Yurtdışından Getirilen Ürünlerde Vergi Muafiyet Sınırı 30 Dolara Düştü

Yurt dışından bireysel olarak getirilen ürünlerde uygulanan Vergi Muafiyeti Sınırı 75 Dolar seviyesinden 35 Dolar seviyesine düşürüldü.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ tarafından yapılan açıklamalara göre daha öncesinde 75 Dolar olan ve 150 Dolara çıkacağı konusunda bazı haberlerin yapıldığı Vergi Muafiyeti sınırı ters bir işlemle 30 Dolara indirildi.

Bu durumda Yurt Dışından Ürün Getiren ve 75 Dolara kadar Vergi Ödemesi yapmayan kullanıcılar artık 30 Doları aşan alışverişleri için Gümrük Vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

 

Yurtdışında Uygulanan Muafiyet Rakamına Yaklaştırdık

TOBB Konferans Salonu’nda yapılan Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık olarak elektronik ticarete çok önem verdiklerini belirterek şu açıklamada bulundu:

“E-ticaretin önü açık. Türkiye olarak çok mesafe alacağımız bir alan. Bunun temellerinin doğru atılması lazım.”

Dünyadaki örneklerine bakıldığında Türkiye’nin bu alanda oldukça geride kaldığını ve çok mesafe kat etmeleri gerektiğini söyleyen Tüfenkci, “Bunun birçok nedeni var. En önemli nedenlerinden bazıları da bizim şu ve ya bu nedenle bilişim sektörünün altyapısını oluşturan firmalara getirdiğimiz bir takım kısıtlamalar” dedi.

Yurt dışından yapılarak Türkiye’ye gümrüksüz giren siparişlerin 75 Euro’ya kadar limitinin olduğunu fakat bunun haksız rekabete yol açtığını söyleyen Tüfenkci, “İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurt dışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer” ifadelerini kullandı.

 

Alınan Karar Birçok Kullanıcıyı Etkileyecek

Bakanlık tarafından alınan ve uygulamaya konulan bu karar ile özellikle yurtdışından Uygun Fiyatlı Ürün satın alan kullanıcılar için artık işler pek istedikleri gibi gitmeyecek.

75 Dolar limitinin 30 Dolara indirilmiş olmasından dolayı birçok ürün artık Gümrük Limitine takılacak ve Gümrük Vergisi ödemeden teslim alınamayacak.

 

Amazon.de Bu Noktada Belirleyici Olmuş Olabilir

Geçtiğimiz haftalarda Türkçe olarak kullanıma sunulan ve Türkiye’ye ilk etapta birçok ürünü Ücretsiz Kargo ile gönderme kararı alan Amazon.de aslında bu sürecin en belirleyici aktörlerinden oldu.

Daha önce Çin Menşeli firmalardan alınan ürünlere kullanıcılar biraz daha mesafeli dururken Amazon.de birçok kullanıcının güvenin kazanan bir site olduğu için kullanıcılar direkt olarak alışveriş yapmaya başladı.

Bu durumda da Türkiye ile neredeyse yarı yarıya daha ucuza gelen ürünler dolayısıyla ürünlerin Türkiye Satış Noktaları da zarar etmeye ve konuyu Gümrük Bakanlığı ile paylaşmaya başladılar.

Sonuç ise limitlerin aşağı yönde hareket etmesi oldu.

Yurtdışından Getirilen Ürünlerde Vergi Muafiyet Sınırı 30 Dolara Düştü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir