Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.yorumlar.net

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda Pasaport Kayıt İşlemler ve IMEI Kayıt İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. IMEI Klonlama gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Harç Ücreti Ne Kadar?

IMEI Kayıt İşlemleri için ödemeniz gereken bir IMEI Kayıt Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

tarafından belirlenen IMEI Kayıt – Pasaport Kayıt Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

Yıl  IMEI Kayıt Harç Ücreti
2016  138,80 TL
2017  149.20 TL
2018  ?

 

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve IMEI Kayıt İşlemi yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 2 senede 1 kez IMEI Kayıt İşlemi yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 2 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de BTK tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 2 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 2 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • IMEI Kayıt İşlemi e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 2 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 2 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması (149.20 TL)
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Pasaport Kayıt Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Pasaport Kaydı Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.

  IMEI Harç Uygulaması ve Artan Vergiler Kaçağa Yönlendiriyor
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK Teknoloji'nin mobil odağında aldığı eğitim sonrasında, internet haberciliğinde bu bilgilerini okuyucularımıza aktarmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1.855 yorum

 1. Merhaba yurt dışından hediye telefon geldi fakat benim pasaportum var ama giriş çıkış yapmadım ve elimde pasaport yok giriş yapan bu telefonu nasıl kaydettirebilirim hiç bir yolu yok mu

  • Bu işi ücreti ile yapanlar var. Umreye veya haca gidip gelen falan. Dilerseniz onlarla bir görüşün.

 2. Tek sim kartı IMEI Kayıt işlemine tabi tutarsanız diğer sim kart girişi kapanacaktır. IMEI Kodunda nasıl bir sorun var anlayamadım.

  Demiştiniz. Tek imei 1 için kayıt yaptırsam tel 120. Günde kullanıma kapanır mı. Zaten 2 sim kart kullanmıyorum. Ama bu iş gerçekten benim için büyük bir sorun oldu lütfen yardım edin. Huawei mate 10 lite güzel bir telefon ama şu an yıryuet dışından aldığıma pişman oldum.

  • Sim 1 çalışmaya devam eder. Sim 2 kapanır diye biliyorum. Yani sim kartlardan sadece bir tanesi çalışır. Ama reel olarak sistem farklı işliyor olabilir. BTK ile görüşüp teğit almanız da fayda var.

 3. Merhaba. Amerikadan arkadasim telefon aldi bana. 3hafta sonra gelecek telefon. Ben suan pasaport buldum. Telefon daha ulkeye giris yapmadan ben kaydini yapabilir miyim? İmei si var bende

  • Yapabilirsiniz telefon henüz TR’ye gelmeden. Pasaportun giriş yapmış olması yeterli olacaktır.

 4. Ersin dedi ki:
  20 Şubat 2018, 22:19
  Tel huawei mate 10 lite sudi Arabistan’dan geldi jarir den alindi. T. C. Kaydı için uğraşıyorum ancak girilen imei kaydıyla cihazın imei sayısı uyuşmamaktadır uyarısını alıyorum. Çift sim ımeı 1 için e_Har harç yatırdım kayıt yapılmıyor nedenini öğrenebilir miyim yardımlarınızı rica ederim

  Demiştim ama verdiğiniz cevap sorunumu çözmedi huawei merkezine gittim Ankara’daki onlarda yardımcı olmadılar imei bilgilerini bildirmeli diyor BTK ama öyle bir şey yok diyor müşteri temsilcisi. Bu sorunu nasıl çözebilirim bir yardımcı olun lütfen tek imei kaydıyla denesem mi sorun çıkar mı tel kapanır mı????

  • Tek sim kartı IMEI Kayıt işlemine tabi tutarsanız diğer sim kart girişi kapanacaktır. IMEI Kodunda nasıl bir sorun var anlayamadım. Konuyu BTK ile görüşünce sanırım pek yardımcı olmadılar. Huawei de zaten kendi ürünü olmadığı için pek ilgilenmemiş. Açıkçası aklıma gelen başka bir çözüm yolu da yok.

