Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların İşlemleri – İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda İşlemler ve İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

İşlemi – İşlemi Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

İşlemi – İşlemi Harç Ücreti Ne Kadar?

İşlemleri için ödemeniz gereken bir Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

tarafından belirlenen IMEI Kayıt – Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

 

Yıl Harç Ücreti
2012 100 TL
2013 115 TL
2014 119.5 TL
2015 131.5 TL
2016 138.5 TL
2017 149.2 TL
2018 170.7 TL
2018 * 500 TL
2019 618.60 TL
2019 ** 1.500 TL

 

* 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan güncelleme sonrası geçerli olan rakam

** 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılan güncelleme ile geçerli olan rakam

 

İşlemi – Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 3 senede 1 kez yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 3 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden Kredi Kartı ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 3 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 3 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 3 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 3 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Pasaport Kayıt Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

2.013 yorum

 1. İyi günler, Amerikadan 3,5 ay once telefon getirttim ve hala kayıt ettirmedim. Arabistandan 2 hafta önce gelen birinin pasaportuna kayıt ettirmem mümkün mü? Zaman ve ülke farklı olduğu için problem yaşar mıyım?

  • Problem olmaz. Kişinin e-devlet sisteminden kayıt yapabilirsiniz. Ödemeyi de o kişi adına yapmanız lazım.

 2. Merhabalar telefonu e devlet üzerinden değilde kurumlar üzerinden kayıt yaptıracağım faturası yok bu sorun yaratır mı acaba ve kayıt yaptırırken telefonu götürmemiz gerekir mi yoksa sadece imei numarası yeterli mi?

  • Faturası olmaması bir sorun yaratmaz.
   IMEI Kodunu götürmeniz yeterli olur. Hatalı yazmamaya dikkat edin.

 3. Bir telefon getittirdim yurt dışından imei kauit işleminde e deet vergi dairesine yatirilan para nin dekontu bana ait kayitta kullanilacak pasapory baskaskna ait olurmu

  • Olmaz o şekilde.
   Pasaport kimin ise para da o kişi adına yatacak.
   Devlet ne bilsin kim kime ödeme yapıyor. İsim ve TC uyuşmalı parayı yatıranla kaydı yapanın.

 4. 2 yıl önce yurtdışından getirdiğimiz telefonu pasaporta isletmistik. Geçen hafta klonlamis imei kullanıyorsunuz 1 ay sonra cihaziniz kapanacaktır diye sms geldi. E devlet üzerinden kaydetmistik. Yardımcı olur musunuz

  • Cihazın faturası duruyor mu? Konuyu BTK ile görüşmeniz ve durumu izah etmeniz lazım. Fatura vs varsa sorunu çözeceklerdir muhtemelen.

 5. Merhaba
  Ben yurtdışında yaşıyorum. Telefonumun harç parasını garantiye ödedim. Sonra e devletten kayıt yaptırmak istedim kendi adıma. Tam herşeyi gayet doğru şekilde doldurduktan sonra onayla butonuna bastım fakat devam edemedim. Benim hakkım 2020 ye kadar dolmuş gözüküyor. Ben adıma kaç senedir kayıt yaptırmadım bu nasıl oluyor? Daha sonra kızımın adına denedim onuda aynı şekilde yaptı. Kızımın hakkıda dolmuş gösteriyor. Benim ne yapmam lazım? Ödemeleride yaptım telefonumuda açtırmam şart uzun süre burda kalacağım için. Şimdiden bilgileriniz için teşekkürler…

 6. Kolay gelsin iyi günler ben bir ay önce Kıbrıs’a askerlik görevimi yapmaya geldim geldiğimde açtım telefonumu mesaj geldi 90 gün sonrasında kapanacak telefonunuz diye acaba ben 90 günden önce Türkiye’ye gitsem ve telefonu izin günlerim boyunca açsam tekrar Kıbrıs’a geldiğimde yine 90 gün hak verilir mi yoksa yine sürem bitmiş olup yeni kayıt mı yaptırmam gerekir

  • Telefon kapalı veya açık olsun süre işler. Türkiye’ye gelince giriş belgesi ile kayıt edebilirsiniz telefonunuzu.

 7. Merhaba
  Telefonumu edevlet üzerinden ödemesini yapıp kaydettirdim. Ancak sim geçersizdir diyor 1 haftadır. Ne apple’ın ne de Vodafone’un bir bilgisi var. Yurtdışından sim kilitlidir dediler baktırdım açık. Ne yapmam gerekiyor :/

  • Sim Kart veya Sim Kilit ile alakalı bir durum muhtemelen. Farklı bir operatörün sim kartı ile de bir deneme yapın derim.
   Sim Geçersizdir hatası IMEI Kaydı ile alakalı bir sorun değil.

