CepSeyir – 2020 yılı Güncel Teknoloji, Mobil Yaşam ve Otomobil Gündemi
Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?
Sosyal Medyada Paylaş
8 Ağustos 2017

Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.

Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan ? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.

İMEİ Kayıt İşlemleri için daha önce oluşturmuş olduğumuz ve konuyla alakalı olarak birçok bilgiye yer verdiğimiz içeriğimize alt bölümdeki link üzerinden erişebilirsiniz.

Bu konuda yer alan bilgiler sizin için yeterli gelmedi ise daha fazla bilgi için YORUM kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazlar Ne Kadar Sürede Kullanıma Kapanır?

Yurtdışından ülkemize getirilen Akıllı Telefon, Cep Telefonu ve Sim Kart Takılabilen ürünler Türk Operatörlerine ait bir sim kart ile kullanılmaya başlandıkları andan itibaren 120 gün süre içerisinde İMEİ Kayıt İşlemi yapılarak Kayıt Altına alınmak zorundadır.

Eğer cihazınız 120 Gün – 4 Ay içerisinde e-Devlet üzerinden kayıt altına alınmadı ise cihaz kullanıma kapatılmaktadır.

Cihazın tüm özellikleri aktif olmakla beraber cihazınız Türk Sim Kartları ile çalışmamakta ve sonucunda Arama – SMS – Mobil İnternet gibi imkânlardan yararlanamamaktasınız.

 

?

Bu sorunu çözmek için Resmi olarak atabileceğiniz tek bir adım bulunmaktadır.

Kayıt İşlemleri için 120 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış, Son 2 yıl içerisinde de başka bir cihazı kayıt etmemiş bir Pasaport bulmanız gerekiyor. Bu pasapot size ait olabileceği gibi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir başkasına da ait olabilir.

Sonrasında Pasaport Sahibinin bilgileri ile e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt Sayfasına giriş yapmanız, belirlenen Harç Rakamını ödemeniz ve Pasaport Kayıt İşlemlerini yapmanız gerekecektir.

İşlemleri sorunsuz olarak tamamlamanız durumunda eğer cihaz henüz kullanıma kapanmadı ise kullanılmaya kesintisiz olarak devam edilebilecektir.

Eğer cihaz kullanıma kapanmış ise bu durumda 10 gün içerisinde IMEI Kayıt Süreci tamamlanacak ve cihazınız kullanıma açılacaktır. Ancak kullanıma açıldığını görmek için cihazı kapatıp açmanız gerekmektedir.

 

Cihazların 4 Aylık Kayıtsız Kullanım Süreleri Var

Yurtdışından getirilen cihazların Türkiye’de sorunsuz olarak kullanılabilmeleri için tarafından sunulan süre 4 AY – 120 Gün.

Bu süre sonunda cihaz halen Türkiye’de ise ve Kayıt İşlemleri yapılmamış ise kullanıma kapatılmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde kalacak ve uzun süre kullanılacak olan cihazları en kısa sürede e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt İşlemlerini yaparak kayıt altına almanız önemli bir detaydır.

 


Bir Yorum Bırak

575 adet yorum var.

 1. Merhaba.Ben telefonu imei kayıtdışı olduğunu bilerek satın aldım.Bazı özellikleri eksik olarak kullanıyordum,ancak bu sabah mesaj geldi başkasının imeisini kullandığım icin telefon kapanacakmis . Bu durumun bi çözümü var midir ?

  • Ürün Faturalı mı? Faturalı ile faturası ile servisi üzerinden işlem yapabilirsiniz.
   Eğer faturasız aldı iseniz bu durumda cihaz kapanacaktır. IMEI Çakma işlemi yaptırabilirsiniz ama yasal olmayacaktır. Baştan belirtelim. Ancak daha öncesinde de sanırım bu işlem yapılarak ürün size satılmış. Aldığınız yer veya kişi ile iletişime geçin derim.

  • Tesekkurler.Fatura benzeri bişey yok,aldığım kişi de bana yardımcı olamayacağını söyledi. İmei çakma işlemini yaptirirsam kapanma problemi ortadan kalkar mi dersiniz ?

  • Onun garantisi yok. IMIE Çakma işlemini yapacak olan kişinin güvencesine bağlı. Aynı sorunu yeniden yaşayabilirsiniz uzun vadede.

  • Faturası yok, aldığım kişi de yardımcı olamayacağını söyledi. Teşekkür ederim yardımınız için

  • Onun garantisi yok. IMIE Çakma işlemini yapacak olan kişinin güvencesine bağlı. Aynı sorunu yeniden yaşayabilirsiniz uzun vadede.

 2. yurtdışı cihazımın 120 gün kullanım süresi doldu fakat cihaz kapanmadı cihazı kapatıp açarsam kapanma ihtimali var mı? cihazı kapatmamamın kapanmasına etkisi olur mu?

  • Muhtemelen sisteme geç düşmüştür. Kapatıp açma ile alakalı bir durum olacağını sanmam. Belki 1 güne belki 5 güne kapanacaktır cihaz. Sim kartı taktığınız günü baz alır ve anından işlenmesi yapılmayabilir operatör tarafından. Tarihler o sebeple değişebilir.

 3. Ben yabancı ulke vatandasıyım benim pasaportumla telefon acılırmı ve turkiyede ikamet iznim var

  • Açabilirsiniz. Ama sanırım Operatörler üzerinden yapmanız gerekiyor işleminizi. BTK ile görüşüp teğit ettirin ama öncesinde.

 4. Merhaba. İki sene önce imei kaydı yaptırdığım ve sorunsuz kullandığım telefonuma 02/03/2018 tarihinde imei kaydı olmadığı için kapanacağı mesajı geldi. Kontrol ettiğimde gerçekten kayıtsız gözüküyor. Bu nasıl olabilir? İki senedir kullanıyorum telefonu. Ne yapmam gerekir?

  • BTK ile bir görüşün. Sistemsel bir sorun olabilir. Evraklar durmuyordur muhtemelen sizde. BTK Kayıtlarına baktırmanız lazım

 5. merhabalar ben yurt dışında yaşıyordum türkiyeye yerleştim telefonumu kaydettirmedim telefonum kapandı şimdi telefonumu pasaporta kaydetmek istiyorum tekrar telefonum açılır mı ?

 6. Yurt dışından gelen telfonun e devlet üzerinden vergisini odedim telfonu açıldı ama bana uyarı mesajı geldi 120 gün içinde telfonuz kapanacak diye bunun için ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz lütfen teşekkürler

  • Muhtemelen kayıt işlemini görmedi sistem o sebeple SMS attı. Bir hafta falan sonra BTK ile görüşüp sorgulayın. Sorun yoktur muhtemelen. Vergi ödemesi sonrasında e-Devlet üzerinden kayıt işlemlerini yaptınız sanırım

 7. Merhaba, dün gidip 171 tl vergi yatırdım ve türkcell’e gidip ayrıca 175 tl işlem ücreti ödeyip telefonumu açtırdım. Türkcell’deki çalışan dedi ki 48 saat sonra açılacak ama bir daha yurt dışına gidip dönersem tekrar 4 ay süre verip kapanacak telefon diye bir uyarı verdi. Bu gerçek mı?

  • Cİhazı kayıt ettikten sonra bir daha kapanmaz. Bu uyarıyı oradaki personel verdi ise yanlış bir bilgi vermiş. Yeni bir cihaz alırsanız kapanır.

 8. Merhabalar. Yurt dışından getirilen bir iphone 120 gün kullanım süresi dolduktan sonra, yani telefon kullanıma kapandıktan sonra kayıt yaptırılabilir mi ? Yoksa 120 gün içerisinde yapmak zorunda mıyız ?

  • Kayıt işlemi sorunsuz yapılan bir cihaz ekstra bir sorun yaşanmadığı müddetçe kapanmaz. Ekstra sorun ise IMEI Klonlama gibi bir durum olabilir.

 9. Merhabalar,1 yıl önce aldığım telefonun ımei kopyalanarak başka telefona verilmiş.uyarı mesajı geldi.aldığım mağaza ve Samsung ile görüşerek faturamı,kimlik fotokopisini ve dilekçemi gönderdim.ancak ya telefonum düzelmezse ? Telefon kapanması durumda ne yapabilirim.kullanmadığım başka bir android telefonun imeisi yüklenebilir mi ?teşekküler

  • Sorun düzelecektir. Lakin bu noktada yasalar gereği cihazınız Tek Bir Telefon Numarası üzerinden kullanılabilecek. İşlemler sırasında sizden alınan numara. Başka numara kullanamayacak.

 10. Merhaba, ben 21 eylülde ülkeye giriş yaptım. Telefonuma gelen mesajda 22 ocakta kapanıcaktır yazıyordur.20ocakta internetten harcımı ödedim ve e devlete girdim tam işlem yapıcaktım ki bana 120 gün doldu uyarısı verdi? Şimdi ne yapmam gerekiyor harcımı yatırmıştım boşa mı gitt yoksa baikası üzernden mi kaydettirmem gerel telefonu?

  • Pasaport ile cihazın tarihleri farklı olabilir. Cihaza sim kart takıldıktan sonra bazen 1 saat bazen 1 ay sonra sisteme kaydı gerçekleşebiliyor. Bundan kaynaklı sorun yaşanmış.
   BTK ile görüşüp öncelikli olarak paranızı almanız lazım. Sonrasında da başkasının pasaportu üzerinden ödeme yapıp kayıt işlemlerini yapacaksınız.

 11. Merhaba ben 110 gün önce Amerika’dan telefon getirdim ve 123. Gün tekrar gideceğim , 120. Gün telefonum kapanacak ama tekrar Amerika’ya gittiğimde açılır mı kullanıma devam edebilir miyim? 4 gün için kayıt yaptırmak istemiyorum.

 12. Merhabalar, bir tanıdığım vasıtasıyla Dubai’den telefon getirtmek ve bu telefonu 2 ay önce Fransaya gidip gelmiş bir tanıdığımın pasaportuna kayıt ettirmek istiyorum. Kayıt ettirmek istediğim pasaport dubaiye gitmemiş olduğu için kayıt işlemi yapılır mı?

 13. Bende almayadan getirttim 150 tl halkbankasina yatirdim yurt disindan gelen birisinin pasaport bilgilerini aldim o tekrar turkiyeden ayril di o ayrildiktan sonra benim e devletimden girdik onaylanmadi acaba arkadasim ulkeden ciktigi icin mi oldu bi de pasaport sahibini e devletinden mi olacak ben kendi e devletimden yapmistim

  • Pasaport sahibi kim ise ödeme onun adına yatar ve o kişinin e-devlet sayfası üzerinden işlem yapılır. Sizin e-Devlet sayfanbızdan o kişi adına kayıt yapamazsınız.
   Türkiye’de yada Yurtdışında olması önemli değil kişinin. Son 120 gün içinde Türkiye’ye giriş yapması ve 2 yıl içinde cihaz kaydettirmemesi yeterli.

 14. Merhaba ben yurdışı telefon aldım pasaport kaydı yaptırmadım 6 aydır kullanıyordum ki dün sabah şebeke kısmına baktığımda yalnız acil aramalar yazıyordu. Telefonu uçak moduna bir iki alıp çıkarınca hat ismi görülüyordu ama arama yaptıktan sonra yine yalnız acil aramalar yazıyordu ve bu sadece arama yaparken oluyordu.

  • Sim kartınızı değiştirmeyi denediniz mi? Sim kart kaynaklı da olabilir. Sorunun kayıt ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Sim Kart Girişi veya cihazın Alıcısı ile alakalı olabilir.
   Çözüm noktasında
   Sim kartı değiştirip veya farklı bir operatörün sim kartı ile deneme yapın.
   Yazılımsal olma ihtimaline karşın Verileri yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp hard reset atabilirsiniz.
   Donanımsal bir durum ise servisle görüşmeniz gerek.

  • Sim kartta sıkıntı yok arkadaşın telefonuna takınca bi sıkımtı olmuyor başka bi sim kart kendi telefonuma takınca yine aynı sıkıntı oluyor. Sanırıö yazılımsal olmalı. Teşekkür ederiö.

 15. Merhaba. Ben yurtdışından telefon aldım kayıt yaptırmadan 4 ay kullandım ve kapandı. 1 ay sonra açtırdım ve 4 ay daha kullandım ve yine kapandı sizce neden olmuş olabilir ve ne yapmalıyım?

 16. İyi günler Amerika’dan İPhone’u 6 geldi pasaport kaydı yapılmadı kapanacak mesajı geldi kapandıktan sonra tekrar açılırmı 120 gün geçti bi sorun olurmu

  • Kapandıktan sonra yeniden açılır. 120 gün içinde Türkiye’ye giriş yapmış bir pasaport bulmanız yeterli olacaktır.

 17. 2. El yurt dışı cihaz alacağım ve alacağım cihaz kapanmış satan kişi isteyene ücret karışılığı kayıt yaptırırım dedi yaptırsam sonra bi sıkıntı yaşarmıyım kayıdı adam geri sildirebilir mi YADA pasaport süresi dolarsa kayıt yaptırılan kişinin sıkıntı olur mu tekrar kapanır mı

  • Büyük ihtimalle pasaport kaydı yaptırmayacaktır. IMEI Çakma adı verilen işlemi yapılacaktır.
   2. el olması ve yurtdışı cihaz olması sebebiyle ne zaman sorun yaşanacağı konusunda garantisi yok. Sorunsuz da kullanabilirsiniz 3 ay sonra cihaz yine IMEI Sorunu da verebilir.
   Riski alıp almama konusu size kalmış

