Powerbank – Taşınabilir Şarj Cihazı Alma Rehberi

Powerbank – Taşınabilir Şarj Cihazı Alma Rehberi

Gelen sorular çerçevesinde detaylı bir – Taşınabilir Şarj Cihazı İncelemesi yapalım istedik. Ürün alımı noktasında dilerim ki bu yazımız size bir yol gösterecektir.

Öncelikle konuda geçecek olan bazı ana maddelere bakalım, nedir ne değildir bir inceleme yapalım.

Sonrasında da Modellerine bir göz atıp Alınabilir Modelleri sizler için inceleyelim.

 

Nedir?

Taşınabilir Şarj Cihazı, Mobil Şarj Cihazı ya da Mobil Güç Kaynağı gibi isimlerle pazarda kendisine yer bulan Power bank temelde size prizden bağımsız şarj imkânı sunan bir sistemdir.

Alacağınız bir Powerbank ürünü ile yolculuk esnasında, otobüste, otomobilde, dağ başında, piknikte, gezide veya direkt olarak elektriğe ulaşamadığınız anda cihazınızı Şarj Etmeniz mümkün olmaktadır.

Aslında bir dönemlerin Şarjlı Kılıfları ile aynı mantıkla çalışmakta ancak bu sistem ile Tüm Akıllı Telefonlara Uyum Sağlamaktadır.

 

 

Powerbank Kapasitesi Neyi İfade Eder?

Kutu üzerinde yer alan rakamların karşılığı nedir diye aklınıza bir soru gelir gibi. Bu aslında o batarya ile Kaç mAh’lik bir güç üretilebileceğini gösterir.

Misal 5.000 mAh’lik bir batarya ile rakamsal olarak bakıldığında 2.500 mAh’lik bir bataryayı 2 kez doldurmanız mümkündür. Tabi pratiğe geçince bu rakamlarda bazı değişmeler olur. Onunla alakalı alt kısımda ayrıca bir bilgi veriyor olacağız.

Ama temelde Powerbank Kapasitesi büyüdükçe sizin Telefon veya Tabletinizi daha fazla şarj etmenizin önü açılır.

 

 

Sony CP-F5 USB Taşınabilir Şarj Cihazı 5.000 mAh Tek USB 130 TL
Sony CP-F5 USB Taşınabilir Şarj Cihazı

Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Genelde Powerbank ürünlerinin yanında Şarj Cihazı gelmez. Ancak girişleri Micro USB 2.0 olduğundan dolayı şarj sorunu da ortaya çıkmaz.

Eğer evinizde kullandığınız Micro USB 2.0 Şarj Cihazı varsa bu cihaz ile Powerbank ürününüzü şarj edebilirsiniz. Yoksa bu durumda bir şarj aleti almanız gerekecek.

Bu arada Micro USB 2.0 Şarj Aleti dediğimiz , HTC, Asus, , Sony, Huawei, Vestel, General Mobile gibi birçok cihaz tarafından kullanılan şarj sistemidir.

 

Xiaomi PowerBank 10400 mAh Tek USB 80 TL
Xiaomi PowerBank

 

Aldığım Powerbank Her Cihazda Çalışır mı?

5 volt girişe sahip olan ve yüksek akım istemeyen tüm cihazlarda kullanabilirsiniz.

Genelde USB Çıkışlı olması sebebiyle kendi ara kablosu üzerinden Android, İOS ve Windows Mobil İşletim Sistemine sahip Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde, MP3 – MP4 Player ürünlerinde, 5V ile şarj olabilen Fotoğraf Makinalarında ve diğer taşınabilir ürünlerde kullanmanız mümkündür.

 

Taşınabilir Şark Aleti
Taşınabilir Şark Aleti

 

Çin Malı Powerbank Modellerine Güvenelim mi?

Aslında ne olduğu belli olmayan markaların ürünleri BEDAVA bile gelse almayın ve kullanmayın.

Çünkü bu tarz ürünler hem Patlama Riski taşıdığı için tehlikeli hem de Düzensiz Akım gönderdiği için cihazı yakabilecek bir yapıdadır.

Bu sebeple de biraz pahalı bile olsa Bilinen Markaların Ürünlerini satın alın. Zaten pazarda şuan fiyatlar oldukça aşağı inmiş durumda.

 

 

Powerbank mAh Değeri %100 Sonuç Verir mi?

Aslında hayır. Çünkü kullanılan bataryalar genelde 3V – 4V’luk bataryalar. Yani iç kısımdaki batarya yapısı normal şarjlı pil yapısında.

Bu sebeple de 5V verirken belli bir kayıp ortaya çıkıyor. Bununla alakalı olarak büyük firmalar zaten Powerbank üzerinde küçük harflerle bir uyarı veriyorlar.

10.000 mAh’lik bir Taşınabilir Şarj Cihazı ile 2.500 mAh’lik bir bataryaya sahip cihazı mantıken 4 Kez Şarj Etmeniz mümkün gibi görünse de genelde bu 2.5 – 3 kez ile sınırlı kalmaktadır.

Bunun sebebi de hem Pillerdeki Kayıp hem de Dönüşüm Sürecindeki Düşüştür.

Bu sebeple de genelde Powerbank Serileri %70 – %90 arasında bir performans ile çalışırlar. Alırken buna dikkat etmenizde fayda var.

 

Boyutlar Neden Büyük?

Powerbank modellerinde mAh Değeri artış gösterdikçe Batarya Boyutu da yükselmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu cihazlar içlerinde batarya bulunduran cihazlardır. Batarya değerinin büyümesi için ürün boyutunun da artması gerekecektir.

 

 

Powerbank Cihazıma Zarar Verir mi?

Üzerinde Akım Koruma Devresi olan, Kısa Devre Koruması olan bir Powerbank cihazlarınıza zarar vermez.

Bu noktada da yine önerimiz Kaliteli Markaların ürünlerinden almanız olacaktır.

Çakma ürünler her zaman için Düzensiz Akım ve Kısa Devre sorunu yaşayabilirler.

Bu durumda da Patlamalar meydana gelebilir ya da direkt cihazınızı bozabilirler.

 

 

Alınabilir Powerbank – Taşınabilir Şarj Aletleri

Listede yer alan fiyatlar Güncel Fiyat Listesi değildir.  Siz bu yazıyı okurken fiyatlar değişmiş olabilir.

Listede yer alan Asus ZenPower serisine, GreenTech GT-PB23 serisine ve Xiaomi Powerbank 10.400 serisine biraz daha dikkatli bakabilirsiniz.

Şuan pazarda Fiyat Performans noktasında bu 3 seri en fazla satılanlar listesinde yer alıyor.

 

 


YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Usta ben gomax marka aldim 5600 mah . Telefonuda sifir aldim alali fazla olmadi bi zarari olurmu telefona gomax pek duymadigim bi marka

    • Cihazın kalite durumunu bilemiyorum. O sebeple de net bir cevap vermek mümkün değil. Bİlinen markaları almak daha mantıklı olacaktır

  2. Kardeşim ben golf Marka powerbank alayımı almayımmı alacaktım ama Çin malı iyi değildir filan dedin benim kafa gitti simdi

    • Uzun vadede Kaliteli bir ürün alacaksanız almayın. Ama ucuz olsun diyorsanız alabilirsiniz. Ama ne kadar performans verir birşey diyemiyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
Mobil cihazlarınızdan ücretsiz olarak apk indirebilirsiniz.

Elektronik Sigara

DMCA.com Protection Status