Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.


Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan ? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.

İMEİ Kayıt İşlemleri için daha önce oluşturmuş olduğumuz ve konuyla alakalı olarak birçok bilgiye yer verdiğimiz içeriğimize alt bölümdeki link üzerinden erişebilirsiniz.

Bu konuda yer alan bilgiler sizin için yeterli gelmedi ise daha fazla bilgi için YORUM kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazlar Ne Kadar Sürede Kullanıma Kapanır?

Yurtdışından ülkemize getirilen Akıllı Telefon, Cep Telefonu ve Sim Kart Takılabilen ürünler Türk Operatörlerine ait bir sim kart ile kullanılmaya başlandıkları andan itibaren 120 gün süre içerisinde İMEİ Kayıt İşlemi yapılarak Kayıt Altına alınmak zorundadır.

Eğer cihazınız 120 Gün – 4 Ay içerisinde e-Devlet üzerinden kayıt altına alınmadı ise cihaz kullanıma kapatılmaktadır.

Cihazın tüm özellikleri aktif olmakla beraber cihazınız Türk Sim Kartları ile çalışmamakta ve sonucunda Arama – SMS – Mobil İnternet gibi imkânlardan yararlanamamaktasınız.

 

?

Bu sorunu çözmek için Resmi olarak atabileceğiniz tek bir adım bulunmaktadır.

Kayıt İşlemleri için 120 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış, Son 2 yıl içerisinde de başka bir cihazı kayıt etmemiş bir Pasaport bulmanız gerekiyor. Bu pasapot size ait olabileceği gibi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir başkasına da ait olabilir.

Sonrasında Pasaport Sahibinin bilgileri ile e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt Sayfasına giriş yapmanız, belirlenen Harç Rakamını ödemeniz ve Pasaport Kayıt İşlemlerini yapmanız gerekecektir.

İşlemleri sorunsuz olarak tamamlamanız durumunda eğer cihaz henüz kullanıma kapanmadı ise kullanılmaya kesintisiz olarak devam edilebilecektir.

Eğer cihaz kullanıma kapanmış ise bu durumda 10 gün içerisinde IMEI Kayıt Süreci tamamlanacak ve cihazınız kullanıma açılacaktır. Ancak kullanıma açıldığını görmek için cihazı kapatıp açmanız gerekmektedir.

 

Cihazların 4 Aylık Kayıtsız Kullanım Süreleri Var

Yurtdışından getirilen cihazların Türkiye’de sorunsuz olarak kullanılabilmeleri için tarafından sunulan süre 4 AY – 120 Gün.

Bu süre sonunda cihaz halen Türkiye’de ise ve Kayıt İşlemleri yapılmamış ise kullanıma kapatılmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde kalacak ve uzun süre kullanılacak olan cihazları en kısa sürede e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt İşlemlerini yaparak kayıt altına almanız önemli bir detaydır.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

572 yorum

 1. Merhaba, yurtdışı cihazı aldım 120 günlük süresi vardı süresi az bir vakit kala pasaport kaydını harcını yatırdım ama e-devlet üzerinden kayıt yapacak iken sistem “girmiş oldugunuz imei numarası ile daha önceden ithalat bildirimi yapıldıgından tekrar başvuru yapılamaz” hatası alıyorum aynı zamanda e devletten yine imei sorgulatınca cihaz bilgiler imei aynı kayıt dısı yazıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Konuyla alakalı olarak BTK ile görüşebilirsiniz. Soruna çözümü bulursa onlar bulurlar.

 2. Merhaba ben kibristan telefon aldim turkiyeye giriş yaptim telefonu kaydetmeden tekrar yurtdışına çıktım 120 gun süresi doldu . Turkiyeye döndüğüm vakit nasil bir islem yapmam gerekiyor

  • e-Devlet üzerinden kaydınızı yapacak, Harç Ödemenizi yapacaksınız. Sonra 24 saat içinde cihaz kapalı ise açılacak ve kullanabileceksiniz.

 3. Merhabalar öncelikle bizi aydınlattığınız için ve bu desteğiniz için emeklerinize sağlık. Anlattığınız detayların hepsini ocak ayında hollandadan satın aldığım hediye telefonu TR ye dayımın pasaportuna e devlet üzerinden 600 lira harc yatırarak 13/01/2019 tarihinde kayıt ettirdik. akabinde ertesi gün cihazın 13/05/2019 da kapanacagına dair mesaj geldi, fakat rutin bir mesaj oldugunu düşünüp dikkate almadık 🙁
  Bugün 17/05 ve cihaz kapandı.
  Vergim boşamı gitti ?
  Cihazı çöpemi atim ?
  Kiminle irtibat kurabilirim acaba?
  önemle yardımcı olmanız ricadır..
  iyi çalışmalar dileğiyle..

  • Ödediğiniz parayı Dayınız ile birlikte gidip Vergi Dairesinden iade alabilirsiniz.
   Cihazı başka bir pasaport üzerinden ödeme ve kayıt işlemini yaparak kullanmaya devam edebilirsiniz.
   BTK ile görüşüp neden bu şekilde oldu diye sorabilirsiniz.

 4. Merhaba. Ben 2017 temmuz ayında yurtdışından telefon alıp kaydetmiştim. Yeni sisteme göre ocak 2019 da yeni kayıt yapabiliyordum ama bugün resmi gazeteye göre artık 3 yılda bir kayıt yaptırabiliyoruz. Yani benim sürem ocak 2020ye mi çıkacaktır?

  • Ülkemizde genelde bu tarz geçişler hep sancılıdır. Normalde yeni kayıt hakkınız vardı ancak muhtemelen sistem sizi 2020 yılına atacaktır. 3 yıl geriye doğru sayıp.
   Ama resmi bir açıklaması yok bu sürecin

 5. günaydın kardeşim hollandadan samsung A70 getirdi oradan alırken türkiyeye götüreceğini söylemiş bayideki arkadaş hollanda kartı ile buruda 1-2 gün kullanıp öyle götürün cihazı türkiye de kaydettirmeye gerek kalmaz ve kapanmaz demiş böyle bişey mümkünmü teşekkür ederim.

  • Öyle bir şey mümkün değil. Yurtdışında aylarca kullanılan cihazlar Türkiye’de yine kayıt ettirilmek zorunda. 120 Gün kullanabilirsiniz. Sonrasında kapanacaktır.

 6. 2yıl önce aldığım ve şimdiye kadar sorunsuz kullandığım telefona yurtdışı olduğu ve kapanacagı yönünde mesaj geldi. IMEI numarasında ise kayıtsız oldugu gözüküyor. Bunun nedeni sizce nedir ?

  • BTK Sisteminden kayıt düşmüş olabilir. BTK ile bir görüşün derim.

 7. Kayıtsız telefonumu 120 gün kullandım ve kapandı 4-5 ay sonra tekrar sim kartı takayım dedim ve hattım gözüktü arama yapabiliyorum kayıtsız olmasına rağmen sebebi nedir acaba ?

  • Sistemsel olarak bazen yaşanabiliyor. 4 ay daha kullanabilirsiniz. Sonra yeniden kapanacaktır.

 8. Cihazı letgodan satın aldım tr cihazı diye fakat 20 gün sonra kapanacak diye msj geldi kayıtsız çıktı satıcıya ulaştım almadı ne yapmam lazım şikayet etsem ceza alır mı savcılığa şikayet etmem söylendi

  • Cihazı alırken ilgili kişi ile bir ikinci el cihaz satış sözleşmesi imzaladınız mı? Eğer arada iki tarafında imzasının bulunduğu yasal bir evrak yoksa işiniz zor olacaktır. Ama dilerseniz bir avukat ile görüşüp daha net bir bilgi alın.

  • Yurtdışından gelen cihaz ise kayıt ettirmeniz lazım. Pasaport üzerine. Türkiye’den alınan garantili bir cihaz ise o zaman satış noktası veya servisi ile görüşmeniz lazım

 9. Telefonum 4 ay önce kapandı. Sonra kendiliğinden düzeldi
  Şimdi yine 4 ay geçti. Bu sefer de düzelir mi kendiliğinden?