 18. Merhaba, benim telefonum 120 günü yeni geçmiş. Kapandı sanırım çünkü telefonu kullanmam için bir şifre istiyor ama ben bir şifre koyduğumu hatırlamıyorum. Kapanması demek böyle bir şifre istenmesi mi demek. Bir mesaj gelmiş ama tam olarak okuyamıyorum, sadece ekranda görünen kısmından bağlantımın olmadığını anlıyorum. Bu mesaj da ingilizce

  • Kapanması durumunda sizden bir şifre istemez. Bu telefonla alakalı bir durum olsa gerek. Kapanması durumunda şebeke gider ve siz arama yapamaz, sms atamazsınız. Ama cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sim Kilit vs. gibi bir sorun olabilir.

 19. telefon 2 yaz her seferinde 1 ay olmak üzere Türkiyeye geldi ve şimdi 3. gelişi sim kartı takıp kullanırsam ne olur ve yurt dışına gidip geldiğinde 120 gün başa sarılıuormu?

  • İlk geldiği ve içerisine sim kart takıldığı an 120 günlük geri sayım başlar. Her sene sıfırlanmaz. Tek bir seferliktir 120 gün.
   Şuan muhtemelen cihaza sim kart taksanız dahi, daha önce sim kart takıldı ve kullanıldı ise çalışmayacaktır.

 20. merhaba ben e devletten kayıt yaptım harc parasını ödedim işlem tamamlanmıştır dedi ama şimdi telefonum kapandı aradım ilgilenen numarayı bana kayıt falan olmadıgını söylediler pasaportun günü doldu yarın vergi dairesine gidicem nasıl yapabilirim tekrar para ödemem gerekiyormu telefon üzerinden yaptığınız için olmamıştır dediler böyle bir uyarı verilmemiş yaparken birde bu pasaportun günü geçmiş ama ben yaptım olmadı şimdi bu pasaportu kabul ederler mi teşekkürler

  • Yatırdığınız ödeme sizin üstünüze ise BTK ile görüşüp ödeme iadesi sağlayabilirsiniz.
   Pasaportun 120 günlük süresi doldu ise ona işlem yapamazsınız. Yeniden Yurtdışına Çıkış – Giriş yapmanız lazım.
   Yeni bir pasaport ayarlamanız gerekebilir.

 21. Telefon Azerbaycan’dan geli telefonu Türk vatandaşı olmayan birisinin pasaportuna kayıt yaptırsam olurmu

  • Yaptırabilirsiniz ama bu durumda en son Tek Numarada Kullanma şartı falan vardı. Öğrenmeniz gerek BTK dan

 22. İyi gunler ben yurt disindan bir telefon getirttim e-devlet uzerinden gelen kisi adina da kaydini yaptirdim ama bir sire sonra telefonuma kayit disi oldugundan 120 gun icinde kapanacak mesaji geldi ne yapmaliyim ?btk yi da aradim bir çözüme ulaşamadım

  • IMEI Numarasını doğru girdiğinize emin misiniz. BTK ile bir görüşün dilerseniz. Kayıt yaptırdığınız kişi ile birlikte.

 23. Iyi aksamlar . Yurtdisi iphonu tam 6 ay kullandiktan sonra kapandi , 4-5 gun sonra yabanci pasaportla e devletten kayit yaptirdim ve basariyla kaydedilmistir falan yazi cikti , imei sorgulamada yolcu beraberinde diye yazi var yani kayit edilmis fakat aradan 3 gun gecti ve hala servis yok diye yazi var telefonda acaba kac gunde acilir yardimci olurmusunuz .

  • Ortalama açılma süresi 3 ila 15 gün arasındadır. Ancak cihazı her kontrol işleminde kapatıp açmanız lazım. Aksi durumda ekranda Servis Yok ibaresini görmeye devam edebilirsiniz. Günlük olarak kapatıp açın bir kez.

 24. Telefonum kapatıldı. Ben ülkeme gidip geldim Türkiyeye yine ama hala Türkiyeye geldiğime 120 gün geçmedi. Hıç bir telefonu kayıt yapmamıştım Türkiyede. Kendi pasaportumla telefonumu açtırabılır mıyım?

  • Son 2 yıl içinde Pasaportunuza bir kayıt yaptırmadı iseniz cihazınızın IMEI Kayıt İşlemini yapabilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır © 2016

nunc commodo eleifend elementum eget vulputate, ultricies facilisis accumsan adipiscing Donec Praesent