Yurtdışı Alışverişlerindeki 22 Euro Limiti Kaldırıldı, %20 Gümrük Vergisi Geldi

Yurtdışından yapılan alışverişlerde bulunan 22 Euro Sınırı kaldırıldı. Artık AB ülkelerinden gelen kargolarda %18, Diğer ülkelerden gelen kargolarda ise %20 Gümrük Vergisi ödenecek.

Resmi Gazete ‘de yayınlanacak 1 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik ile 22 Euro altındaki fiyata sahip olan ürünlerde geçerli olan Vergi Muafiyeti kaldırıldı.

Bu sayede artık Yurtdışından Gelen Kargoların tamamı için Gümrük Vergisi uygulanacak. Bu vergi de direkt olarak ürünü size teslim eden Taşıma Firması tarafından kapıda tahsil edilecek.

Alınan karar ile ürün;

AB Ülkelerinden Gelen Paketlere  %18
Diğer Ülkelerden ve Çin’den Gelen Paketlere  %20

oranında Gümrük Vergisi eklenecek.

 

Gümrük Vergisi

 

Kitap ve Benzeri Basılı Ürünlerde 150 Euro Limiti Devam Edecek

Kişisel kullanıma mahsus olarak satın alınan Kitap ve Basılı Yayınlardan 150 Euro sınırına kadar vergi alınmayacak.

150 Euro sınırını aşan kitap ve basılı yayınlardan da diğer ürünlerde geçerli olan oranlarda vergi alınmaya devam edilecek.

1 Haziran 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak olan yeni sistem ile Çin’den 10 Dolarlık bir ürün aldığınızda yaklaşık olarak 60 TL gibi bir rakam ödemiş olacaksınız. Bu ürün gümrükten geçerken üstüne 12 TL’lik bir Gümrük Vergisi eklenecek. Ürünün toplam maliyeti size 72 TL seviyesine çıkmış olacak.

Bu sayede özellikle Çin üzerinden yapılan alışverişlerin azaltılması ve Türkiye’de aynı ürünü daha pahalıya satan satıcıların desteklenmesi amaçlanıyor.

Yurtdışı Alışverişlerindeki 22 Euro Limiti Kaldırıldı, %20 Gümrük Vergisi Geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir