Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların İşlemleri – İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda İşlemler ve İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler BTK tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

İşlemi Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

İşlemi Harç Ücreti Ne Kadar?

İşlemleri için ödemeniz gereken bir Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

BTK tarafından belirlenen IMEI Kayıt – Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

 

Yıl Harç Ücreti
2012 100 TL
2013 115 TL
2014 119.5 TL
2015 131.5 TL
2016 138.5 TL
2017 149.2 TL
2018 170.7 TL
2018 * 500 TL
2019 618.60 TL
2019 ** 1.500 TL

 

* 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan güncelleme sonrası geçerli olan rakam

** 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılan güncelleme ile geçerli olan rakam

 

Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

BTK tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 3 senede 1 kez yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 3 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de BTK tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden Kartı ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 3 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 3 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 3 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 3 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kartı ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

2.019 yorum

 1. Merhaba.ben yabancı uyrukluyum . E devlette kayıt yaparken benden cep telefon numaramı istemedi bir sorun falan çıkar mi sizce? Ve . Kayıt yapttıktan sonra cihaz haç gün sonra açılır?

  • Sistemde çıkan verileri doğru girdi iseniz sorun yok. 24 saat içinde aktif olur. Telefon açık ise ara ara kapatıp ve yeniden açın.

 2. Merhaba yurt dışından getirdiğim tel.harcını yatırıp e-devlet üzerinden kaydettim.Ancak telefona kartımı takınca pul kodu diye bir şifre istiyor.telefonu kullanamıyorum.cevabını biliyorsanız yardımcı olmanız beni çok sevindirecek.teşekkür ederim

  • Sim kartınızın pin kodu yamlış girişmiş. Puk kodu istiyor. Operatörünüz ile görüşün.

 3. Merhaba. Yurt disindan 3 gun once telefon getirtdik ve getiren arkadasin pasaportuna kayit ettirdik 1500 harcini yatirip e devletten arkadasin adina kayitladik. Ve yine kendi adina hat aldik. Hat suan aktif ancak telefonda kisitlama var acilmiyor baska telefona takinca sorun yok hatta.
  E devletten bakinca 01 01 2022 tarihine kadar bu tc ile kayitli hatlar kisitli diyor.
  Ozetle hat acik telefon kayitli ama hat telefonda calismiyor neden olabilir. Tesekkur ederim

  • Konuyla alakalı BTK ile bir görüşün derim. Cihazda Sim Kilit olma ihtimali var mı? Cİhazı aldığınız yer neresi. Operatör cihazı ise böyle bir sorun olabilir.

 4. Merhabalar,
  Annem icin ydisindan 4 temmuzda telefon getirdim. Annem odemeyi kendi kimlik nosu ile yapmis. Benim anladigim kadariyla onumuzde iki opsiyon var;
  1- annemin hattini benim adima gecirmek, annemin odemesini vergi dairesinden iade almak ve benim kendi kimlik numaram ile odeme yapmam. En sonunda da hatti ve telefonu kendi adima actirmam. Sizce bu yol izlenebilir mi? Vergi iadesi nasil alabilirim?
  2- annem 2 ay icinde yurtdisina cikis yapacak. 5 ay icinde de donmus olacak. Burda bulundugu ilk 2 ay 120 gunluk kullanma suresinden faydalanip dondugu 5. ayda da halihazirda odemis oldugu vergi ile bu telefonu actirabilir mi? Yani odemeyi onceden yapip 5 ay sonra e-devlet uzerinden telefonu actirabilir mi?
  Yardimci olurdaniz sevinirim.

  • İki seçeneği de uygulayabilirsiniz. hangisi size uygun gelirse. Ama 5 ay sonrası için Vergi ne olur bilemem. Malum yeni yıla gireceğiz. Rakamlar 1.500 TL nin üstüne çıkacak. Sıkıntı olur yine. O sebeple vergi dairesi ile görüşüp para iadesi almanız daha makul olacaktır.

 5. Merhaba Yurtdisindan gelen cihazim 6 ay gectikten sonra kapandi. Tekrar yurtdisi giris cikisi oldugunda telefon Turkiyede calisir mi?

 6. Merhaba 4 gün önce pasaporta işleyip kaydettğm telefonum açılmadı bugün ise pasaport sahibine ait hat taktım fakat hala açılmadı neyden kaynaklanıyor olabilir

 7. Telefonu yurt dışına gıdıp gelen arkadasın uZerıne kayıt yaptık ama o gece tel sımı okumadı galıba hat sahıbı de pasaport sahıbıyle aynı olması lazım o arkadaşın uzerıne yenı hat aldım ama onuda okumadı acaba neden

  • yeni hattın aktif olması bir iki günü bulabilir Mobil Sistemde. Ara ara cihazı kapatıp açın. Sorun düzelmezse BTK ile bir görüşün.

 8. Merhaba. Elimde yurt dışı bir cihaz var. Yurt dışından haftaya gelecek biri adına telefon harcını bugün yatırsak haftaya arkadaş gelince pasaportuna işleyebilir miyiz?

  • İşletebilirsiniz. Ama o kişinin adına açılmış bir hat ile o telefonu kullanabilirsiniz. Başka bir hattı kabül etmez. Bilginize.

 9. Peki ya ben 3 ay türkiyeye gidip orda kullansam tekrar yurtdışına götürüp getirsem cihazı tekrar 4 ay kullanabilir miyim sıfırlanır mı süre

  • BTK tarafından yapılan açıklamaya göre evet sıfırlanıyor. yeniden 120 gün kullanabilirsiniz.

 10. Merhaba;
  Yurtdışından getirdiğimiz telefonu 18 yaşından küçük çocuk üzerine kaydettirdiğimizde hat çocuk üzerine olmadığından yine telefonu kullanamıyor muyuz?

  • Bu konuda hattın kullanıcısı olarak o kişinin tanımlanması ile sorunu bir ihtimal çözebilirsiniz. Ama net birşey söylemek zor. BTK bu konuda bir açıklama yapmadı.

 11. Telefonu 1 hafta once baska birinin pasaportuna islettim ama kendi sim kartımı kullanamıyorum yeni duzenlemeden bilgim olmadı durumu duzeltme kendi pasaportuma açtırma gibi bir durum olabilir mi islemi iptal edip yoksa kayıtlı olan kisi uzerine yeni bir numara mı almam gerekecek

  • Pasaport sahibi e-devlet üzerinden imei kaydını iptal edebilir. SOnra siz kayıt edebilirsiniz. Ama o para boşa gitmiş olur. yeniden ücret ödersiniz.
   O kişinin adına hat alıp kullanma yoluna da gidebilirsiniz.

 12. Merhaba, Şubat 2019 da pasaportuma bir telefon işlettim ve şu an onu silip başka bir telefon işletmek istiyorum. Sorum şöyle bir, silinen cihazı başka pasaporta kaydettirebilir miyim ettirirsem pasaport sahibinin adına hat çıkarmak gerkeli mi ?
  iki, kendi pasaportumdaki imei yi silersem hemen başka bir imei kaydedebilir miyim 3 yıl beklemem gerekli mi ?

  • Silinen cihazı ülkeye 120 gün içinde giriş yapmış bir pasaporta kayıt ettirebilirsiniz. Pasaport giriş tarihi 30 Mayıstan önce ise her numarada çalışır. 30 Mayıstan sonra ise sadece pasaport sahibi adına açılan sim kartlarda çalışır. En azından verilen bilgi bu şekilde.
   Kendi pasaportunuzdaki imei kaydını silince yeniden kayıt hakkı açılır mı bilemiyorum. BTK ile bir görüşün derim.

 13. Merhabalar.Suan turkiyedeyim ve telefonumu turkcell kartimi takip kullaniyorum.60 gun icinde kapanacak mesaji aldim.Ama haftaya donecegim.4 5 sonra turkiyeye dondugumde telefonum direkt olarak kapanacakmi,yoksa tekrar 4 ay kullanim suresi olacakmi?veya yurtdisi hattimimi kullanmam gerekiyor.yani dondugumde turk hattimi taktigimda telim hemen kapanirmi?saygilar

  • Verilen bilgilere göre kapanmaması lazım. 6 ay sonra gelince de 4 aylık süre devam etmesi gerek. Ama denemeden birşey diyemiyoruz.