 8. Merhaba. Ben Türkiyeye üniversitede okumaya geliyorum. Annem ve babam gelmiyor ama. Telefon kayıtını nasıl yaptıra bilirim?

  • Yabancı Uyruklu olarak geleceksiniz. Türkiye’de gelince size bazı evraklar verilecek. Bu evraklara göre BTK ile görüşüp kayıt yaptırabilirsiniz. Geçici TC Kimlik Numarası vs. verilebiliyor. Tam sistemi bilemiyorum şuan.
   Zaten 120 gün yani 4 aya kadar süre tanınıyor size işlemleri yapmak için.

 9. Merhaba,benim telefon abd den geldi ve uyarı mesajı geldi 120 gün içerisinde kapanacağına dair fakat yurtdışına okumaya gideceğim için kayıt yaptırmadık oradada kayıt yaptırmaya gerek var mı

  • Yurtdışında kullanacaksanız ve yurtdışı hattı kullanacaksanız sorun yok. Kayıt ettirmenize gerek yok.

 10. Merhabalar!
  Hrtdışından çift sim kartlı telefon satın aldım.Kendim Çift vatandaşım.T.C. kimlik ve yabancı pasportla ÇIKIŞ-GİRİŞ yaptım.MÜHÜR yabancı pasaportuma işlendi.Bu durumda getirdiğim telefonu İMEİ kaydını e-devletten yabancı pasaport adına mı yoksa T.C. kimlik adına mı yapılmalı!?

  • TC Kimlik Numaranız ile yapın. Çifte vatandaş olduğunuzdan.
   İki IMEI Kodunu da giriniz kayıt ekranına. İki IMEI Kodu da kaydedilmiş olacaktır.

 11. merhaba yurt dışından telefon aldım 120 gün geçti kayıt yaptırmadım kapandı telefon şimdi pasaporta kayıt yaptırsam açılır mı ?

 12. Merhabalar, Iraktan bi tane iphone getirdim 4 ay süre zarfı içerisinde parasını yatırdım ama kayıt işlemini ihmal etmişim ve telefonum servis dışı kaldı şimdi bugün türkmenistandan gelen birinin pasaportunu kayıt amaçlı kullandım kendi e devletimden o kişinin pasaport bilgilerini doldurarak kayıt yaptım kayıt esnasından herhangi bir sıkıntı olmadı hatta şimdi e devletten kontrol ediyorum Imel i kayıt yapılmıştır diyor ‘yolcu beraberinde getirilen cihaz’ diye geçiyor yani herhangi bir sıkıntı yok gibi gözüküyor ama henüz telefon aktif olmadı nezaman aktif hale gelir ve yabancı birinin pasaportuyla kayıt yaptığım için daha sonradan herhangi bir sıkınıtı yaşarmıyım ?
  rica ediyorum cevaplarmısınız.

  • Telefon 24 saat içinde aktif olur. Ama BTK kontrol edince iptal edebilir. Çünkü yapılan işlem hatalı bir işlem.

 13. Merhaba..benim telefonum kapandı ondan sonra işte dün kayıt yaptırdım ama hala açılmadı ,acaba ne zman acılığak ve ne kadar sürüyor açılması ?!

  • 2 güne de açılabiliyor 1 haftaya da.
   Ara ara telefonu kapatıp açmanızı öneririz. Devamlı açık kalınca bazen sıkıntı olabiliyor.

  • Pazaport için başlar. Telefon için başlamaz.
   Telefon ilk girdiği günden itibaren 120 günü sayar ve sonra kapanır.
   Pasaport üzerine kayıt için her giriş damgası 120 gün geçerli kayıt sürecini başlatır.

 14. iyi günler ben 4 ay önce vergi dairesinde ödeme yaptım.başka bir işleme gerek yok dediler.
  şimdi telefonum kapandı.ben e devlet üzerinden kayıt yaptırmadım.para yatırdığım dekontuda kaybettim
  sistemden yatırdığım görülür mü
  düzelir mi bu durum acaba?

  • Yatırdığınız para Vergi Dairesinde görünür. Ancak e-Devlet üzerinden kayıt süreniz muhtemelen doldu. Bu durumda başka bir pasaport üzerinden yeniden ödeme yaparak kayıt olmanız ve vergi dairesinden kendi adınıza yatırdığınız ödemeyi de iade almanız gerekecek.

 15. Telefonumu kayıtsız 6 aydan fazla kullandım sonra kapandı. Pasaportum üzerine kayıt yaptırabilirmiyim

  • Yaptırabilirsiniz. Tabi son 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapmış olmanız lazım o pasaport ile.

 16. Yılbaşında eşimle kızıma birer iphone getirdim yurt dışından. İkisinin de şimdi emei numaraları kapatıldı. Bana lütfen yardım edin bu konuda. Ben TC vatandaşıyım ama onlar yabancı uyruklu görünüyor (TC yabancı kimlikleri var). Eşim yurt dışına çıkıp Nisanda döndü. E-devlet üzerinden vergi ödemelerini yaptım (Mayıs’ta).

  • E-Devlet üzerinden kayıt ettirebilirsiniz. Eğer kayıt ettirmenize rağmen düştü ise BTK ile bir görüşün. Ama yabancı uyruklu olanlar için kayıt süresi ne kadar tam bilgim yok.

 17. Merhabalar
  Abd de yaşıyorum tr’yd geldim türk simimi taktım 1.5 ay boyunca kullandım. Şimdi abd’ye geri döndüm. Kayıt yaptırmazsam türkiye döndüğümde kapanır mı?
  Teşekkürler

  • Evet. Bir daha ki gelişinizde kapanmış olur. Pasaport ile kayıt yaptırmanız gerekir. Yada her sene farklı bir telefonla gelmeniz gerek.

 18. Yurtdışından ablam tatile geldi,beraberinde bana hediye telefon getirdi,fakat ablam oranın vatandaşı,onun üzerine kayıt yaptırabilirmiyim.yurtdışında yaşayan, tatil amaçlı gelen kişinin pasaportuna kayıt yaptirabilirmiyim.turkiyede ikamet etmesi mı gerekiyor? teşekkür ederim

  • Bu şekilde kısa dönem kayıt oluyor diye biliyorum. TC Vatandaşı birisini bulursanız daha güzel olur. Garanti olur.

 19. Merhaba ben bir arkadaşımın pasaportuna kayıt yaptırdım e devletede kayıt yapmam gerekiyormu eger gerekiyorsa pasaport sahibinin e devletemi yapmam lazım yoksa benim e devletde kayıt yapaam olurmu teşekürler

  • e-Devlet üzerinden kayıt yapıp, sopnrasında ödeme yapmanız lazım. Kimin pasaportu ile yapılacaksa onun e-devlet hesabı üzerinden ve adına ödeme yaparak.
   Bir telefon bayisinden yaptı iseniz bu durumda evraklardaki ismin arkadaşınız olması ve ödemenin de onun adına yapılmış olması gerekmektedir.

 20. Ben telefonu pasaporta islettim ama şimdi telefon kapandı e devletten bakıyorum imei kaydı bulunmadı diyor ne yapmam lazım sorun nedir acaba

  • Kayıt işlemini tam olarak tamamlamamış olma veya yanlış IMEI Kodu yazmış olma ihtimaliniz olabilir mi?
   Konuyla alakalı olarak BTK ile iletişime geçmeniz gerek.

 21. Merhaba, yakinim cifte vatandas turkiyeye yabanci pasaportla giris yapmis. Telefonu actirsak tek numara mi kullanilir acaba ?

  • Bunu BTK ile bir görüşün dilerseniz. Çifte Vatandaş olduğu için büyük ihtimalle tüm numaralara açık olacaktır. Ama yine de bir teğit almanız doğru olur.

 22. Ben telefonu e devlet üzerinen kayıt yaptım kaç saat içind e aktif hale gelir ? Ve sadeçe 1 sim numarayla kulana bilirim yoksa her hangi hatla çalışır mı?

  • Eğer cihazınız kapandı ise bu durumda açılması 2 ile 10 gün arasında değişmektedir.
   Türk Pasaportu ile işlem yapıldığı için tüm hatlarla kullanabilirsiniz

 23. Merhaba , ben e devlet uzeri telefonu kaydını bugün yaptım kaç saat içind e telefonum aktif hale gelir ?

  • Eğer cihazınız kapandı ise bu durumda açılması 2 ile 10 gün arasında değişmektedir.

 24. Merhaba , ben e devlet uzeri telefonu kaydını bugün yaptım kaç saat içind e telefonum aktif hale gelir

  • Eğer cihazınız kapandı ise bu durumda açılması 2 ile 10 gün arasında değişmektedir.

Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
ut tristique id, ut Nullam et, Lorem libero at fringilla lectus mattis