Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır?

Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan Yurtdışından Getirilen ve Kullanıma Kapanan Telefonlar Nasıl Açılır? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.


Son dönemlerin sıkça sorulan sorularından bir tanesi olan ? Sorusuna sizlerle beraber yanıt arıyor olacağız.

İMEİ Kayıt İşlemleri için daha önce oluşturmuş olduğumuz ve konuyla alakalı olarak birçok bilgiye yer verdiğimiz içeriğimize alt bölümdeki link üzerinden erişebilirsiniz.

Bu konuda yer alan bilgiler sizin için yeterli gelmedi ise daha fazla bilgi için YORUM kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazlar Ne Kadar Sürede Kullanıma Kapanır?

Yurtdışından ülkemize getirilen Akıllı Telefon, Cep Telefonu ve Sim Kart Takılabilen ürünler Türk Operatörlerine ait bir sim kart ile kullanılmaya başlandıkları andan itibaren 120 gün süre içerisinde İMEİ Kayıt İşlemi yapılarak Kayıt Altına alınmak zorundadır.

Eğer cihazınız 120 Gün – 4 Ay içerisinde e-Devlet üzerinden kayıt altına alınmadı ise cihaz kullanıma kapatılmaktadır.

Cihazın tüm özellikleri aktif olmakla beraber cihazınız Türk Sim Kartları ile çalışmamakta ve sonucunda Arama – SMS – Mobil İnternet gibi imkânlardan yararlanamamaktasınız.

 

?

Bu sorunu çözmek için Resmi olarak atabileceğiniz tek bir adım bulunmaktadır.

Kayıt İşlemleri için 120 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış, Son 2 yıl içerisinde de başka bir cihazı kayıt etmemiş bir Pasaport bulmanız gerekiyor. Bu pasapot size ait olabileceği gibi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir başkasına da ait olabilir.

Sonrasında Pasaport Sahibinin bilgileri ile e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt Sayfasına giriş yapmanız, belirlenen Harç Rakamını ödemeniz ve Pasaport Kayıt İşlemlerini yapmanız gerekecektir.

İşlemleri sorunsuz olarak tamamlamanız durumunda eğer cihaz henüz kullanıma kapanmadı ise kullanılmaya kesintisiz olarak devam edilebilecektir.

Eğer cihaz kullanıma kapanmış ise bu durumda 10 gün içerisinde IMEI Kayıt Süreci tamamlanacak ve cihazınız kullanıma açılacaktır. Ancak kullanıma açıldığını görmek için cihazı kapatıp açmanız gerekmektedir.

 

Cihazların 4 Aylık Kayıtsız Kullanım Süreleri Var

Yurtdışından getirilen cihazların Türkiye’de sorunsuz olarak kullanılabilmeleri için tarafından sunulan süre 4 AY – 120 Gün.

Bu süre sonunda cihaz halen Türkiye’de ise ve Kayıt İşlemleri yapılmamış ise kullanıma kapatılmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde kalacak ve uzun süre kullanılacak olan cihazları en kısa sürede e-Devlet üzerinden IMEI Kayıt İşlemlerini yaparak kayıt altına almanız önemli bir detaydır.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

540 yorum

 1. Hediye olarak gelen telefonu pasaport üzerinden kayıt yaptırılıp harcı ödedim. T.C. kimlik numaralı kişi adına kayıtlı hatlarla kullanıma kısıtlanmıştır denilmektedir. Daha sonra da pasaport sahibi adına hat olması gerekiyor dediler Btk aldım lakin şuan için durum hala aynı ne yapmak gerekebilir

  • Bir de hattı e devletten açarken verdiğim no pasaport sahibinin üzerine yeni hat alınca değişti bu durumda btkya ben mi bildirmem gerekir yoksa Vodofone kendi bildirilir mı ve T.C. kimlik numaralı kişi adına kayıtlı hatlarla kullanıma kısıtlanmıştır denilmektedir. Sorunu çözülur mu

  • Sisteme verilen numara önemli değil. İlgili cihada kullanılan sim kart pasaport sahibine ait olmalıdır. Yeni yada eski hat olması sorun değil. Telefonu kapatıp açın deneme yapın. Düzelecektir.

  • Durum aynı derken. Pasaport kimin üzerine ise o cihazda kullanılacak sim kartın da sahibi o kişi olmalı. Yasal düzenleme bu şekilde. Sim kartı değiştirdikten sonra telefonu bir kapatıp açmayı deneyin. Bazen hemen sistem görmeyebilior.

 2. selamlar.ben dün açtırma ücretini ödememe rağmen telefonm bgn kapandı.nisan da almıştım telefonu.acaba neden olabilir ve ne yapmam gerekir?

 3. Merhaba,
  Yurtdısından getirdiğim cihazın imei kaydını 10.06.19 tarihinde yaptırdım. Cihazım 2 gün içerisinde açılmayınca yasal yükümlülükleri okudum ve hat sahibinin pasaport sahibi ile aynı olması genelgesini öğrendim. 12.06.19 tarhinde hatta kendi üzerime geçirdim. Edevlet üzerinden kontrol ettiğimde imei ve msısdnim uyusuyor ve cihazımın kayıtlı olduğu bilgisine ulaşıyorum. Ancak cihazım halen açılmadı. BDDK ya mail attım edevletten kontrol edin diye geri dönüş yaptılar. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Cihazınız sistemde IMEI Kayıtlı görünüyorsa bu durumda SİM KİLİT veya SİM KART sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
   Size ait farklı bir sim kart varsa onunla bir deneyin isterseniz.

 4. Yurt dışından telefon geldi 4 ay sonra kapandı 11.06.2019 tarihinde arkadaşın passaportu ile işlem yaptık e devletten harcı yatırdıktan sonra ama hâlâ açılmadı ???

  • 24 saat içinde açılır cihaz. Telefonu kapatıp açmanız lazım. Açıldığını anlamak adına.

 5. Ben evlendım esimin telefonunu kullandım oda yurt dısından alınmıstı ımei yuklettırmıs , bosanmaya karar verdım gıttı ımeı kaydını sıldırdı etrafımda pasaportu olan kımse yok çöpmü olacak sımdı , yada sılındıkten sonra wıfe den ınternete bglanabılırmıyım hatsz

  • Wi-Fi ile kullanabilirsiniz. Pasaport bulamadıysanız IMEI ÇAKMA adı verilen yöntemi deneyebilirsiniz. Varsa çevrenizde bir telefoncu sorun derim.

 6. Bu sabah BTK ile konuşdum.Her giriş çıkısda bu 120gün yeniden başliyor denildi. Senede 3 hafta gelirsem açma gibi bi sıkıntımda kalmıyor. Seneyede 3-4 hafta gelirsem yeniden 120gün kayıt yaptirma süreci var. 4 aydan fazla kalirsanı bipart olarak o zmn kayıt işlemi gerektiriyor.
  Ne

 7. Telefonum kapatılmıştı ve ben son 4 ayda yurt dışına çıkmamıştım bu yüzden kayıdını 1 Haziran 2019 daki kural değişikliğinden, pasaport sahibi ve sim kartının aynı isimde olması, önce tarihe denk gelen ülkeye girişi olan bir arkadaşımın pasaportuna kaydettirdik. Verginin ödenmiş olduğunu söyleyen faturam da var. Fakat nerdeyse 1 hafta oldu vergiyi ödiyeli ve telefonum hala açılmadı. Ne yapmam gerek bir öneri varmı, görülebilceğim bir görevli var mı bu konuda?

  • Kaydın doğru IMEI Kodu üzerine yapıldığından emin misiniz. Telefonu kapatıp açtınız mı? Önce bir kapatıp açın. Düzelme olmadı ise BTK ile görüşün. IMEI Doğrulamasını yapın sisteme kayıtlı IMEI ile sizin IMEI Aynı mı diye.

 8. Ben geçen sene telefonumla izindeydim.Bi 26gün bi kerede 8gün. Bu 120günu doldurmadim. Bu sene izine gelince 120gun yenidenmi basliyacak yoksa 34gün kesilecekmi ondan? Her sene 120gün degilmi yoksa bikereliginemi 120gün gecerli??? Ben duyduğuma göre her sene 120gün açık kaliyo diye.

  Cevapla

  • Normal şartlarda süre başlar ve sizin kaç gün kullandığınıza bakılmadan 120 günü tamamlar. Ama sistemsel olarak bazen kısa süreli kullanımlar görünmeyebiliyor. Denemeniz lazım. Kullanamayabilirsiniz de kullanabilirsiniz de.

  • Bu sabah BTK ile konuşdum.Her giriş çıkısda bu 120gün yeniden başliyor denildi. Senede 3 hafta gelirsem açma gibi bi sıkıntımda kalmıyor. Seneyede 3-4 hafta gelirsem yeniden 120gün kayıt yaptirma süreci var. 4 aydan fazla kalirsanı bipart olarak o zmn kayıt işlemi gerektiriyor.
   Ne

 9. Telefon 4 ay oldu kapandı oturma izinli yabancı arkadaşım kimlek olur mu

  • Arkadaşınızın üzerine yaparsanız onun adına olan bir sim kart ile kullanmanız gerekir.

 10. Ben yurtdışından telefon getirdim yaklaşık 1 yil 2 ay oldu getirdikten 4 ay sonra iletisime kesildi, kesildikten 5 ay sonra geri acildi fakat sms geldi 3 ay içinde geri kapanacak diye sms geldi o nasıl oluyor

 11. 2018 yılı Aralık ayında yurtdışından getirdiğim telefonun imei kaydını harcını ödeyerek çocuğumun pasaportuna işlettim. 2019 ocak ayında kendi adıma kayıtlı bir sim kartı ile telefonu kullanmaya başladım. Bir hafta önce telefonum kapandı. Imei sorgulamasında kayıtsız görünüyor. Ne yapmam gerekiyor.

 12. Merhaba, bana yurtdışından hediye telefon geldi fakat hediye eden kişi ile muhattabım kesildi kişisel sebepler ötürü. Pasaporta kayıt edilmemiş telefon, kendi pasaportuma kaydedebilir miyim? Veya 18 yaş altı kişinin bir pasaportuna cihaz kaydı yapılabilir mi?

  • Kimin pasaportune kaydolursa o kişi adına açılmış bir sim kart ile kullanabilirsiniz.
   Kendi pasaportunuza kayıt hakkı varsa kaydettirin.

 13. Yurt dışından gelen telefonumu 2 yıl önce açtırdım mesaj geldi sonra kapandı.Nasıl olacak şimdi

 14. Ben geçen sene telefonumla izindeydim.Bi 26gün bi kerede 8gün. Bu 120günu doldurmadim. Bu sene izine gelince 120gun yenidenmi basliyacak yoksa yoksa 34gün kesilecekmi ondan? Her sene 120gün degilmi yoksa bikereliginemi 120gün tek celsede???

  • Sistemsel olarak 1209 gün başlar ve siz 10 günde kullansanız 30 günde 120 gün süreci ilerler. Yani parça parça kullanıma imkan sağlamaz. Ama denemeniz lazım. Bazen sistem kısa süreli kullanımları görmeyebiliyor ve 120 günü yeniden başlatabiliyor.

 15. Telefonum yurtdısından geldi 4 ay oldu kapandı ben babamın pasaportuna kayıt etsem kullanamazmıyım

 16. Abim 4 ay önce telefonu türkiyeye getirdi telefon bugün kapandı abim haftaya türkiyeye gelicek pasaportuna hiç telefon kayıt ettirmedi şimdi harç parasını odersek acılırmı

  • Yeni sistem ile sadece Pasaport Sahibi Adına Kayıtlı Hatlarda cihazı kullanabileceksiniz. Bu detayı bilin önce.
   Abiniz gelince e-devlet sistemi üzerinden onun adına ödeme yaparak kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

 17. Telefon 4 ay türkiyede kullandım dün kapandı harç parasını ödersem pasaporta kayıt edersem tekrar acılırmı

  • Pasaport ile ülkeye giriş tarihi 4 ayı geçti ise kayıt edemezsiniz. Yeniden Çıkış – Giriş yapmanız lazım.
   Bu şartı taşıyorsanız sorun yok. Cihazı kaydedebilirsiniz. 24 Saat içinde cihazınız aktif olur.

  • Nasıl yani UKRAYNA dan geldi telefonu tekrar orayamı götürmem lazım götürmezsem kayıt yapamazmıyım daha

  • Telefonu götürmeyeceksiniz. Kayıt için pasaportların 120 gün süresi var. Eğer bu süre doldu ise ilgili pasaportla işlem yapamazsınız. yani o pasaportun yurtdışına çıkış ve yurda giriş işlemi görmesi lazım yeniden kayıt işlemi için.

 18. İkinci el gördüm bi tane kapanmış 120 gün içinde kayıt yapmMış açtırabilir miyim farklı bi pasaport bulup

  • Sıkıntı yaşarsınız. yeni sistemde pasaport sahibi kim ise onun adına açılan bir hat ile kullanılabilir hale geliyor cihazlar

 19. Bugünden itibaren yurtdışı imei kapanmış diyorlar artık kayıt yapılmayacağını söylediler bunun için ne yapmam lazım

  • Kapanmadı. Sadece farklı kişilerin Pasaportu üzeriden yapılan kayıt işlemine sınırlama geldi. Artık kişi kendi pasaportuna kayıt ettiği telefonları kullanabilecek bir anlamda. Ve ikinci elde satışı olmayacak bu cihazların

 20. Merhaba yurtdışından telefon nom kapandı yalnız iki cihaz su bir pasaportu kağıt yapabilir miyim oluyor mu teşekkür ederim

  • Hayır. Tek pasaporta tek cihaz kaydı yapılır. Aynı pasaporta 3 yılda bir yeni cihaz kaydına izin verilir.

 21. şöyle bir varsayım sunayım
  ben telefonumu yurt dışından satın alıp türkiyeye geldim ama 600 tl ücret bana fazla geliyor ve kayıt ettirmek istemiyorum.
  eğer bir telefoncuya gitsem telefona imei atıp kapanma riskinden kurtarabilir mi?

  • Bu da bir sistem ancak hem yasadışı, hem cihazın güncellemelerinde ilerde sorun olacaktır hem de imei atmak işlemi çok uzun vadeli değil. Genelde 3-5 ayda bir sorun çıkıp yeni bir İMEİ Atmanız gerekebilir. Tabi ki bu da kısmet işi.
   Atıyorum telefonunuza atılan İMEİ Kodu daha önce bir suçtan aranan bir kişinin telefonunun İMEİ kodu olabilir. Direkt olarak bu da size ilerleyen süreçte sorun yaşatabilir falan.

  • Yasal olarak hayır. Bazen sistemsel sorun yaşanıyor ve 120 gün daha süre tanınabiliyor. Ama nadiren yaşanıyor.

 22. Selamlar, ben cihazımı Kasım ayında teslim aldım vergisini 3. Ayda bankaya yatırdım fakat e-devletten kaydını yapmadığım için bugün aramalara kapandı,kayıt etmek istediğimden oldu çıkış tarihi geçtiği için kabul etmedi tekrar çıksam vergisi yatırılmış ama kapanmış cihazı kaydetsem kendi adıma kabul edilir mi ? .cevap için çek teşekkürler

  • Kabul edilir. Çıkış – Giriş yapmış olmanız yeterli. Sorun çıkarsa Vergi Dairesi ile görüşüp ödeme iadesi alıp yeniden yatırabilirsiniz.

Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
Curabitur tempus sem, commodo mi, ut