Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların İşlemleri – İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda İşlemler ve İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler BTK tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

İşlemi Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

İşlemi Harç Ücreti Ne Kadar?

İşlemleri için ödemeniz gereken bir Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

BTK tarafından belirlenen IMEI Kayıt – Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

 

Yıl Harç Ücreti
2012 100 TL
2013 115 TL
2014 119.5 TL
2015 131.5 TL
2016 138.5 TL
2017 149.2 TL
2018 170.7 TL
2018 * 500 TL
2019 618.60 TL
2019 ** 1.500 TL

 

* 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan güncelleme sonrası geçerli olan rakam

** 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılan güncelleme ile geçerli olan rakam

 

Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

BTK tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 3 senede 1 kez yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 3 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de BTK tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden Kredi Kartı ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 3 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 3 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 3 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 3 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

2.029 yorum

 1. admin sürekli aynı sorulara cvğ vermiş. Sabırlı biri. aynı zaman da sorulara hızlı cvp vermesi siteyi de güncel tutmuş. Kendisini tebrik ediyorum. Tebrikler 🙂

 2. merhaba yurtdışından ıphone 4s ne kadar süre zarfında kaydının yapılması gerekior ve o süre zarfında eğer kaydedilmezse telefon kilitlenirse tekrar açabilme gibi bi durum varmı? lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • 1-2 hafta içerisinde telefon kullanıma kapanır. İsterseniz kapanmadan kayıt yaptırın. O zaman hiç kapanmadan kullanabilirsiniz. Telefon kapandıktan sonra kayıt yaptırdığınız tarih önemli değil. 1 gün , 1 ay, 1 sene fark etmez. Kayıt ettirdikten sonra 1 hafta gibi bir sürede kullanıma açılacaktır.

 3. Yurtdışından ıphone 4s aldım ama faturasız turkıyede kaydettırırken faturasız oldugu ıçın bı sorun çıkar mı yanı gereklı belgeler arasında telefonun faturasınıda ıstıyolar mı?

  • Sizden fatura istemezler. Telefonu dahi istemezler. İMEİ Kodunu verin yeterli. Cihazın faturalı – Faturasız – Çalıntı – Buluntu- 2. El – Sıfır- Çalışır – Çalışmaz vs olduğuna bakılmaz. Kayıt yapılır.

 4. selamlar. adanada oturmaktayım. pasaporta ihtiyacım var. yardım etmek isteyen olursa 05305422220 nolu telden ulaşırsa memnun olurum. ücreti neyse öderim.

 5. merhaba. patronum telefonunu benim pasaportuma kaydettirmişti. beni kovduğu için ve kendi telefonumu kaydettirebilmek için onun kaydını pasaportumdan sildirmek istiyorum. bu mümküm mü? tşk.

  • Sildirme işlemi yapılabilir ancak yeni kayıt için yine 2 sene beklemek gerekecektir diye biliyorum. Ancak Telekominikasyon Kurumunu bir arayıp bilgi isterseniz onlar daha net bir cevap verecektir. Tabi bana anlattığınız gibi anlatırsanız olayı o zaman hayır derler. Biraz süslemeniz gerek.

 6. Merhaba. Yurtdışından gelen telefon elime 10 ocak’ta ulaştı. Ancak, pasaport kaydı henüz yapılması. Ben de şubat ayında yurt dışına çıkp dönüş yapacağım. Bu arada telefonu kullanmakta herhangi bir sakınca olur mu? Yani ocak ayı boyunca telefonu türkiyede kullanacağım ama kaydını şubat girişli bir pasaport üstüne yaptırabileceğim. Teşekkürler.

  • Kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz. Ancak kullanırken kapanabilir. Bu durumda ancak Kayıt yapıldıktan sonra açılacaktır. Pasaportun yada Cihazın ülkeye girişl tarihi önem arz etmiyor.

 7. EFENDİM BAZI İSTELER VAR PASAPORT SATISI GERCEKLESTIREN AMA ACABA BU SİTELER PASAPORTMU SATIYORLAR YOKSA SADECE PASAPORT HAKLARINIMI SATIYORLAR VE SON OLARAK 1 KERE PASAPORT KAYDI YAPILDIKTAN SONRA ÖMÜR BOYU KULLANABİLİRMİYİZ

  • Pasaport satmak diye birşey yok. Sadece kayıt için sizden İMEİ bilgisini alıp ürün kendininmiş gibi kayıt yaptırabiliyorlar.

   Ömür Boyu diye bir durum var ama Pasaport Sahibine bağlı. O telefonum çalındı hattı kapatın derse pasaport onun adına olduğundan işlem yapılabilir. O sebeple Pasaport üzerine işlem yapılacaksa güvenilir bir yerden ayarlamanız gerekç.

 8. pasaport var ama ülke dısına cıkılmadı daha dısarıdan gelen telefonu kayot ettirebilir miyiz bunun üstüne bilgi verirseniz sevinirim…

  • Yurt Dışına çıkış yapıp giriş yapmış olma şartı var. Giriş kaşesi aranıyor işlem yapğabilmek için.

 9. 20 Yıl öncesine ait pasaport ile şuanda kayıt yapılabilir mi acaba pasaport üzerine hiç telefon kaydı yapılmadı?

  • Konuyu okursanız SON 1 AY İÇERİSİNDE ÜLKEYE GİRİŞ YAPMIŞ OLMA şartı vardır. 20 Yıl önce yapılan bir girişin üzerinden ise 240 ay geçmiş. Yani olmaz.

 10. merhaba,
  pasaporta kayıt için nereye gitmemiz gerekiyor? pasaporta kayıt yapılacak kişi kendisi gelmese ben yakınımın pasaportunu alıp götürsem işlem yaptırabilir miyim?

  • Pasaport Kaydı yapan herhangi bir Vodafone – Avea – Turkcell bayisine gidebilirsiniz. Pasaportun sizin yanınızda olması, kişinin kimliğinin yanınızda olması yeterli olacaktır.

  • Pasaport sahibinin dilekçe yazması ile silme işlemi yapılabilir diye biliyoruz. Ama TK ile görüşebilir, net bir cevap alabilirsiniz. (Nedenlerinizi belirtseydiniz daha net cevap sunabilirdik)

 11. Yurt disindan telefon getirdim ama kendi pasaportuma kayit yapamiyorum. Gecerli pasaportu olan biri varsa lutfen beni arayin. Yardiminiz icin 100 TL verebilirim. 05387304202

 12. Kadir AKBALIK arkadaşım benim bi sorum olcak. şimdi bana Iphone 4 geldi yurt dısından ve pasaport bulmakta zorlanıyorum. bir pasaport buldum ama 2010 da bir cihaz kaydı yapılmış. Turkcell iletişim merkezinde bana böyle söylendi, açık bir tarih verilmedi. 2012 ye girdiğimizden itibaren ben o pasaport uzerinden kayıt yaptırabilirmiyim. yani bu 2 yıl muhabbeti yıl üzerindenmi yoksa açık tarih üzerindenmi değerlendiriliyor. bu arada 11.01.2012 ye kadar pasaportun 1 ayı dolmuyor. ilgilenirseniz çok memnun olurum.

  • Deneyebilirsiniz ama kesin bir yanıt veremem. Örnek olarak =cak 10 gibi yapıldıysa başvuru siz 11 Ocaktan itibaren 2 seneyi doldurmasından dolayı kayıdı yapabilirsiniz.
   Ama 201 Aralık ayında yapılan bir kayıt varsa siz o zaman 2012 Aralık ayından önce kayıt yaptıramazsınız. 2 senenin günü gününe dolması gerekiyor.

 13. hacdan gelen yakınımın pasaportuna 100 tl karşılığında 1 adet telefon kaydı yapabilirim. pasaporta kayıt için 5 ocak tarihine kadar süre vardır. ihtiyacı olanlar irtibata geçebilirler 0 537 270 38 66

 14. bırıncısı TK nedır 🙂 ıkıncısı pasaport sahıbı yurt dısında suan zıyeretıme gelen baska bı akrabamın pasaportuna kayıt yaptırabılırmyıım tekrar

  • Telekominikasyon Kurumu (TK)… Google amcaya TL yazın sizi istediğiniz noktaya götürecektir.
   Kayıt silinmesi gerekiyor dediğiniz işlem için. Ve yine TK ile görüşmeniz gerek. Eğer kayıt görünmüyorsa yada sorun çıktıysa sistem hatası verecektir kayıt sırasında.

 15. yı gunler.akrabam bana yurt dısından almanyadan ıphone 4 getırdı pasaporta ıslendı ve her turlu yasal ıslemlerı yapıldı fakat telefonumu bır sure kullandıktan sonra kapandı ve uzun bır sure gectı ustunden ne yapabılırım yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler..

 16. yı gunler.akrabam bana yurt almanyadan ıphone 4 getırdı pasaporta ıslendı ve her turlu yasal ıslemlerı yapıldı fakat telefonumu bır sure kullandıktan sonra kapandı ve uzun bır sure gectı ustunden ne yapabılırı yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler..

  • Elinizde kayıt yapıldığına dair bir belge var mı. TK ile bir irtibata geçin. Yasal olarak kayıt yapıldıysa sorun yok. Yeniden aktif edebilirsiniz. Pasaport ve Cihaz sizde ise.

 17. YURT DIŞI CİHAZLARINIZ YASAL YOLDAN TURKCELL TİM’DE KAYITLAR YAPILIR

  PASAPORT KAYDI İÇİN İSTEYEN ARKADAŞLAR IMEI NOSUNU VERİR HAVALE YAPILIR AYNI GÜN İÇİNDE İŞLEM GERÇEKLEŞTİRİLİR

  FİYAT 120 TL

  İletişim: 0555.400.0216

  • halen daha elinizde zamanı bitmemiş bi kayıt bulunuyorsa 531 610 19 05 numaralı telefondan ulaşırsanız sevinirim

 18. Telefon ülkeye giriş yapıldıktan sonra 1 Hafta ile 1 Ay gibi bir sürede Kullanıma Kapanabilir.

  Böyle bir madde var. Benim telefonumun girişi yaptığını nerden anlıyacak.Cebimde kayıtsız taşıyorsam.Kayıt yaptırmak için illa telefonun türkiyeye giriş işlemlerini yaptırmak mı gerekiyor ?

  Belli bir süre geçtikten sonra kapanma ihtimali varmış.Telefonun Türkiyeye giriş yaptığı tarih bilinmiyorsa napıcaz ?

  • Ülkemizde ilk kez sim kart takıp kullanmaya başladığınızda operatör tarafından TK ya bilgi gönderilir. Sim kartınızı her farklı telefona taktığınızda tekrarlanan bir durumdur. Sim Kart tarafından gönderilen bilgi sonrasında TK telefonla ilgili süreci başlatır.

   Telefonun ülkeye giriş tarihi ile sizin bir işiniz yok. Telefon yurtdışında bile olsa kayıt ettirebilirsiniz. Ülkeye girdiğinde otomatik olarak aktife alınır. 30 günlük süre sadece Pasaport için geçerli. Telefon 3 yıldır kayıtsız olarak ülke sınırları içinde bile olsa kayıt ettirilebilir.

 19. yurtdışından iphone 4s geldi i0S 5 yüklü olduğundan henüz tr de kullanılamıyor?telefon kayıt edilirken bi sorun çıkarmı?bi de çifte vatandaş kayıt ettireceğim pasaport..yabancı ya da türk bir fark olur mu?rica etsem cevap yazabilirmi bilen arkadaşlar..

  • Kayıt yaptırılırken Pasaportttan dolayı fark olur. İOS 5 yüklü olması sıkıntı değil. Kayıt yapılır ancak İOS 5 den dolayı çalışıp çalışmaması ayrı bir konu. Zaten İMEİ kodu olması yeterli cihazın.Model ve diğer özellikleri önemli değil.

   Pasaport kaydında konuda da belirttiğim gibi yabacı pasaport kaydında tek hatta kullanım yapabilirsiniz.

  • Kardaş benim dayımda hoolandadan bana hediye getirdi ama geleleli 2 ay oldu onun pasaportuna kayıt edemiyorum eğer mümkünse senin pasaportta kayıt edebilirmiyiz 70 tl veririm öğrenci işi olsun 🙂

 20. Iyi gunler , ben amerikadan iphone getirtmeyi planliyorum da bir sorum var ; telefon , telefonu getiren kisinin pasaportuna kayit ettirilmek zorunda mi yoksa baska birinin pasaportuna kayit ettirilebilir mi ve bu baska birinin pasaportuna kaydettirilcek kisi illa ki telefonun satin alindigi yerden (amerikadan) turkiyeye giris yapma zorunlulugu var mi ?

  • Cihazı istediğiniz ülkeden giriş yapan istediğiniz bir kişi üzerine kayıt edebilirsiniz. Cihaz USA dan gelip kişi Çinden ülkemize girebilir. Ürünü getiren Ahmet kaydı yaptıran VEli olabilir. Sorun değil.

 21. Daha önce farklı bir pasaportla yabancı uyruklu bir şahıs tarafından kayıt ettirilmiş olan bir telefonu yeni bir numara alıp farklı bir tc vatandaşı pasaportuyla yenıden kaydettirmek mümkünmüdür.Diğer hat iptal oldu aynı numarayı geri alamıyorum hat benım üstüme değil…Farklı bir numarayla bu telefonu yeniden kayıt yaptırabilirmiyim 2.kez farklı bir pasaportla.

  • TK ile görüşün. O pasaport üzerine olan işlemi iptal etsinler. Türk Pasaportu ile işlemleri yapın. Her hatta açık olarak kullanmaya başlayın. Türk Pasaportu olduğundan hat konusujnda sıkıntı çekmezsiniz. Her hatta açık olur.

   Ama öncelikle TK ile görüşüp eski işlemi sildirmeniz gerekiyor.

 22. iyi gunler abd den iphone getirttim arkadasima ayin 8 inde TR ye giris yapti telefon ben 45 gun sora TR ye gelecegim kendi pasaportuma kayit yaptrsam kapanan telefon acilirmi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler

Elektronik Sigara E Sigara Satış Sitesi

Salt Likit Salt Likit Çeşitleri

DMCA.com Protection Status