 5. Selam. 18 yaşından küçük birinin pasaportu üzerine telefon açtırıldığında harç ödemesi velisinin adına mı yoksa çocuğun adına mı yapılmalı?

  • Çocuk adına yapılmalı. 15 yaşına kadar e-Devlet Şifresi alınabiliyor. 15 Yaşın altında ise bu durumda BTK ile görüşme yapmak lazım.

 6. benim sorum pasaport sahibi yurt dışında yaşıyo fakat türkiyede MAVİ KART,,ı var ve e devlet şifreside var bu pasaporta kayıt yaptırmamız sorun olurmu

 7. Tel huawei mate 10 lite sudi Arabistan’dan geldi jarir den alindi. T. C. Kaydı için uğraşıyorum ancak girilen imei kaydıyla cihazın imei sayısı uyuşmamaktadır uyarısını alıyorum. Çift sim ımeı 1 için e_Har harç yatırdım kayıt yapılmıyor nedenini öğrenebilir miyim yardımlarınızı rica ederim

  • Rakamları eksik veya fazla giriyorsunuzdur. Çift simi de kaydedebilirsiniz. IMEI 1 ve IMEI 2 yazan kısımlardan. Eğer daha önce IMEI Çakma İşlemi uygulandı ise bu durumda sorun yaşanabilir.

 8. Kolay gelsin.
  Ben yurtdışından aldığım telefonu kendi adıma kaydettim ama telefonun ayarlar kısmındaki imei numarasında 0 ekaikmiş ben de öyle kaydettim. Doğal olarak kaydedemedim ve de hakkım da gitti. Onu düzeltebilme şansım var mı acaba?

  • BTK ile görüşün. Bilgi verin. Az bir ihtimal ama yardımcı olabilirler.

 9. Amerikadan aldigim iphone 7 plus harcini odeyip e devletten islemini yaptim fakat 2 gun sonra mesaj geldi …imei nolu telefon klon olarak tespit exildigi icin kapanacaktir diye nasil bir yol izlemeliyim?

  • Ödeme evrakları sanırım duruyordur. Konuyla alakalı BTK ile görüşün. Sistemdeki son durumuna baksınlar. Duruyorsa Faturası ile birlikte başvuru yapacaksınız BTK ya. Onlar aktif edecekler.

 10. Merhaba. Yurtdışından bir arkadaşım hediye bir telefon getirdi bana. Dün vergi dairesinde harç parasını yatırdım, IMEI numaran ile e devletten kaydet dediler. Arkadaşımdan pasaport numarasını alıp defalarca denedim fakat bir türlü olmadı. Nerde hata yapıyor olabilirim sizce? Aklıma bir tek şu takıldı harç parasını kendi adıma yatırıp onun pasaport numarasını giriyorum onunla ilgili bir sorun olabilir mi? Onun adına mi para yatirmam gerekirdi? Yardımcı olursanız çok makbule geçer

  • Konuda da yazdığımız gibi PASAPORT SAHİBİ ADINA ÖDEME yapmanız lazım. Onun TC Kimlik Numarası üzerinden ödeme yapacak, Onun E-Devlet Sisteminden işlemleri tamamlayacaksınız.

 11. Merhabalar.Yurtdışından yabancı bir arkadaşım hediye telefon göndermiş bana. Dün vergi dairesinde harç 0arasini ödedim,e devletten IMEI kaydet dediler.Fakat pasaport numarasını arkadaşımdan alıp girmeme rağmen hata veriyor. Nerde yanlış yapıyor olabilirim? Dün harç parasını yatırırken onun adına mi yaptırmak gerekirdi acaba? Çünkü her şeyi eksiksiz girdiğimi düşünüyorum ama bir türlü sorunu halledip kayıt yapamadım. Yardımcı olursanız çok sevunirim

  • Başkasının pasaportu üzerinden işlem yaparken ÖDEME ve İŞLEMLER Pasaport Sahibinin üzerinden yapılacak. Sizin adınıza ödeme yapar ve Pasaport Sahibi üzerinden işlem yapmaya kalkarsanız sorun yaşarsınız.

 12. Merhabalar , yurtdışından getirdiğim telefonu 2016 yılının ekim ayında kaydettirdim . bir sonraki telefon kayıt hakkım ne zaman doğar . Burda 2 takvim yılı dedikleri kurala göre günü mü göz önünde bulunduruyor yoksa yılı mı? yani yurda giriş günü üzerinden mi bakılıyor yoksa giriş yılı mı? ( 2016 yılında kaydettirdim ama 2018 yılındayız . Başka bir telefonu Kaydettirme hakkım var mı? )
  Çok teşekkürler.

  • Örneğin 21 Ekim 2016 tarihinde kayıt işlemi yaptı iseniz bir sonraki kayıt hakkınız 22 Ekim 2018 tarihinde başlayacaktır.
   2 Yıl + 1 Gün şeklinde hesaplama yapılır.

  • Yanlış bilgi vermişsiniz , 2 yıllık süre gün olarak değil , yıl üzerinden hesaplanıyor.Ben 2014 Aralık ayında kayıt yaptırdım , daha sonra ki kaydı da 2016 kasımda yaptırdım. Yani 23 ay üzerine kayıt yaptırdım.

  • Konuyla alakalı olarak BTK dan bize gelen bilgi 24 Ay + 1 Gün şeklindedir. Bu sebeple de bu şekilde bilgi verilmektedir. Aksi durumlar için söyleyebileceğimiz birşey yoktur. Dediğiniz gibi de gerçekleşebilir.

   Sizin verdiğiniz bilgiye göre 2017 yılı 31 Aralık tarihinde kayıt yapan bir kullanıcı 1 Ocak 2019 yılında da kayıt yaptırabilir. Teori de 2017 – 2019 olduğu için 2 yılı aşmış oluyor. Denemek ve görmek lazım. Sistemin buna müsaade edip etmediğini.

 13. Merhaba çok güzel cevaplar verip bizi aydınlatıyorsunuz benim telefon yurt dışından gelecek ama telefon gelmeden pasaport sahibi yurtdışına çıkacak Türkiye den çıkmış kişinin pasaportuna telefon kayısı yaptırılırmı teşekkürler

  • Giriş tarihinin üzerinden 120 gün geçmedi ise, 2 yıl içinde başka kayıt yapmadı ise ve e-devlet şifresi var ise yapabilirsiniz.

 14. Iyi gunler ben turkiyeden yurtdisi telefon aldim ve 2 ay kullandim. Bir yakinim umreye gidiyor. O gelmeye 2.5 ay kullanmis olacagim peki onun pasaportuna isletsek bir sikinti cokarmi. Sitenin aciklamasina gore yolcu ile birlikte girmesi gerek diyor. Ilginiz icin tesekkur ederim

  • Yani daha oncesinden mi giris yapan kisininkine isletmemiz lazim mesala 3 ay once gelen bir kisinin. Yoksa insan gidip gelip getirmeden nasil kullanabilir diye btk dusunurmu?

  • Cihazın ne zaman geldiğinin bir önemi yok. Cihaz 2 sene önce girmiş olsa da şimdi gelen birisinin üzerine kayıt edilebilir. BTK bu kadar derinden araştırma yapmaz. O kaydın yapılmasına ve harcın ödenmesine bakar.

  • Yolcu Beraberinde Getirilen Cihaz ibaresi genel olarak kullanılan bir ibaredir. Cihazın ne zaman geldiğinin önemi yok. Umreden gelen yakınınız üzerine işletebilirsiniz.

 15. Merhaba almanyadan tlf geldi arızalıydı yaptırdım imeli koşa süreli göründü kayboldu sonra.Telefoncuya söyledim durumu Almanya’ya gittiğinde tlf düzelir dedi.Almanyaya geldim sim kartı görmüyor ve imeli göstermiyor *#06# yaptığımda imek Hale’n görünmüyor sizce ne yapmalıyım

  • Hangi servis noktası ile görüştünüz acaba. Onlarla irtibata geçmeyi deneyin. Yada Almanya’daki yetkili servislerden destek isteyiniz.

 16. Merhaba,
  Almanyada kullandigim telefona Türkiyede Türk hatti takip 2 hafta boyunca kullandim. Biraz gecti mesaj geldi kayit disi diye ve 120 gün faln iste. Simdi yine Almanyadayim ve yaza Türkiyeye geldigimde, agustos gibi, tekrar Türk hatti takip kullanabilirmiyim yoksa kapanirmi? Ayrica alman hatti kullanirken imei ile ilgili bir sorun olmuyor herhalde bu dogrumu?

  • Çünkü gecen sene kullanmistim mesaj gelmisti. Kayit ettirmedim. Aradan bir kac ay gecti tekrar Türkiyeye gelince Türk hatti kullandim ve yine mesaj YENİDEN geldi.

  • Muhtemelen kullanıma kapanmış olacaktır. Geldiğinizde gelecek olan SMS’e göre adım atabilirsiniz. Kayıt ettirmeniz gerekebilir.

  • Muhtemelen kullanıma kapanmış olacaktır. Geldiğinizde gelecek olan SMS’e göre adım atabilirsiniz. Kayıt ettirmeniz gerekebilir.

 17. Yurt dışından getirttigim Telefonumu kıbrıs a giriş çıkış yapmissam yurt dışı sayılarak isletebiliyormuyum

  • Kıbrıs üzerinden yapılan giriş çıkışlarda işletilebiliyor diye biliyorum.

 18. Merhabalar, 2017 7.ayında yurdışından geldim ve kaydını 8. ayda yaptım ancak e-devlete düşmemiş. Onay mesajıda almadım ve şu anda telefon kapalı. Aracı kurumlarla çalışıp başka bir şahsın pasaportuna aracılık ücretini ödeyerek işletmeyi düşünüyorum. Sizce güvenli midir?

  • Güvenilir bir nokta ile çalışırsanız ve gerekli evrakları alırsanız sorun olmayacaktır.

 19. Merhabalar, 2017 7.ayında yurdışından geldim ve kaydını 8. ayda yaptım ancak e-devlete düşmemiş. Onay mesajıda almadım ve şu anda telefon kapalı. Aracı kurumlarla çalışıp başka bir şahsın pasaportuna aracılık ücretini ödeyerek işletmeyi düşünüyorum. Sizce güvenli midir?

  • Güvenilir bir nokta ile çalışırsanız ve gerekli evrakları alırsanız sorun olmayacaktır.

 20. Telefon icin bankadan harc yatirdim ama edevlete kayit yaptirmamistik telefonum kapandi ve o pasaportun da suresi gecti. Peki o pasaportun hakki gitmis oldu mu ? Yeniden harc yatirip baska pasaport mu bulmam gerekiyor?

  • Yatırdığınız para için BTK ile bir görüşün. İadesi mümkün olması lazım. O pasaport ile yurtdışına gidip gelmeniz durumunda yine hakkınız olacak. Yada başka bir pasaport ile işlem yapmanız gerekecek. 120 günü geçmemiş olan Türkiye’ye giriş yapoalı

 21. Merhabalar,
  Yurda giriş tarihim 120 aştı ve telefonum kapandı , acaba kayıt yaptırmam mümkünmü arkadaşlar çözüm yolu olan var benimle paylaşabilirmi teşekkür ler

 22. merhaba bana da yurtdışından bir telefon gelecek fakat telefonu getiren kişinin kaydettirme hakkı yok o yüzden bende başka birisinden pasaport buldum o kişinin pasaportunun üzerine kayıt yapabilirmiyim

  • O kişinin e-devlet sistemi üzerinden işlemleri yapıp kayıt ettirebilirsiniz.

 23. transit yolcu,,,,, istanbula 5 saat ligine giriş yapacagım, bu 5 içinde kayıt edip çıkarsam telefonum kayıt olmuş olurmu? Teşekkürler

  • Kayıt işlemi 10 dakika falan sürer. Ödemesi falan var ekstra olarak bayiden ödeme yaparsanız. e-Devlet Uygulamanız varsa direkt oradan kayıt edebilirsiniz. Sorun olmaz.

1 31 32 33

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status