olmadıgını soyluyorlar

  • Kısa sürede Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekiyor mu?

   Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri); ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından kişilerin cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılmaktadır.
   Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

   Bakınız: http://www.btk.gov.tr/tuketici/sss/sss.php?kategori=G

  • 9 sene önce

   Saçma sapan uygulamalar yapıyorlar. Yurt dışından gelen neden yeni bir hat alsın ki? Hat bedeli olarak zaten 50 TL alacaklar ve artı vergisi. Sonra da tekrar geldiğinde telefonu tekrar kayıt ettirmesi gerekecek. Kayıt edilirken telefoncular da 20 tl alıyor. Ne anladım bu işten. Devlet eliyle soygundan başka birşey değil.

 4. 10 sene önce

  Sadece Alman vatandasiyim. Türkiye’ye alman nüfus cuzdani (Kimlik karti) ile girip cikiyorum. Pasapartum yok. Türkiye’ye geldigimde cep telefonumu bununla kayit ettirebilir miyim?

  Bir de telefonumu Türkiye’de acik durumda biraksam ne olur? Annem bu telefonu arada sirada kullanabilir mi? Makalenizde “geçici süreliğine” diye yazmissiniz. Ne kadar ki bu süre?

  • 10 sene önce

   Planim su: Türkiye’ye yedek telefonum ile gelecegim, orada Alman kimlik kartim ile Türkcelll hazir kart alip telefona takacagim. Telefonu bosuna tasimamak icin Türkiye’de birakacagim. Ben yokken annem telefonu arada sirada kullanacak.

   Ne dersiniz, olabilir mi?

   • Belli bir süre sonunda telefon yine kapanacaktır. Türkiye’de İkamet etmiyorsanız veya Türk Pasaportunuz yoksa bu dediğiniz durum oldukça zordur. Telefon belli bir süre sonunda kapanacaktır.

  • Süre 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Kayıt ettirebilirsiniz. Ancak belli bir süre sonunda telefon yine kapanacaktır.

 5. 10 sene önce

  Yurt dışından cihaz getirildi.getiren kişi yabancı vatandaş,telefon türkiye de kalacak getiren kişi cihazı birisine hediye edip yeni hat alıp cihazı kaydetterirse yabancı vatandaş sonra yurt dışına çıkarsa cihaz kapanır mı?

  • Kayıt işlemi sırasında sistemin neye müsade edeceğine bağlıdır. Hiç kapanmaya bilir de , 6 ay sonra kapanabilir de.

 6. 10 sene önce

  bencede 100 tl harç çok fazla ve saçma bunun yerine ülkemizde satılan telefonların fiyatlarrında indirim yapsınlar.ve telefonlara uygun fiyat versinler.bizlerde yurt dışından telefon almak zorunda kalmayalım.
  böyle bir sistem olursa eğer kaçak telefonun önüne geçilmiş olur bence.

  • 9 sene önce

   Telefon fiyatlarının yüksek olmasında vergi haricinde başka şeyler var. Türkiye deki satıcı gidip yurt dışında mağazadan alsa ve buraya getirip satsa yine kazanır. Birileri aradaki farkı cebe indiriyor.

 7. 10 sene önce

  turkiyeye gidiyoruz soyuyorlar bizi resmen dunyanin hangi ulkesinde boyle bir sacma uygulama var turkiye klasigi !!!

  • 10 sene önce

   Buradaki asil sorun sadece devletin herkese tek tip muamele yapmasi degil, bu sorunu doguran gercek, Türkiye’ye kacak yolla sokulan aletler. Sonuca kacakciligi önleyemeyen devlet, bunun acisini herkesten cikartiyor. 900 Euro degerindeki telefona da 100 TL harc, 200 Lira degerindeki telefona da…
   Bence en adil yöntem yurtdisindan getirdigi telefonun makbuzunu gösterenden mesela %5 vergi, gösteremeyenden de sabit 15-20 TL harc alinmasi olurdu.
   Keske hic kacak mal alan veya almak zorunda kalan olmasa da hic para ödememiz gerekmeseydi. Ama nerede o günler…

   • Buradaki amaç herkesin kendine cihaz getirmesi değil. Bu sistemdeki amaç gelenlerin Türkiye’den cihaz almasının sağlanması. Yani siz dışarıdan 3000 TL’lik yada 100 TL lik ürün getirmeyin. Gelin Türkiye sınırları içerisinde alın bu cihazı demek isteniyor.

    Zaten sistem sizin dediğiniz gibi düzelmeyecektir. Şuan üzerinde çalışmalar yapılan sistem 2 yıldan 3 yıla çıkarma ve ücrette artış üzerine.

 8. 10 sene önce

  Bunu 3 türkcell bayisine sordum. Ve hepside böyle bir bilgi olmadığını söyledi. Bende alman passaportu var ve 4 haftalığına internet paketi aldım ama 2 hafta sonra kapandı telefonum burda dedikleri ya yanlış yada daha işleme girmedi

  • 10 sene önce

   tekrar mrb,onceden alo deyip yetkiliden duyumlarimla gercek olmadigini yazmistim ama az once aksini en guvenli kaynaktan okudum.paradan ve cihazin ne sure icin acildigina deginilmemis.
   Geçici Süre İle Ülkede Bulunma (turist, gurbetçi vatandaşlarımız vb…)

   Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlarımız vb… durumlarını belgelemek kaydıyla, Ülkemiz GSM işletmecisi ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından, kişilerin cihazlarına ait IMEI numarasının ve sözleşme yapılan MSISDN numarasının (cep telefonu numarası), Mobil Cihaz Kayıt Sistemi tarafından eşleştirilerek ilgili IMEI numarasının sadece ilgili MSISDN numarası ile kullanımına açılması sağlanmaktadır.

   Bu çerçevede, ilgili GSM İşletmecilerinin Abone Kayıt Merkezleri’ne gerekli evraklarla birlikte başvuru yapılması sonrasında kullanılacak olan MSISDN numarası ilgili IMEI numarası ile eşleştirilerek kullanıma açılabilmektedir.

   http://www.mcks.gov.tr/tr/KonuDetay.php?BKey=54

 9. 10 sene önce

  100 TL Harç olayı aslında başından beri yanlış..

  • 10 sene önce

   Turist ve Gurbetçiler 100 TL Harç muafiyet haberi TIRash tan ibarettir !
   buyurun alo deyin
   (312) 294 72 00 santral
   (312) 232 23 23 – 444 9 777