Yurtdışından Gelen Cihazlara 100 TL Harç Ödemesi Yapılacak

Ülkemizde çeşitli vergiler sebebiyle yüksek fiyatlara mal olan cihazların Yurtdışından daha uygun fiyatlara getirilmesi karşısında Devlet yeni bir Cep Telefonu Harç Sisteminin devreye sokmaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre Gümrüklerden geçirilecek ve Kayıt edilecek her cihaz için kullanıcılardan 100 TL tutarında bir Harç ödemesi alınacak. Bu cihaz sayısına göre artacak. Kişinin 3 cihazı varsa bu ücret 300 TL olarak belirlenecek.

TBMM tarafından kabül edilen yasa ile Ülkeye sokulan cihazın KAYIT EDİLMESİ için alınan 5 TL, 10 TL gibi ücretler artık standart olacak ve 100 TL olacak.

Buna göre Türkiye içerisinde kullanmak istediğiniz bir cihazı kayıt ettirmek için Turkcell – Vodafone veya Avea bayisine götürmeniz durumunda sizden Kayıt Ücreti olarak 100 TL tahsil edilecektir.

Harç Ödemesi AKTİF Hale alındı. Buna göre 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren Yurtdışından Telefon satın alan veya kullandığı cihazı Türkiye sınırları içerisinde kullanmak isteyenler 100 TL HARÇ Ödemesi yapmak durumunda kalacaktır.

Cihaz Kaydı yapmak isteyenlerin öncelikle VERGİ DAİRELERİNE Uğraması ve CİHAZ KAYDI İÇİN 100 TL Ödeme yapması gerekmektedir. Sonrasında VERGİ DAİRESİ tarafından verilen Evrak ile herhangi bir GSM Bayisine uğramaları ve Kayıt İşlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Harç ödenmeden kayıt işlemi yapılan ve kullanıma açılan cihazlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kullanıma kapatılacak. Ödenmeyen harç yüzde 50 fazlasıyla ilk kayıt tarihinden itibaren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre hesaplanan gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecek. Bu tahsilat yapılmadan cihaz kullanıma açılmayacak.

TK Tarafından Yapılan Resmi Açıklama...

15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 20 nci maddesi ve Kanunun Yürürlük maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Harçlar Kanunu Genel Tebliği” 16/06/2012 tarihli ve 28325 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Tebliğ’de, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların kayıt altına alınması işleminden önce, Vergi Dairelerine 100 TL harç bedeli yatırılması gerektiği hususu hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda Abone Kayıt Merkezleri tarafından gerçekleştirilecek kayıt işlemleri esnasında, diğer gerekli belgeler ile birlikte 100 TL’lik harcın yatırıldığına dair, üzerinde pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası veya Pasaport Seri Numarası ile isim, soy isim ve kayıt yapılacak olan cihazın IMEI numarası yazılmış olan, Vergi Dairelerinden alınmış belgenin (makbuzun) aslının da 15.06.2012 tarihinden itibaren başvuru sahibi tarafından Abone kayıt merkezine ibraz edilmesi gerekmektedir.

15.06.2012 tarihinde, Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına ilişkin Tebliğ yayımlanıncaya kadar Kurumumuzca durdurulmuş olan elektronik kimlik bilgisine (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemine, 19.06.2012 tarihi itibarı ile Abone Kayıt Merkezleri tarafından yukarıda belirtilen biçimde yeniden başlanacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Yazı Yorum Kısmında konu ile akalı olarak yapılan SİYASİ İÇERİKLİ YORUMLAR yayına alınmamaktadır. Bir Teknoloji Sitesi olmamız sebebiyle SİYASİ İçerikli Yorumlar kabül görmemektedir.

 

 

Yurtdışından Gelen Cihazlara 100 TL Harç Ödemesi Yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

650 Yorum

 1. 4 Mart 2015, 22:32

  mrb 2 tane almanyadan telefon getirecem iphone ikiside pasoporta ne kadar isletilir havalımanında

  Cevapla
 2. Yurt dışından getirilen telefonların harç bedelinin kaç gün içinde ödenmesi gerekiyor?

