Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda Pasaport Kayıt İşlemler ve IMEI Kayıt İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. IMEI Klonlama gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Harç Ücreti Ne Kadar?

IMEI Kayıt İşlemleri için ödemeniz gereken bir IMEI Kayıt Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

tarafından belirlenen IMEI Kayıt – Pasaport Kayıt Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

Yıl  IMEI Kayıt Harç Ücreti
2016  138,80 TL
2017  149.20 TL
2018  ?

 

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve IMEI Kayıt İşlemi yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 2 senede 1 kez IMEI Kayıt İşlemi yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 2 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de BTK tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden Kredi Kartı ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – IMEI Kayıt İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 2 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 2 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • IMEI Kayıt İşlemi e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 2 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 2 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması (149.20 TL)
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Pasaport Kayıt Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Pasaport Kaydı Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.

  MOBİSAT Talep Etti, IMEI Kayıt Ücreti 600 TL Olabilir
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK

Teknoloji’nin mobil odağında aldığı eğitim sonrasında, internet haberciliğinde bu bilgilerini okuyucularımıza aktarmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1.789 yorum

 1. Merhaba, bugün yasal uyarı aldım telefonum kapanacak diye, ama ben yurt dışından gelir gelmez telefonumu kayıt yaptım. E devlet de yolcu beraberi kaydedilen cihaz cıkıyor. Gelen mesajda 8 günü var ben bu mesajı dikkate almalımıyım, yada ne yapmalıyım, ilgi alakanıza teşekkürler

  • SMS’de bulunan IMEI Kodu eğer cihazınızın IMEI Kodu ile eşleşiyorsa BTK ile bir görüşme yapın. Kontrol ettirin. Sorun yaşamamak adına. Kayıt düşmüş veya hatalı bir işlem sonucu onaylanmamış olabilir.

 2. Iyi gunler yurt disından aldigimiz telefona baska imeil attiktan sonra telefonun kamerasi acilmadi sonra orjinal imeilini yükledik yine aynisekilde kamera acilmadi bu durumda ne yapmamiz gerekiyo

  • Verileri yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp cihaza Hard Reset atın. Muhtemelen sorun çözüme kavuşur. IMEI Kaydı ile alakalı bir durum değil muhtemelen. Ya yazılımsal bir takılma yaşandı yada Donanımsal bir sorun oluştu.

 3. Başka imei atılmış yurt dışı cihaza tekrar orijinal imei ni yükleme ve pasaporta işletme şansımız varmı oluyormu saygılar

  • Eski ımeı kodu elinizde ise geri yükleme yaparak Pasaport Kaydı yapabilirsiniz.

 4. ben geçen sene 1 yıllık pasaport aldım telefon kaydı yaptırdım. sonra bir yıl sonra 10 yıllık bir pasaport aldım. Bu on yıllık pasaport üzerine tekrar telefon kaydı yapabilir miyim?

  • Aynı TC Kimlik Numarası üzerinden işlem yapılacak. 2 yıl beklemeniz lazım her halükarda.

  • Yanında kaç adet Yurtdışı Cihazı olacağına bağlı. Şuan sadece 1 adet getirebiliyor diye biliyoruz. Tabi uygulanıyor mu gümrükte bilemem.

 5. Merhabalar iphone 7 plus telefonum yurtdisindan geldi geleli 2-3 hafta oldu bugun pasaport kaydini yaptirmak icin bankadan parayi yatirdim sonrasinda edevlete girip kaydi tamamladim fakat birkac gun once denemek amacli edevletten para yatirmadan kayit yaptirmaya calistim ekranlara onay vermistim bugunde sabah parayi yatirdigim icin tekrar edevlete girip kaydi tamamlamak istedigimde “ayni psaporr numarasi ve yurda giris tarihi ile daha once kayit yapilmistir” diye uyari cikti sonrasinda kaydi tamamlayip birsure sonra edevletten sorgulama yaptigimda kaynak kisminda yolcu beraberinde getirilen cihaz, durum kismindada imei numarasi kayitli yaziyordu. Pasaportumla ilk defa telefon kaydi yapmaya calistik sizce olmusmudur internette bircok yorum okudum kayitli yaziyordu sonrasinda kayit dusmus telefonum kapandi vs diye bi danismak istedim yorumlarsaniz sevinirim.

  • En net cevabı BTK ile görüşüp alabilirsiniz. Kayıt ve Ödeme sisteme işlemndi ise sorun yok. İşlenmedi ise size destek olacaklardır.

 6. Merhabalar. Ben Türkiye’ye 10 Temmuz’da giriş yaptım. Telefonu da o gün kullanmaya başladım. Yani ben geleli 120 günü geçti. Ama telefonum daha kapanmadı. Arada 1 ay fark var. Telefonum 10 Aralık’ta kapanacak yani yasal uyarı mesajına göre. Üzerime yaptıramıyorum kaydı. Süreler nasıl hesaplanıyor. Sonuçta benimle aynı anda geldi telefon lütfen yardımcı olun bana 🙁

  • Burada sistemin telefonu kapatması 4 ay değil 5 ay sürmüş. Bu sistemin bir hatası.
   Sizin hatanız ise bu cihazı kayıt ettirmek için son günü beklemiş olmanız. 120 günü geçti ise ülkeye girişiniz o pasaporta kayıt olmaz. Başka bir pasaport bulmanız yada en azından bir başka ülkeye çıkış – giriş yapmanız gerek.

 7. Merhaba, telefonumu 25 haziran 2017 de türkiyeye getirdim. Harcı birkaç ay içerisinde yatırdım fakat kayıt ettirmedim. Telefonuma 10 kasımda mesaj geldi 30 gün içerisinde kayıt ettirmezseniz telefonunuz kapanacak diye. Mesaja göre 10 aralıga kadar vaktim var ve hala telefonum açık fakat e devletten , 120 günü geçtiği için kayıt ettiremiyorum. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • BTK ile görüşüp para iadesi talep edeceksiniz. Daha sonrasında başka bir pasaport ile kayıt işlemini yapacaksınız.
   Pasaport ile 2 yıl içinde cihaz kaydettirdi iseniz veya pasaportun son ülkeye giriş tarihi 120 günü geçti ise kayıt yaptıramazsınız

 8. Merhaba. Ben yurtdisinfan alfigim telefonun kaydini e-devlet uzerinden yaptim 2 ay once. Harc odemesini maliye bakanligina yaptim. Tekrar sayfaya yonlerdirdi vr onayladim. Fakat dün telefonum kapandı. Cihaz kaydedilmemis. BTK yi arafim ama yardimci olmadilar. Suan e devlet uzzerindende tekrar yapamiyotum. Harc ucretim odenmis oldugu icin direk abone merkezlerinden kayit yaptirabilir miyim?

  • Öncelikli olarak BTK ile görüşmeniz lazım. İlgilenene kadar arayın. Çünkü kaydınızın ne durumda olduğunu görmeniz lazım. Kaydınız girilirken IMEI Kodu mu yanlış yazıldı, başka sorun mu oldu.
   Cihaz kapandı ise zaten 120 Günü doldurmuş demektir cihaz. Bu durumda Pasaport süresi de 120 günü aşmıştır. O sürede yurt dışına gidip gelmedi iseniz. Zaten şuan o pasaporta normal kayıt yapamazsınız. Eski kayıt görünüyorsa pasaporta 2 yıl içinde pasaportunuza yeni kayıt işlemi de kapanmış olur. Tek çözüm BTK’da.

 9. merhaba ben gecen sene 1 telefon kayit yaptirmistim simdi 2 telefonumu internet uzerinden tc. kkmlik numaramla 2 telefonumu kayit yaptirdim parasinida kestiler ama telefonum haylen kayit disi gorunuyor 1 citelefonumu kaydettrim 2 ci si icin daha 1 yili vardi sorun olsaydi odemeyi ve kayit islemini kabul etmezlerdi. sanirim bilgi verirseniz sevinirim tesekurler

  • Sistem sorgulama yapmaz. Sorgulamayı BTK yapar. O sebeple de Kayıt yada Ödeme sürecinde sorun yaşamazsınız. Ancak kayıt işlemi tamamlanmaz.
   1 pasaport üzerinden 2 yılda 1 cihaz kayıt hakkınız var. 2 yılın dolmasına 1 gün bile kalsa kabul görmez. BTK ile görüşüp yaptığınız ödemeyi iade alma sürecini başlatın. Başka bir pasaport ile kayıt ettirmeniz gerekecek.

 10. Merhabalar ben Yurt dışına çıktım geldim geldiğimde de bir telefon getirttim. Telefon çift sim kartlı harcını yatırdım e devletten de iki imei numarasını girmeme rağmen mesaj geldi imei kayıt dışı olduğu için cihaz kapatılacaktır diye. E devlete giriyprum cihaz kayıtlı görünüyor. Hatta iki imei numarası da yurt dışından gelen cihaz kayıtlı olarak görünüyor. Olayı pek anlayamadım ama yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Gelen SMS’de bulunan IMEI Kodlarını bir kontrol edin. Telefondakiler ile eşleşiyor mu diye. Olmadı Pazartesi günü BTK ile görüşüp durumu anlatın. Ama sıkıntı olacağını sanmıyorum.

 11. Ben yabancı uyruklu öğrenciyim.Ben telefonuma türk sim kartı taktırmadım. (Türkiye numarası kullanmıyorum) Benim telefonum 120 günün sonunda kapanır mı? Bir de öğrenciler telefonu kayıt etdirmek için ne kadar ücret ödemesi gerekir?

  • Kapanmaz. Türk Sİm Kartı kullanmıyorsanız sorun yok.
   Kayıt işlemi herkes için aynıdır. 2017 yılı IMEI harç ücreti 149.20 TL olarak belirlenmiştir. IMEI kaydı öncesinde bu tutarın ödenmesi gerekmektedir.

  • Cihaz GSM Hizmetlerine kapanır. Mobil İnternet – SMS – Telefon Görüşmesi
   Açılmasından veya diğer özelliklerinde bir kısıtlama olmaz.

 12. 14 Ekim’de bir arkadaşım amerikadan telefon getirecek ancak pasaportuna kayıt ettirmeyecek. Ben yurtdışına aralıkta çıkacağım. Aralığa kadar telefonu kullanıp yurtdışından dönerken cihazı kendi pasaportuma kaydettirsem olur mu?

  120 gün süre ne zaman başlıyor? Cihazı aralığa kadar kullanmasam kendim yurtdışına çıkış yaptığım an kullanmaya başladam bir şey fark eder mi?

  • Telefona Türk Sim Kartı takıldığı an 120 gün başlar. Sonrasında istediğiniz zaman kayıt ettirebilirsiniz. 120 gün sonra cihaz kapansa dahi daha sonrasında kaydı yaptırıp açtırabilirsiniz.

  • Açılır. 1 hafta içinde cihaz aktif hale gelir. isterseniz 1.200 gün sonra kaydı yaptırın fark etmez.

 13. Ben yurtdışından telefon getirdim bugün kapanacak pasaport yok nerden açtıra bilirim lütfen yardımcı olur musunuz masraf ne kadar olur hemen cevaplarsanız sevinirim saygılar

  • Pasaportu olan birisi varsa ondan rica edebilirsiniz. IMEI Klonlama işlemleri için yardımcı olamıyoruz ne yazık ki.

 14. Merhabalar
  Bi sorum olacaktı nereye baksam cevabını bulamıyorum.
  Gecen sene ben 4 ay Türkiye’de kaldım telefonumu açtırmadım Almanya’da yasıyorum bu sene de Türkiye’ye gideceğim 3 haftalığına gecen sene 4 ay kullandığım telefonun kullanma süresi yine 120 gün mü olur ? Yoksa bıraktığım surede mi kalır. Gecen sene telefonum kapanmadan dönmüştüm Almanya’ya.

  • Hayır. Gittiğinizde cihaz kapanmış olacaktır. İlk kullanımdan sonra 120 gün geriye doğru sayar. İkinci gittiğinizde yeniden 120 gün vermez size.

1 30 31 32

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status