 14. Merhaba yurtdışından aldığım telefonu kendi pasaportuma ama eşimin hattına kayıt yaptırdım edevletten. Hat başkasının üzerine diye kapandı telefon. Telefonu kullanabilmek için kendi adıma yeni hat mı almam lazım acaba . Kolay gelsin

  • Pasaport kiminse o kişinin TC si ile açılmış bir hat kullanılması lazım telefonda.

 15. Merhabalar.yurtdışından telefon getirip kayıt parasını ödedikten sonra birde tefoncuda açtîrmak mi gerekli? 1 sene sonra kapandi daha once başımıza geldi

  • Öyle birşeye gerek yok. Pasaport Sahibi ile Sim Kart Sahibi aynı kişi mi? Yeni düzenleme bunu şart koşuyor. E-Devlet üzerinden IMEI Sorgulamasını bir yapın. Kayıtta sorun varmı görmüş olursunuz ayrıca

 16. 1 haziranda yürürlüğe giren yasaya göre sadece pasaport sahibi adına hatlarla çalışma durumu varmış ama örnek veriyorum benim 25 Mayıs 2019 tarihinde ülkeye giren bir tanıdığım var onun üzerine kayıt yaptırsak yine sadece pasaport sahibiniz hattı ile mi çalışır bide ülkeye giriş tarihi mi baz alınıyor ülkeden çıkış tarihi mi

  • 31 Mayıs ve öncesinde ülkeye giren hatlar için BTK süreci işletmiyor. Yani kaydı yapabilirsiniz. Ama yine de BTK ile bir görüşün. Zaman zaman Fikir değiştirebiliyorlar.

 17. Merhaba pasaporta kayıt hakkım ocak 2020 eğer yurtdışına cikmadan önce aralık ayında kendi harcini yatırıp bir ay sonra giriş çıkış yaparsam olurmu zamdan etkilenmemek için

  • Olmaz. Kayıt anındaki rakama bakarlar. Bu mantık ile 10 yıllık araç vergisini gidip peşin ödeyin 🙂 Zamlardan etkilenmeyin.

 18. Merhaba, Cep telefonunu mayıs ayının başında aldım.Fakat pasaportu şimdi ayarladım. Şimdi hat ile pasaport aynı kişinin adına olmalı kayıt işlemini bu şekilde yaptırdık dan sonra satmak istediğimiz de alacak kişi kendi hattını takıp kullanmasında sıkıntı olur mu ? hattın faturalı yada kontrolu olmasında sıkıntı var mı ? Cevap verirseniz seviniriz.

  • Satarken siz kendi pasaportunuzdan o telefonu sildireceksiniz. Alan kişi pasaportuna işleyecek. Onun dışında sizin adınıza kayıtlı iken başkasının hattı ile çalışmaz cihaz.

 19. Merhabalar öncelikle cevap verirseniz çok memnun olurum… cihazımı bugün yurtdışından getirttim. Atıyorum 15 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye’ye giriş yapmış bir arkadaşımın pasaportuna kayıt yaptırsam, telefonum kendi kişisel sim kartımdan çalışabilir mi? Bir de bu kayıt ettirmek istediğim arkadaşım 15 Mayıs 2019 tarihimse Türkiye’ye giriş yaptı fakat şuan da tekrar yurt dışında bu kayıt yapmama engel olur mu? Şimdisinden teşekkür ederim iyi günler…

  • İlk olarak yasal açıklamalara göre sıkıntı yok. 1 Haziran 2019 tarihinden önce giriş yapıldı ise sorun yok. Şuan yurtdışında olması da sorun olmaz. Sadece o kişinin e-devletine giriş yapabiliyor olmanız yeterli.

 20. 6 ay önce yurtdışından gelen telefonu yeni kayıt yaptırdım ve açıldı pasaporta kayıt yapan kişiyle telefona taktığım hattın sahibi aynı kişi. Sabah pasaporta kayıt ettirdiğim kişinin üzerine hat aldık ve telefon sorunsuz çalıştı fakat 3-4 saat sonra tekrar servis yok hatasını aldım. Acaba bunun sebebi nedir?

  • Pasaporta kayıt için 1 Haziran 2019 tarihinden sonra geçerli sizin dediğiniz şey. Sim kartla alakalı bir sorun olabilir. Ona bir bakın derim.

  • Annem 2019 haziranda giriş yaptı. Pasaport annemin hat Kızkardeşimin üzerine kayıtlı. Tlf kapandı. Annemin üzerine hat aldık fakat yinede olmadı. Bize bu şekle yapın dediler .yaptık olmadı. Yardımlarınızı bekliyorum. 650 tl para verdik .yazık

  • Ara ara telefonu kapatıp açın. Düzelme olmazsa BTK ile görüşün. Sistemsel bir sorun var sanırım. Sistem daha tam manası ile oturmadı. Sıkıntılar çıkıyor.

 21. Merhaba cevap verirseniz çok mutlu olurum. Daha önce yurtdışından getirdiğim telefonu kayıt ettim yalnız bozuldu o kaydı yeni getirdiğim başka bi telefona geçirebilirmiyim

  • Geçirme işlemi ne yazık ki mümkün değil. O cihazdaki kaydı düşürüp yeni kayıt yapabilirsiniz. Ancak bunun için pasaportun son 120 gün içinde ülkeye giriş yapmış olması lazım. Ve yine 618 TL lik ödemeyi de yapacaksınız

 22. Merhaba, yurtdışından telefon getirdim. Kız arkadaşım kendi adına harç İMEİ numarasıyla harç parası Ödemiş, kendi pasaportuma işletebilir miyim? İşletemez isem de bu harç ücretini geri alabilir miyim? Yardımcı olur Çapa’nız sevinirim. Teşekkürler.

  • Pasaport Sahibi ile Ödeme Yapılan Kişi aynı olmazsa işletemezsiniz. Kız Arkadaşınız vergi dairesinden ödediği ücreti iade alabilir.

 23. Hocam merhaba. Pasaport kayıt ücretini online ödedim. Ancak kaydı yaparken Tc kimliğe ödenme yapılmamış gösteriyo. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? 1 hazirandan sonra pasaport kayıt işi sıkıntıya giriyo. Son 1 günüm. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Pasaport kaydı ile alakalı bir sıkıntı yok. Sadece başkasının pasaportuna kayıt süreci falan değişiyor. BTK ile görüşün yarın. Sİstemsel bir sorun yaşanmış olabilir. Ödeme çekilmiş mi ona da bakın

 24. Merhaba yurt dışından gelen ıphone cihazımı arkadaşımın pasaportuna kaydettirdim aramız bozuldu kaydı sildi bu cihaz farklı bi pasaporta kaydedilir mi ve kayıt silindikten sonra kaç gün içinde kapanır

  • Kaydedilebilir. Kayıt silindikten sonra kapanma süresi için yasal bir limit yok. 120 gün de sürebilir hemen de kapanabilir.

 25. Merhaba, Ben türkiyeye 2 ay önce giriş yapan yabancı bir arkadaşımın pasaportu üzerinden telefon kaydettircem. arkadaşın e devlet hesabı da var şimdi pasaportun geçerlilik süresi doldunca telefon kapatılır mı? Bide yeni çıkan karar yürülüğe girdikten sonra başkasının pasaportu üstünden yapılan kayıtlar telefonla pasaport sahibinin üstünden tekrar kaydettirme gibi bir sıkıntı çıkar mı? Teşekkürler

  • Başkasının pasaportu üzerine işlem yaparsanız telefon kapanmaz. Ondan yana bir sınır yok.
   Ama yeni yasayla birlikte Pasaport Sahibinin Adına Açılmış Sim Kart İle Kullanma zorunluluğu geldi. Bu sebeple de sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Dost Siteler