Yurt Dışından Yapılan Alışverişlere Stopaj Vergisi Geliyor

Ülkemizde ofisi bulunmayan siteler üzerinden yapılan Yurtdışı Alışverişleri için Maliye Bakanlığı tarafından Stopaj Vergisi alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Ülkemizde resmi olarak faaliyette bulunmayan E-Ticaret sitelerini denetlemeye devam eden Maliye Bakanlığı bazı yaptırımlar ile bu sitelerin Türkiye’de Ofis Açmalarını ve Vergi Ödemelerini sağlamaya çalışıyor.

Bu kapsamda da şu aşamada Meclisin Gündeminde olan Stopaj Vergisi ile Türkiye’de Ofisi olmayan E-Ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde daha sonra belirlenecek olan bir % oranı üzerinden bir kesinti yapılması planlanıyor.

 

Maliye Bakanı Naci AĞBAL

 

Kesinti Bankalar Tarafından Devlet Adına Yapılacak

Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından açıklanan sistem hayat geçirildiği takdirde ödeme yaptığınız an Yurtdışı Sitelerine giden ödeme üzerinden bankanız Stopaj Vergisini kesecek ve kalan ödemeyi alıcı siteye gönderecek.

İlk etapta son kullanıcı adına sıkıntılı bir durum yokmuş, aradaki  Stopaj Vergisi direkt olarak E-Ticaret Sitesi tarafından ödenecekmiş gibi bir durum ortaya çıksa da aslında madalyonun diğer tarafı hiçte öyle değil.

Ebay, Amazon, GearBest, BangGood, AliExpress gibi sitelerin büyük ölçüde etkileneceği kesinti büyük ihtimalle siteler tarafından ürünü alan kullanıcıya yansıtılacak.

Bu durumda da 100 TL’lik bir ürün alabilmek için otomatik olarak 100 TL + Stopaj Vergisi şeklinde bir ödemeyi sisteme yapmanız gerekecek.

 

Yurtdışından Alışveriş

 

Kontrol İçin Bir Ekip Kuruluyor

Sistemin her adımının kontrolünün sağlanması adına Maliye Bakanlığı tarafından sürecin hızına ve iş yüküne göre 100 ila 200 kişi arasında değişen bir ekip oluşturulacak.

Bu ekibin görevi Yurtdışı Alışverişlerini analiz etmek, Bankalar tarafından alınan vergileri izlemek, Sıkça alışveriş yapılan siteleri analiz ederek Türkiye’de ofis açmaları için çalışma yapmak olacak.

 

Yurtdışından Yapılan Reel Alışverişlerde Etkilenebilir

Henüz tasarı tam olarak ortada olmadığı için net bir sınır çizilmiş durumda değil. Ancak olası bir durum daha var.

Yurtdışına giderek Yabancı Pos Cihazlarından yapılacak olan alışverişlerde de +15 Stopaj Vergisinin gelmesi ihtimali var.

Düşük bir olasılık olsa da her zaman için ucu açık konular bu tarz ekstra getirilere de gebe olabiliyor.

Bakalım Meclis Gündeminden çıkarak bu vergiler hayatımıza ne zaman giriş yapacak.

Unutmadan belirtelim Türkiye’ye getirilen ve 30 Doları aşan tüm ürünlerde Gümrük Vergisi Uygulaması devam edecek. Anlayacağınız 30 Dolar altı alışverişlerde Stopaj, 30 doları aşan alışverişlerde ise  Stopaj + Gümrük Vergisi ödemesi yapılıyor olacak.

 

Yurt Dışından Yapılan Alışverişlere Stopaj Vergisi Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir