Yurtdışından Getirilen Cihazların e-Devlet Üzerinden IMEI Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından satın alınan ve ülkemizde kullanılacak olan cihazların IMEI Kayıt İşlemi e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Kayıt aşamasında nelere dikkat edilmelidir?


Yurtdışından satın alınan ve ülkemizde kullanılacak olan cihazların İşlemi e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Kayıt aşamasında nelere dikkat edilmelidir?

Bayiler üzerinden yüksek bedellere ödeyerek İşlemi gerçekleştirmek yerine birkaç basit işlem ile ekstra ödeme yapmadan e-Devlet üzerinden İşlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bu işlemler için Pasaport sahibinin e-Devlet Şifresinin olması en önemli konudur. Yapılacak ödemenin de ilgili Pasaport Sahibi adına yapılması gerekmektedir.

 

İçin e-Devlet Şifresi Almak

yapılacak olan Pasaport Sahibi eğer e-Devlet Şifresine sahip değilse ilk olarak en yakın PTT Şubesinden bu şifreyi almanız gerekecektir.

IMEI Kayıt İşlemlerinin tüm aşamaları e-Devlet Sistemi üzerinden yapılacağı için bu şifre olmadan işlem yapılamaz.

e-devlet Şifresinin alınabilmesi için Pasaport Sahibinin ilgili PTT şubesine Kimliği ile gitmesi ve işlemleri yaptırması gerekmektedir.

 

Çocuklar İçin IMEI Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Çocuk üzerinden IMEI Kayıt İşlemleri resmi olarak Anne veya Babası tarafından kendilerine ait e-Devlet Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Kaydın ilk aşamasında karşınıza çıkan Başvuru Türü seçeneğini Çocuğumun Bilgileri İle Başvur Yapacağım şeklinde değiştirmeniz yeterlidir.

Çocuk Üzerine IMEI Kaydı

e-Devlet Üzerinden IMEI Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sisteme Giriş

www.turkiye.gov.tr adresini kullanarak e-Devlet Sistemine giriş yapınız.

TC Kimlik Numaranız ve e-Devlet Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan arama ekranına “IMEI Kaydet” yazmanız durumunda ilgili seçenek karşınıza çıkacaktır.

e-Devlet IMEI Kayıt Sayfası

 

Formu Doldurma

İlgili sayfaya giriş yaptıktan sonra sizden bir Form Doldurmanız istenecektir. Bu formu doldurarak kayıt işlemlerinin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacaksınız.

Formu doldururken tüm bilgileri birkaç kez kontrol ediniz. Hata olması durumunda, özellikle IMEI Kodlarının, geri dönüşü çok zor olacaktır.

 • Başvuru Türü: Kendi adınıza ya da Çocuğunuzun adına başvuru seçeneklerinden birisini seçiniz.
 • Cep Telefonu: Kendi cep telefonu numaranızı giriniz.
 • IMEI No 1: Telefonunuzun arama kısmına *#06# yazdığınızda karşınıza çıkacak olan 15 Haneli kodu giriniz. İlgili kısımda 16 Hane varsa son hanesini yazmaya bilirsiniz.
 • IMEI No 2: Cihazınız Çift Hatlı ise bu durumda ikinci hattın IMEI Kodunu buraya girmeniz lazım. Tek Sim Kartlı cihazlarda bu kısım boş kalacak.
 • IMEI No 3: Cihazınız Üç Hatlı ise bu durumda ikinci hattın IMEI Kodunu buraya girmeniz lazım. Tek ve Çift Sim Kartlı cihazlarda bu kısım boş kalacak.
 • Yurda Giriş Belge Türü: Bu kısımdan yurda giriş yaparken hangi belgeyi kullandı iseniz onu yazmanız gerek. Hudut Geçiş Belgesi, Pasaport veya Kimlik Belgesi gibi birçok seçenek arasından size uygun olanı işaretleyiniz. İlgili seçenekler eğer hata verirse Kimlik Belgesi ile giriş yaptım seçeneği üzerinden deneme yapabilirsiniz.
 • Belgenin Ait Olduğu Ülke: Hangi ülkenin belgesi ise onu giriniz.
 • Belge No: Pasaport Numarası, TC Kimlik Numarası vs. gibi ilgili numara girilecektir.
 • Yurda Giriş Tarihi: Resmi olarak Türkiye’ye giriş yapılan en son tarih yazılacaktır.