  • Normal şartlarda kendiliğinden düzelme diye bir şey yok. Sistemsel bir sorun olmuş olabilir yada farklı bir durum olabilir. O sebeple yeniden düzelir mi? Kısmet.

 10. Merhabalar yurt dışından gelen telefonun pasaport kaydını yaptım ama e devlet üzerinden herhangibir işlem yapmadığım için kapandı. Yeniden farklı bir pasaport ile pasaport kaydı ve e devlet üzerinden kayıt yapsam telefonum açılır mı? Teşekkürler

  • Eski parayı iade almanız ve yeni pasaport üzerinden yatırmanız gerek.Farklı bir pasaport ile kayıt edebilirsiniz. Ondan yana bir sorun yok.

  • Parayı geri iade şartlarına baktım ilgili dekontlar elimizde mevcut değil iade almadan tekrar harcı yatırarak kayıt yaptırabilir miyim Teşekkürler

  • Pasaport sahibinin adına ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemini e-devlet kaydı sonrasında e-devlet üzerinden kredi veya banka kartı ile yapabilirsiniz. Sorun olmaz.

 11. Merhaba Ben Yurt dışından telefon getirdim kaydını yapmadım 2 gün sonra kapanıcak yurt dışına çıktığım zaman orda cihazımı kullanabilir miyim pekala

 12. Yurt dışından telefon geldi. 120 gün içinde pasaport Kaydı yapılmayıp kapandığında hiç mi açılma şansı kalmıyor

  • Ülkeye yeni giriş yapmış, 2 yıl içinde de kayıt yaptırmamış bir pasaport ile kayıt yapabilirsiniz.

 13. Sevgili cep seyir
  120 günü dolmamış bir yurtdışı cihazı var elimde. Yalnız pasaportunun üstünden 1 yıl geçti. Geçen sene yani Şubat 2018 deRomanya’ya gidip 3 Mart 2018 de dönmüştüm. Fakat telefonu oradan getirmedim başka bir yol ile elime geçti ve kayıt süresi hala var. Ben bu telefonu kendi pasaportunun üstüne kaydedebilir miyim ?

  • Pasaportunuzla kayıt yapabilmeniz için son 120 gün içinde ülkeye giriş yapmanız lazım. 1 yıl önceki pasaport girişi ile kayıt ettiremezsiniz.

 14. 1 sene once italyadan telefon aldim tum islemler yapildi turkiyeye getirdim kayitlar hersey tamam 8 ay kadar kullandim telefonum bugun kapandi arastirdim kayit yapilmasi gerekiyor denildi ama kayit herseyi daha onceden (8ay) yapildi simdi beni. ne yapmam gerekiyor tesekkurlet

 15. Merhaba ben kendi pasaportumla 2017 eylul ayinda bir telefon actirdim.haziran ayinda ise bir tane daha telefon actirmam gerek.2019 senesindeyiz.2 sene dolmuş oluyormu? Bir sorun cikarmi sizce?

  • Yeni sisteme göre dolmuş olur. Sorun yaşamazsınız. Ocak 2019 itibari ile kayıt süreci açılmıştır.

 16. Sevgili cepseyir.benim bir sorum olacak.ben 2017 eylül ayinda yurtdisindan getirdiğim bir telefonu açtirdim.simdi ise bir tane daha telefon alip mayis ayinda actirmak istiyorum.2 sene de bir actirabiliyormusum.2019 yilindayiz mayista yada haziran ayinda yeni bir telefon actirabilirmiyim pasaportumla?

  • Yeni sisteme göre dolmuş olur. Sorun yaşamazsınız. Ocak 2019 itibari ile kayıt süreci açılmıştır.

 17. Sevgili cepseyir.benim bir sorum olacak.ben 2017 eylül ayinda yurtdisindan getirdiğim bir telefonu açtirdim.simdi ise bir tane daha telefon alip

  • Yeni sisteme göre dolmuş olur. Sorun yaşamazsınız. Ocak 2019 itibari ile kayıt süreci açılmıştır.

 18. Azerbaycanda kredi borcundan dolayı kapatılan telefon türkiyede çalışır mı acaba imeil kaydı yaptırılsa

  • Valla zor bir soru. İMEİ Kodu tamamen yasaklandı ise sorun yaşanabilir. Ama birşey diyemiyorum ne yazık ki.

 19. merhaba ben yurtdışında çalışmaktayım senede 3 ay civarı turkiyedw kaliyorum kullandığım cihaz hep turkiyede aldım şuan ülke dışından yeni başka cihaz aldım bunukaydetme gerwgi varmıdır yani 2 ay sonra çıksam ulkeden islemler donuyormu devammı ediyor

  • Ülkeye giriş yaptıktan 120 gün sonra cihazınız kaydettirilmezse Türkiye içinde kullanıma kapanır. Bir sonraki sene geldiğinizde cihaz Türkiye’de kullanıma kapanmış olur. Kayıt yapmadan açılmaz.

 20. Merhaba. Ben artik türkiyede yasiyorum ve telefonum bi kac gün sonra IMEI‘i kapanacak, 120 gün dolmus olacak yani. Ben ama artik yurtdisi sim kartini kullaniyorum. Bi kac gün sonra telefonum kapanacak olursa ben benim yurtdisi sim kartini halen daha devam kullanabilecekmiyim? Bosuna 500 TL ödemek istemiyorum, türk hatti kullanmicam artik zaten. Ama yurtdisi kartimda olmiyacaksa IMEI kapaninca, ozaman mecbur ödicem.

  • Denemeniz lazım. Eğer hiç Türk Sim Kartı takmamış olsaydınız muhtemelen sorun olmazdı. Ancak şimdi kapandıktan sonra Türk Baz İstasyonları üzerinden sinyal alımına kapalı olarak kalabilir. Ama açıkçası denemedik hiç. Belki de kullanabilirsiniz.

  • Kullanabilirsiniz , wifi olan yerlerde internet kllanabilirsiniz yurt disi ve yurt icinde aramalarinizi whatsupp uzerinden yaparsiniz wifi olan her yerde

 21. Sayın cep seyir yetkilisi;
  6ay önce Türkiye’ye kısa bir süre giren ancak Türk sim kartı takmadan açılan bir telefonu (birkaç dakikalık açılma) biray önce Türkiye’de kullanılmak üzere getirdim.ancak tel sim kartı desteklemiyor uyarısı veriyor imei numarasile baktığımda kayıtlı olmadığı gözüküyor .sormak istediğim şu 6ay önce yabancı sim kartı ile de çalıştırılsa bu zaman zarfında yine kapanırmı .618 lira harç vergisini yatırsam parayı riske atmış olurmuşum (yurt dışından sim kilidi açık teyidini aldım) ilginize şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar..

  • Sim Kart Desteklenmiyor gibi bir hata vermemesi lazım. Cihaz açılır ve cihazda şebeke olur ancak arama internet vs. yapamazsınız normalde. Ancak cihazdan cihaza değişebilir.
   Normal şartlarda Türk Sİm Kartı takılınca 120 gün başlıyor. Sim Kart firması ilgili bilgiyi BTK ya aktarıyor çünkü. Sizin cihazda başka bir durum söz konusu olabilir.

 22. Kapatılan telefonla yurtdışına çıktığımızda yurtdışında tekrar kullanabiliriz, öyle değil mi? Bu kapatma sadece Türkiye sınırları içinde mi geçerli?

  • Kullanabilirsiniz. Ancak yurtdışı sim kartı takılması lazım. Türk Sim Kartı olunca yine sorun yaşatabilir.

  • Yurda yeni giriş yapmış bir pasaport ile kaydını yapabilirsiniz. 618 TL Harç Ücretini ödeyerek.

 23. Yurtdışından getirttiğim telefonnun 120 günlük kullanım süresi doldu . Telefonu tekrardan nasıl kazandırabilirim ?

  • Yurda yeni giriş yapmış bir pasaport ile kaydını yapabilirsiniz. 618 TL Harç Ücretini ödeyerek.

1 5 6 7 8 9 11

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler

Elektronik Sigara E Sigara Satış Sitesi

Salt Likit Salt Likit Çeşitleri

DMCA.com Protection Status