Yurtdışından Alışverişin Önü Tamamen Kesilebilir, Ek Vergiler Gelebilir

AliExpress, GearBest ve BangGood gibi siteler üzerinden yapılan alışverişler Maliye Bakanlığının radarına girdi. Yurtdışından alışveriş limitinde düşüş, ek vergiler veya alışverişin sınırlandırılması gibi birçok konu gündemde.

Yurtdışından alışveriş yapanların Gümrük Vergisi Muafiyet sınırı 2016 yılında 75 Euro seviyesinden 30 Euro seviyesine çekilmiş, bu oran 2018 yılında ise 22 Euro seviyesine indirilmişti.

Bu kapsamda da yurtdışından getirilen ürünlerde eğer ürünün değeri 22 Euro’nun üstünde ise Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ürünlere %18 oranında, diğer ülkelerden gelen ürünlere ise %20 oranında bir Gümrük Vergisi uygulanıyor.

Ancak özellikle Çin üzerinden gelen milyonlarca ürün her seferinde Gümrük Kontrolünden geçmediği için birçok ürün, değeri 22 Euro’nun üstünde dahi olsa vergilenmeden dağıtıma çıkabiliyor.

İşte bu duruma karşı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı yeni önlemleri uygulamaya almak üzere çalışmalar başlatmış durumda.

 

Yurtdışından Alışveriş

 

Bakan Albayrak’tan Yurtdışı Alışverişi Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konu ile alakalı olarak;

“Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler. Vergi nerede? Yok. Ee aynısını Türkiye’de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz.” Şeklinde bir açıklama yaptı.

 

Yurtdışından Alışveriş Limitleri

 

Yurtdışından ürün Getirenleri Daha Zor Günler Bekliyor

Ülkemizde özellikle Dolar – TL dengesinin bozulması, artan vergiler sonrasında Türkiye’deki ürünlerin ciddi anlamda pahalı hale gelmesi ile Çinli Alışveriş Sitelerine olan ilgi de artmaya başladı.

2016 yılına kadar yurtdışından getirilen ürünlerin 75 Euro’ya kadar olanları Gümrük Vergisinden Muaf tutuluyordu. 2016 yılında bu rakam 30 Euro seviyesine çekildi. 2018 yılında ise rakam yeniden güncellendi ve 22 Euro seviyesine indirildi.

Buna bağlı olarak özellikle yurtdışından getirilen pahalı ürünlerin sayısında azalma yaşansa da birçok kullanıcı nispeten daha uygun fiyatlı olan birçok ürünü yurtdışından almayı tercih ediyor.

Türkiye’de 200 – 300 TL seviyesinden satışı yapılan birçok ürün Doların 5 TL’yi geçmiş olmasına rağmen 50 – 100 TL arasındaki bir fiyata Çinli Alışveriş Sitelerinden satın alınabiliyor.

Bu sebeple de ortalama 30 günü bulan kargo süreleri bile göz ardı edilerek yurtdışından ürün alımı yapılabiliyor.

Yurtdışından Alışverişin Önü Tamamen Kesilebilir, Ek Vergiler Gelebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir