Yurtdışından Getirilen Cihazlarda Pasaport Kayıt Süresi 3 Yıla Çıkarıldı

Yurtdışından getirilen cihazların Pasaport Kayıt Süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Bu kapsamda aynı pasaporta 3 yılda bir yeni bir cihaz kaydedilebilecek.

Bilindiği üzere yurtdışından yolcu beraberinde getirilen ve içerisinde Sim Kart Girişi bulunan her cihazın IMEI Kayıt İşlemi 120 gün içerisinde bir Pasaport üzerine yapılması gerekiyor.

Aynı pasaport üzerine geçmiş yıllarda 2 yılda 1 kez IMEI Kayıt İşlemi yapılırken Resmi Gazetede yayınlanan yeni yönetmelik ile bu süre 3 Yıla çıkarıldı.

Bu kapsamda yurtdışından cihaz alıp ülkemizde kullanmak isteyen vatandaşlar 3 yılda 1 kez kendi pasaportlarına kayıt yaptırabilecekler.

 

Yurtdışından Getirilen Telefonlara Tamir Sonrası IMEI Değişim İmkanı

 

Pasaport Üzerine IMEI Kayıt Ücreti 2019 Yılı İçin 619 TL

Geçtiğimiz aylarda alınan bir karar ile Pasaport üzerine IMEI Kayıt İşlemi için devlete ödenen Kayıt Harç Ücreti 2019 yılı için 618,60 TL seviyesine çıkarılmıştı.

Yine gelen bilgilere göre bu sene içinde veya 2020 yılı başında bu rakamın 1.000 TL ile 2.000 TL arasındaki bir rakama çıkarılacağı, Yurtdışından telefon getirmenin bu şekilde önüne geçileceği yönünde.

Tabi ki bu süreç Yasal IMEI Kaydı ile cihaz getiren kullanıcıların önünü kesecektir. Gayri resmi olarak ürün getiren ve IMEI Klonlama yoluna gidenler için bir anlamda Pazar daha da büyümüş olacak.

 

IMEI Kodu Nerede Yer Alır

 

Yeni Yönetmelik İle Kayıt Süreleri Nasıl Değişti?

Birkaç örnek ile Yeni Yönetmelik ile gelen 3 Yıl Şartını değerlendirelim dilerseniz.

1 Ocak 2019 tarihinde pasaportu üzerine bir cihaz işleten bir vatandaşımız eskiden 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeni bir cihaz alabiliyordu. Şimdi ise 1 Ocak 2022 tarihinde yeni bir cihaz işletebilecek pasaportuna.

31 Aralık 2019 tarihinde yeni bir telefon alan bir kullanıcı da 1 Ocak 2021 itibari ile yeni bir cihaz alıp pasaportuna işletebilirken değişen yönetmelik ile artık o da 1 Ocak 2022 de yeni bir cihazı pasaportuna işletebiliyor olacak.

Sistem y temel olarak yıl bazlı işlediği için Ay ve Gün değerlerine bakmıyor. Bu sebeple de 2019 yılının hangi gününde Pasaport Kaydı yaptırırsanız yaptırın sizin yeni cihaz kayıt tarihiniz 1 Ocak 2021 ve sonrası olacaktır.

Yurtdışından Getirilen Cihazlarda Pasaport Kayıt Süresi 3 Yıla Çıkarıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir