Yurtdışından Getirilen Telefonlara 60 Gün Kullanım Süresi

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Yurtdışından getirilen ancak Pasaport Kaydı yapılmayan cihazların 30 günlük kullanım süreleri 60 güne çıkarıldı. Bu sayede de Yurtdışından kısa süreli ülkeye giriş yapan vatandaşlarımız cihazlarını kayıt ettirmeden kullanabilmelerinin önü açılmış oldu.

Eski sistemde 30 günlük süre sonunda Kayıt Altına Alınmayan telefonların kapatılması öngören bir sistemle çalışan BTK bunan sonraki süreçte 60 gün sonunda cihazın Kayıt Dışı olmasından dolayı kapatılmasına karar verebilecek.

 

Açıklama Bakan Lütfi ELVAN’dan Geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı açıklamada, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında kurulan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi‘nde Türkiye’ye gelen turist ve gurbetçi vatandaşlar için birçok kolaylık sağladıklarını ifade etti.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt altına alınmaması halinde 30 gün içinde kapatıldığını hatırlatan Elvan, Mayıs ayındaki Berlin ziyareti sırasında gurbetçi vatandaşlardan bu konuda birçok talep geldiğini dile getirdi.

Bakan Elvan, söz konusu talepler doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte değişikliğe gittiğini kaydetti.

Yurtdışından Getirilen Telefonlara 60 Gün Kullanım Süresi
Yurtdışından Getirilen Telefonlara 60 Gün Kullanım Süresi

Yurtdışından Gelen Gurbetçilere Büyük Kolaylık

Alınan bu karar neticesinden 60 günden daha az süre Ülkemizde Kalacak ve sonrasında tekrar Yurtdışına gidecek olan vatandaşların 60 boyunca herhangi bir Ücret Ödemesi yapmadan ve Kayıt İşlemi Yapmasına gerek kalmadan telefonlarını kullanmaları sağlanmış olacak.

Bu noktada da cihazın içerisine Sim Kart takıldıktan sonra o telefon 60 Gün kullanılabilecek.

Eski sistemde Yasal olarak 30 günlük bir süre tanınıyordu.

 

Peki, Sistem Gerçekten Uygulanabilecek mi?

Daha öncesinde 30 gün olan Kapanma Süresi operatörler ve BTK tarafından bazen 1 hafta dolmadan bile sonlandırılabiliyordu.

Yeniden düzenlenen ve 60 Güne çıkarılan sistemin ise ne denli sağlıklı çalışacağı şu aşamada pek de belli değil.

Operatörlerin ve BTK’nın eskisi gibi 1 Hafta – 15 Gün sonunda bu telefonları kullanıma kapatmaları ve Vatandaşları yine mağdur konuma getirmeleri söz konusu olabilir.

 

BTK Tarafından Yapılan Açıklama

Mobil Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS)’ne ilişkin yasal düzenlemeler Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte ve Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğde yer almaktadır.

Uygulamada ortaya çıkan aksaklıkların ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla vatandaşlarımızı da doğrudan ilgilendiren çeşitli değişiklikler 12.07.2014 tarihinde yayımlanan mevzuatlar ile gerçekleştirilmiştir. Bunlardan en önemlileri aşağıda sıralanmıştır:

1) Yurtdışından yolcu beraberinde zati eşya kapsamında getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına aldırılması için verilen azami süre 1 aydan 60 güne çıkartılarak kayıt süresinin kısa olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar giderilmeye çalışılmıştır.

2) Ülkemize geçici süre ile gelen kişiler ve gurbetçi vatandaşlarımızdan gelen talepler üzerine cihazın kayıt dışına düşerek kapanma süresi 60 gün olarak belirlenmiştir.

3) Vatandaşlarımızın yurt dışından getirdikleri cihazlarının kayıt altına alma başvurularını sadece e-Devlet kapısı üzerinden yapmaları sağlanarak daha hızlı, doğru bir şekilde kayıt edebilme imkânı getirilmiştir. Bu uygulama ile birlikte kayıt işlemleri başvuru esnasında sonuçlandırılarak başvuru sonrasında yaşanacak mağduriyetler giderilecek ve kişilerin haberi olmadan kendi bilgileri ile kayıt yapılmasının önüne geçilecektir.

4) Yolcu beraberinde getirilen cihazın elektronik kimlik bilgisinin kopyalanması (klonlanması) halinde cihazın sahibi sadece bir abone numarası ile telefonu kullanma hakkı yapılacak teknik geliştirmenin akabinde (Yönetmeliğin yayımını takip eden 4 ay süre sonrasında) bu numarayı istediği an değiştirerek belirlediği telefon numarası ile kullanabilme imkânı sağlanmış olacaktır.

5) Cihazı çalınan ya da kaybolan kişiler cihazlarının kapatılması talebiyle Kurumumuz bünyesinde kurulu bulunan Bilgi İhbar Merkezi’ne (312) 294 94 94 numaralı telefondan başvuru yapabilmektedir. Söz konusu değişiklik sonrası bu durumda olan kişiler diledikleri takdirde e-Devlet kapısı üzerinden ihbarda bulunabilecek ve bu ihbarlar 24 saat içerisinde işletmeciler tarafından doğrulanacaktır. Bu sayede çalıntı cihazların kısa bir sürede kapatılması sağlanarak üzücü olayların azaltılması hedeflenmektedir.

 

Yurtdışından Getirilen Telefonlara 60 Gün Kullanım Süresi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 Yorum

 1. 6 Temmuz 2015, 03:49

  60 gün süre gayet yeterli, daha uzun süre kullanacaklar, isterlerse zaten pasaportlarına işleterek kullanıma açtırabiliyorlar.

  Cevapla
 2. 2 ayı geçen cihazı nasıl kayıt edebiliriz

  Cevapla
 3. Gerizekalı uygulamalardan biri..Yılda 2-3 ay ülken dediğin yere gel onda da ne kadar saçma sapan iş varsa uğraş böyle..Bu uygulamanın amacını anlayan varmı?hani 1den fazla telefon getirsek amacı başka ama kendi kullandığım şahsi bir tane telefonum için niye bu saçma prosedürden geçiyorum

  Cevapla
 4. ben bir hafta önce yurt dışından geldim ve telefonum geldiğimin 4’üncü gününde kapandı bunun için ne yapmam gerek
  cevap yazarsanız?

  Cevapla
  • 4. günde kapanmaması lazım. En az 60 gün aktif kalır.
   Kayıt İşlemleri ile alakalı bilgi yazıda mevcut.
   Bankadan veya Vergi Dairesinden ödeme yapacak, E-Devlet veya Telefon bayisinden kayıt ettireceksiniz cihazı.

   Cevapla
 5. 24 Temmuz 2014, 13:53

  Gurbetçiler için güzel bir çözüm olmuş ancak ülkemizde çok sayıda pasaport kayıtsız telefon mağduru var bunlar içinde bir çözüm bulunca süper olucak.

  Cevapla
 6. 17 Temmuz 2014, 11:08

  guzel b i uygulama olmus 60 gun kullanıp pasaport kaydı yaptırılabılır tesekkurler konu ıcın

  Cevapla
 7. kardeş ben mayısın 28 inde iphone 5 aldım yurtdışından 1 hafta sonra kapandı şimdi ben bidaha nası açabilirim bu telefonu süre uzadıgına göre ben yararlanacakmıyım bundan cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler :)

  Cevapla