IMEI Kayıt Bilgi Sayfası

 

IMEI Kayıt Harç Ücretinin Ödenmesi

İlgili formu doldurduktan sonra IMEI Harç Ücretinin ödenmesi sürecine geçiş yapıyoruz. Bu süreçte dilerseniz e-Devlet Sistemi üzerinden dilerseniz de anlaşmalı bankaların İnternet Şubeleri üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Şu aşamada DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankası İnternet Bankacılık Sistemleri üzerinden IMEI Harç Ödemesi yapılabilmektedir. Ödemeyi bankanız üzerinden yapıyorsanız 9151 Yolcu Ceptel hesabına ödeme yapmanız gerekecektir. İlgili bilgi bankanın internet şubesinde karşınıza çıkacaktır.

Eğer Pasaport Sahibi siz değilseniz, başkasının pasaportu üzerinden kayıt yaptırıyorsanız menüden Başkasının Adına seçeneğini seçip ilgili kişinin TC Kimlik Numarasını girmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde buraya da IMEI Kodunuzu girmeniz istenecektir. Çift veya Üç Sim Kartlı modellerde ilk Sim 1’in IMEI Kodunu girmeniz yeterli olacaktır.

Garanti Bankası IMEI Kayıt Ödemesi

 

Ödemenizi e-Devlet Sistemi üzerinden yapıyorsanız sayfada bulunan link üzerinden bilgileri doldurarak Kredi Kartı veya Banka Kartınız üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığına ödemenizi yapabilirsiniz. Bu sayfada da bilgileri doldururken dikkat etmenizi öneririz.

 

IMEI Kayıt Ödeme Sayfası - GİB

 

Ödeme ve Bilgi Kontrolü

Bir sonraki aşamada gerek Banka gerekse de Devlet üzerinden yapılan ödeme kontrol edilecektir. Ödemelerin sisteme düşmesi 1-5 dakika arasında gerçekleşmektedir.

Ödemeler sisteme düştü ise “Ödemeniz Alınmıştır” şeklinde bir ibare sizi karşılayacaktır. Alt kısmında da cihazla alakalı girdiğiniz bilgiler yer alacaktır.

Eğer tüm bilgiler doğru ise İşlemi Onaylayarak IMEI Kayıt Sürecini sona erdirebilirsiniz.

IMEI Kayıt Sonuç Ekranı

 

Ne Zaman Tamamlanır?

Eğer cihazınız aktif ve kullanımsa ise 3 gün içerisinde IMEI Kayıt İşlemi tamamlanacak ve sorgulama yapıldığında “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” ibaresi çıkacaktır.

Eğer cihazınız kapandı ise bu durumda 3 gün ila 10 gün arasında kayıt işleminiz tamamlanacaktır. Kayıt sonrasında cihazın aktif hale gelmesi için Kapanıp Açılması gerekmektedir. Bu süreç sonunda da IMEI Sorgulaması yapıldığında “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” ifadesi çıkacaktır.

 

Hangi Belgeleri Saklamak Zorundayız

Aslında herhangi bir belge saklama zorunluluğu yok. Ancak işi garantiye almak adına saklamanızda fayda vardır.

Bu sebeple de;

 • Banka veya Gelir İdaresi Başkanlığı Sayfasındaki Ödeme Dekontu
 • Kayıt İşlemlerinin Doğrulandığı Sayfa Ekran Görüntüsü – Size Verilen Takip Kodu
 • “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” İfadesini Gördüğünüz Sayfanın Ekran Görüntüsü

alınıp saklanmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaşın:

48 yorum

 1. Merhabalar, 4 ay önce e devlet üzerinden imei kaydı yaptım elimde üzerinde imei no yazan banka dekontumda mevcut. Sonrasında sorgulama yaptığımda kayıtlı cihaz olarak görünmekteydi. Dün telefonum kapandı ödeme yapılmasına kayıt alınmasına rağmen. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

  • Konuyla alakalı BTK ile görüşün. Ancak e-devlet üstünden kayıt esnasında IMEI Kodunu yanlış yazmış olma ihtimalinizi de es geçmeyin.

 2. Merhaba. Ben ve arkadasim yurtdisindan ayni ozellikte ve model telefon getirdik. İnternette biraz baktim da ayni model marka ve ozellikli telefonlarin 1 ve 2. Simlerini kullanarak 1 pasaporta tek telefonmus givi kayit yapabiliyorlarmis. Bu mumkun mudur?

  • Çift veya 3 sim kartlı telefonların IMEI Kodlarını e-Devlet üzerinden girerek tek bir kayıtla kayıt edebilirsiniz. Aynı marka iki telefonun ımeı kodlarını ise tek bir seferde kaydedemezsiniz. Çift Sim Kartlı modellerin IMEI Kodları genelde 2-3 hanesi değişir, kalanı aynı olur. Ama sizin cihazlardaki IMEI Kodları birbirlerinden tamamen bağımsızdır. Kaydedemezsiniz.

 3. Merhaba. Bi konuda kafam karıştı. Başkasının pasaportu üzerine kayıt yaptırıcam. Kendi e devletime mi girmeliyim diğerine mi. Kendi e devletime girersem yurda giriş bilgilerini doldururken ınun pasaport bilgilerini girmem gerekecek. Kabul edilir mi.

  • Pasaport sahibi kim ise onun e-devlet panelinden kayıt olacak, o kişi adına ödeme yapacaksınız. Sizin e-devletinizle bir işiniz yok.

 4. Merhaba,

  Getirdigim telefon icin odeme islemi gerceklestirdim. Dekontta bulunan bilgileri kontrol ettigimde herhangi bir yanlis bilgi bulunmamaktadir. Ancak edevlete girdigimde odeme bulunmamaktadir hatasi aliyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  • İşte bu sebeple ödemeleri e-devlet üzerinden kayıt sonrasında yapın diyoruz. Konuyla alakalı olarak BTK ile bir görüşün. Sistemsel bir sorun yaşanıyor olabilir. Birde pasaport sahibi ile ödeme yapılan kişinin TC Numarası aynı değil mi.

 5. E devlet kayıt ekranında tlf numarası kısmına pasaport sahibinin mi kullanacak kişinin mi numarası yazılmalı?

 6. Merhaba
  yurt dığından getirdiğim iphone xs max marka cihaza imei kaydı yaparken digital sim yazan imei kaydını girdik. Dikkat etmediğimiz için cihazın imei numarası kayıt olmadı. ne yapmamız gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  teşekkürler,

  • BTK ile bir görüşün. Ama muhtemelen yeniden kayıt işlemi yapmanız gerekecek. Yeni bir pasaport üzerinden ve yeniden harç ödemesi yaparak.

 7. E Devlet üzerinden telefon kaydı yaptım. Vergi dairesi Çukurova verdi. Ben Ankaradayım. Genel diye düşündüm. Banka parayı gönderdi fakat nişlem yapılamadı.

  • Telefon kaydını e-Devlet üzerinden yaparken ödemeyi de kredi kartı ile yapabilirdiniz. BTK ile görüşün. Kaydın neden olmadığını sorgulayın

 8. Merhaba. Telefonum 2 simli. Vergi dairesinde harç öderken 2.ci simin IMEI’si ile çocuğumun adına ödeme yaptım. Çünkü birinci simi Türkiye’de kullanmıyoruz.
  E-devlet sisteminden çocuğumun adına kaydettiremiyorum. Sorun nedir acaba?

  • Çift sim kartlı modellerde tek bir ödeme ile SİM 1 ve SİM 2 kaydedilebiliyor zaten. Önerim vergi dairesinden ödeme iadesi almanız ve işlemi e-devlet üzerinden yaparken ödemeyi de kredi kartı ile online olarak yapmanızdan yana.
   Çift Simli Cihazları girerken IMEI 1 alanına Sim 1 in imei kodunu, IMEI 2 alanına da Sim 2 nin ımeı kodunu girmeniz gerek

 9. Bizim yurt dısından gelen 2 tane cift hattili pocofone f1 tefonumuz var abimin pasaporta bunlari isletebilir miyiz ve her biri icin mi harc yatiriyoruz yoksa tek harc ile ikisini kaydedebilir miyiz

  • Her telefon için bir pasaport lazım ve her pasaport için ücret ödenecek.
   Çift sim için giriş yaparken iki simin de IMEI Kodunu girmeniz gerek.