  Cevapla
 3. Mrhb
  Ben iphone 6 sifir turkiye ye getircem
  Istanbul sabiha gokce de gumrukte actirabilirmiyim?
  Ve actirdigimda turkiyede sim kart alabilirmiyim
  Ve baska islem daha yapilickmi

  Cevapla
  • Gümrükte Pasaport Kaydı İşlemi yapılıyor diye biliyorum. Direkt orada 115 TL ödeme yaparak işlemi yaptırabilirsiniz. Sonrasında Türk Sim Kartları ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

   Cevapla
 4. Ben yeni yasaya göre yatırdım harç paramı ama e devlet ile siz yapın dediler yaptım pasaport sahibi arkadaşın üzerine Geçiriliyor zaten ama imei sorgulama yapıyorum e devletten de kayıt yaptırmaya rağmen hatta onay şifresi bile verdi ne zaman kayıt olur kii imei m

  Cevapla
 5. Peki eski bir telin imai adresini yeni getirdiğimiz telin üzerine gecirsek pasaporta gerek duymadan çünkü yapan çok yer var ama güvenilir mi iste

  Cevapla
  • Yasal değildir. Bunun yanında Güncelleme alamazsınız çünkü Apple ürünlerinde IMEI üzerinden güncellemeler iletilir. Ne zaman cihazın tekrar kapanacağı belli olmaz. Yani sıkıntılı bir süreçtir.

   Cevapla
   • Ya benim anlamadigim konu kime sorsam 5 aydır 1 yıldır kullanan var deniliyor

    Cevapla
    • Kullanan olması işin doğru olması anlamına gelmiyor. Bu konuyla alakalı mağdur olan binlerce insan var. IMEI Klonlaması ne yazık ki güvenli değil. Klonlanan IMEI başka zaman başka bir cihaza daha klonlanabiliyor. Klonlama sonrasında Güncelleme sıkıntısı başlayabiliyor ve daha birçok sıkıntı yaşanabiliyor.

     Bu süreç sizin bileceğiniz ve sonuçlarına katlanacağınız bir süre. Belki de 5 yıl sorunsuz kullanırsınız belki de 1 ay sonra sıkıntılar başa döner. Bilinmez.

     Cevapla
 6. 30 Eylül 2014, 19:13

  Almanyadan kullanılmış bir iPad hediye getirdiler yalnız bunu bir yere kayıt yaptırmamız gerekirmi?yoksa gerekmezmi cihazı kayıt ettirmeden kullanabilirmiyiz.kayit yaptırmak gerekiyorsa nereye ve nasıl?cihazimiz kapanmasın istiyoruz .simdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sim Kart Girişi yoksa kayıt işlemine gerek yok. Sim Kart Girişi varsa ve bunu kullanmayacaksanız yine gerek yok. Ama Sim Kart takıp İnternete bağlanmak istiyorum di,yorsanız o zaman kayıt gerekiyor.

   Cevapla
   • 1 Ekim 2014, 20:43

    iPad in yani tabletin sadece fotograf yüklemek icin sd kart girişi aparati ve aynı yerden fotograf yüklemek icin aparat var telefon değil .tesekur ederim.

    Cevapla
 7. işlem yaparken pasaport sahibinin yanımızda olması şartmı

  Cevapla
 8. 23 Haziran 2014, 00:01

  merhaba ben azerbaycandan telefon aldım telefonu 2 hafta kullandım. gürcistan batuma giriş çıkış yaptım ve mühürlü ve tarihli belgemi aldım. giriş ve çıkışımı kimlikle yaptım. şimdi bu giriş çıkış belgesiyle azerbaycandan aldıgım telefonu kayıt ettirebilirmiyim? teşekkürler.

  Cevapla
 9. Merhabalar. Yurt dışından alacağımız tableti sim kart kullanmadan internet kullanabilir miyiz? Bunun için de vergi yatırmamız mı gerekiyor?

  Cevapla
 10. 9 Mayıs 2014, 01:51

  Izine geldiyimizde biz bir ve ikiay telefonumuza nicin turk karti kullanamiyoruz bizim icin telefon buyuk bir sikinti dunyanin hicbiryerinde boyle birseyyok butun sacmaliklar turkiyede en azin dan bir ay olsun telefonumuzu kullanalim

  Cevapla
 11. ben yurt dışında kendi pasaportuma telefon kaydı yaptırdım. şimdi yurt dışında çalıştığım için bu telefonu pasaportumdan iptal edip başka telefon kaydı yapabilir miyim. pasaportuma yeni telefon kaydını 2015 te yapabiiyorum

  Cevapla
  • 2 sene dolmadan başja telefon kaydı yapamazsınız. Eskisini iptal ettirseniz dahi böyle bir hakka sahip olamıyorsunuz.

   Cevapla