 10. Yurt dışında getiridigim telefon için önce maliyeden harcı yatırıp daha sonra e devletten kayıt yapsam sorun olur mu

  • Sorun olmaz. Ama önerim e-Devlet üzerinden kaydı yapın, akabinde yine e-devlet üzerinden Kredi Kartı – Banka Kartı ile ödemeyi yapın.
   Önce ödeme yaparsanız sonrasında e-devlette bire sorun yaşayınca yeniden vergi dairesine falan gitmeniz gerekir.

 11. merhaba,29.aralık ve 31.aralık ta yurt dışından gelen iki ayrı telefon için e-devlet üzerinden iki ayrı pasaport ile kayıt yapıp ziraat bankasına harçları yatırıldı.
  ancak hala e-devlet imei sorgulamasında ” kayıt dışı cihaz ” olarak gözüküyor. bugünde, 90 gün sonra tlf.nuz kapanacak diye “yasal uyarı” adı ile sms.geldi. acaba sorun nedir. bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler,

  • Konuyla alakalı BTK ile görüşün. Sistemden IMEI Kodlarını kontrol ettirin. kayıt tamamlanmamış ise yeniden kayıt işlemini yapın. Kaydın tamamlandığına dair e-devlet sisteminden size verilen görselleri sakladı iseniz bunları da BTK ile paylaşın.

 12. Yurt disindan getirdigim teleofono kaydettirdim 620 tl odedim hala acilmadi dun saat 4 de e- devlete kayit yaptim ne zaman acilir selamlar

 13. Merhaba benim telefonumda imei 1 kayitli imei 2 kayıtsız görünüyor türkiyeye imei 2 ye takdim hattimi 3 ay sonra kapanacak mesaji geldi imei 2 (sim 2) kapanirsa imei 1 de kapanırmi türkiyeye

  • Bazı cihazlarda tek sim olarak kullanıma müsaade ediyor sistem bazısında iki sim de kullanım dışı kalabiliyor. Deneyerek göreceksiniz ama muhtemelen Sim 1 kullanım dışı kalmaz. Sadece Sim 2 kullanım dışı kalır.

 14. merhaba e devletten kısının kendı uzerıne kayıt hakkı var ama cocugumun bılgılerı ıle basvuracagım dıyıp cocugunun ustune kaydettırse kendı hakkı gıdermı yoksa kendı ustune 1 telefon hakkı daha olur mu?

  • Çocuğun e-Devlet şifresi varsa onun adına kayıt yapabilir. Yada onaylı bir bayiden kayıt işlemini yapabilirsiniz çocuk adına.
   Çocuk adına yapılan işlem annesini babasını etkilemez.

  • Her telefoncu IMEI Kaydı yapamaz. Belli bayilerin buna izni vardır. Operatör Müşteri Hizmetleri ile görüşüp bayi bilgisi alabilirsiniz.

  • Peki onaylı bayiden kastınız nedir? Bide kayıt hakkı olmayan birey cocuğunun üstüne kayıt ettirebilirmi?

  • Her telefoncu IMEI Kaydı yapamaz. Belli bayilerin buna izni vardır. Operatör Müşteri Hizmetleri ile görüşüp bayi bilgisi alabilirsiniz.
   Yurtdışına çıkış – giriş yaptı ise çocuk, babası yada annesinin kayıt hakkına bakılmaz. Onun da kayıt hakkı vardır

  • Çift sim kartlı modellerde tek bir kayıt ile Sim 1 ve Sim 2 yi kaydedebilirsiniz. Giriş yaparken Sim 1 ve Sim 2 alanlarına imei kodlarını yazmanız yeterli.

 15. Merhaba 2adet aynı telefonu imei1 imei2 olarak belirtilen yerlere yazsak 2telefonunda imeileri aktif olur mu telefonlar aynı model çift hattı

  • Hayır. IMEI 1 ve IMEI 2 ifadeleri Çift Sİm Kartlı modeller içindir. Farklı cihazların IMEI Kodları zaten birbirinden farklı olacaktır. Kayıt aşamasında hata verecektir.
   Çift Sim Kartlı modellerin zaten IMEI Kodu 2 adettir. IMEI 1 yazan yere Sim 1 in IMEI 2 yazan yere de SIM 2 nin IMEI Kodunu girmeniz lazım.

 16. Merhaba benim sorum şu ben 2 adet telefon aldım yurtdışından aynı model çift hatlı şimdi bu kayıt için imei 1 imei 2 imei 3 yerlerine 1.ye bi telefonun 2.ye de diğer telefonun imeilerini girsem bunlar açılır mısoruö budur
  Teşekkürler şimdiden

  • Hayır. IMEI 1 ve IMEI 2 ifadeleri Çift Sİm Kartlı modeller içindir. Farklı cihazların IMEI Kodları zaten birbirinden farklı olacaktır. Kayıt aşamasında hata verecektir.
   Çift Sim Kartlı modellerin zaten IMEI Kodu 2 adettir. IMEI 1 yazan yere Sim 1 in IMEI 2 yazan yere de SIM 2 nin IMEI Kodunu girmeniz lazım.

 17. Ucreti bankadan yatırıcam. Once e-devletten kayıt yapıp parayı mı yatırmalıyım yoksa parayı yatırıp e-devletten kayıt mı yapmalıyım.

  • Önce e-devletten kaydı yapın. Sonrasında ödeme onayı çıkınca bankadan Havale – EFT veya direkt e-devlet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapın.

 18. yurt dışından gelen kişinin tc numarası ile bankadan dekontu yatırdım. e devletten şifresini aldık girişi yapıp imei sorgula dediğimizde kayıt görünüyor ancak imei kaydet dediğimizde yurda giriş başarısız ibaresi çıkıyor ve hiç bir şekilde kayıt yaptıramıyoruz bu konuda yardımınızı rica ediyorum.İyi günler teşekkür ederim

  • Yurda giriş sorunu ile alakalı olarak BTK ve Emniyet ile görüşmeniz lazım. Ancak bu sorunlarda genelde iki kurumda topu birbirine atıyor ve sonrasında kimse ilgilenmeye biliyor. Yine de yarın Emniyet ve BTK ilwe bir görüşün. Birde ara ara E devlet üstünden deneyin. Belki sistemsel bir hata olabilir.

 19. Ingiltere den sözleşmeli alınan bir cep telefonu, Türkiye de IMEI kaydı yaptırılabilir mi. Teşekkür ederim .

  • Yaptırabilirsiniz. Ancak Sim Kilit var ise ayrıca onu kırdırmanız gerekir kullanabilmek için. O ayrı bir konu.

 20. Merhaba kredi kartı benim fakat telefonu annemin üzerine açtıracağım harç ödeme sayfasında ödeme şekli yazan yere kendi adıma mı yoksa başkasının adınamı olan yeri seçeceğim

  • Annenizin e-Devlet sisteminden girin, Tüm işlemleri anneniz adına yapın.
   Ödeme işlemlerine geçince istenen Kredi Kartı bilgilerine kart üzerinde yazan bilgileri girin. Sizin adınıza ise sizin bilgilerinizi girin. Kartın kimin olduğu önemli değil.
   O kısımda KENDİN ADIMA yazan yeri tıklayın ve ödeme sayfasına geçin.

 21. Merhaba bankadan harcı gişeden yatırdım ben pasaport annemin ama kendi adıma yatırdım ödeme kısmına kadar da kaydettim bi haftayı geçmiştir bakıyorum kayıtlı görünmüyor bi yerde hata mı yaptım acaba

  • Konuda da yazdığı gibi Pasaport Kiminse Kayıt o kişinin e-devlet sisteminden yapılacak ve ödeme o kişi adına gönderilecek.
   BTK ile görüşüp durumu sorgulayın. Ödemeyi yanlışlıkla kendi adınıza yaptığınızı belirtin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status