Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların İşlemleri – İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda İşlemler ve İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

Harç Ücreti Ne Kadar?

İşlemleri için ödemeniz gereken bir Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

tarafından belirlenen Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

 

Yıl Harç Ücreti
2012 100 TL
2013 115 TL
2014 119.5 TL
2015 131.5 TL
2016 138.5 TL
2017 149.2 TL
2018 170.7 TL
2018 * 500 TL
2019 618.60 TL
2019 ** 1.500 TL

 

* 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan güncelleme sonrası geçerli olan rakam

** 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılan güncelleme ile geçerli olan rakam

 

Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 3 senede 1 kez yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 3 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden Kredi Kartı ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 3 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 3 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • IMEI Kayıt İşlemi e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 3 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 3 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

2.013 yorum

 1. türkiye ye geldikten sora 30 gün içinde kayıt yaptırma olayı kötü oldu 30 günü geçtikten sonra pasaporta kayıt yapılmıoyrmu ? tesekkürler

 2. Kadir Bey merhaba;

  Benim sorum:Abd’den İphone Telefon Getirteceğim.Ama Telefonu Getiren Hanım Pasaportunu Kendi Oğlu İçin Kullanacak.Bana Kayıt İçin Bir Pas. Gerekli.Bunu Nasıl Temin Ederim Ve Fiyat Bilgisine Sahipmisiniz?

  • İnternetten arama yapabilirsiniz. 75 TL ile 200 TL arasında ödeme isteyebiliyorlar. Biz satış yapmıyoruz ne yazık ki. Yurtdışından gelen herhangi birini bulup kayıt yaptırabilirsiniz. Yaş sınırı yok. Bilginiz olsun.

 3. Merabalar. Ben Almanyadan iphone 4 getirtmeyi düşünüyorum. Kargo ile gönderilecek. Siz 200 dolar fatura sınırı var demişsiniz. Tlefon ikinci el olduğu için fatura durumu sanırım olmayacak. bu durumda nasıl yapabiliriz. Ayrıca burada işleteceğim pasaport var 15 gün içinde giriş yapan fakat girerken mühür bastırmamış. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekürler..

  • Oradan gönderim yapılırken GİFT olarak gönderilirse sorun çıkacağını sanmam.. Pazaport için Emniyetten Ülkeye Giriş Tarihine ilişkin bir belge almanız yeterli. Sonrasında kayıt işlemlerini yaptırabilirsiniz.

 4. merhaba, ben amerikadan blackberry getirtecegim, fakat pasaporta kayit yaptirirken, avrupa giris-cikisli olarak yaptiricagim, yani telefon amerikadan geliyor diye amerikaya giris-cikis yapan bi pasaportami kaydettirmem gerekli??

  • Hiç fark etmez. Telefon Amerikadan gelip pasapost Çin pasaportu olabbilir. O şekilde bir ayrım yada sınırlama yok. Telefon olsun, pasaport olsun yeterli.

 5. selamun aleykum bır kac sorum olacak.. cevaplarsanız sevinirim
  sıngapurdan bır tanıdık 2 tane telefon getırecek bana bırtanesını onun pasoportu ustune yaptırsak dıgerı bosta kalıyor onada benım eskı telefonun ımesını yaptıramazmıyız eger yaptırısak sonradan sorunlar olusurmu mesela bu telefon 3g desteklemıyor falan fılan… yurt dısından gelen telefonun garantısı oluyormu??

  • Yurtdışından gelen telefonun garantisi, eğer o ülkede varsa o ülkede geçerli. Onun dışında bir garantisi olmaz.
   Pasaport ile kayıt ettirdiğinizde sorun çıkmaz ama İMEİ Çakma yöntemi ile kullanmaya başladığınız telefonun ne zaman kesileceğini bilemezsiniz. fark edildiği an kapatılır. Onun dışında 3G vs sorun olacağını sanmam.

  • peki bir sorum daha olacak sıngapurdan telefon getırtıcem blackberry bold 9780 getırmeyı dusunuyorum sizce nekadardır fıyatı yada bıldıgınız sıngapur sitesi varmı

 6. benim kaydettirdigim telefon suya düstü yeni bir telefon kaydetmem icin 2 yil beklemem mi gerek yoksa digerini iptal ettirip yeni bir telefon kaydettirme hakkim var mi ?

  • 2 yıl beklemeniz gerek. Kayıt iptali gibi bir durum ne yazık ki yok. Ama TK ile bir görüşün. Belki başka uygulamaları vardır.

 7. Merhabalar,

  Ablam Amerika dan iPad 3G getirdi. Ablam Amerikan vatandaşı. Benim faturalı Turkcell hattım var. Acaba ablam, kendi yabancı pasaportuna bu iPad i kayıt ettirebilirmi ? O zaman, ben kendi Turkcell hattımla iPad’in 3G hattını kullanabilirmiyim ? Yoksa yeni bir Turkcell hattı almam mı lazım ? Birde, bu Turkcell mikro Sim kartını nerden ve kaça temin edebiliriz ?

  Telşekkürler,
  Tolga

  • Yabancı Pasaport ile kayıt ettirmek istediğinizde size 2 seçenek sunacaklar. Eğer ablanız İkametgah Belgesi alabiliyorsa her hatta kullanacak şekilde açılır telefon. Yok yabancı pasaport yanında ikametgah veremezse bu durumda yeni bir hat almanız ve o ürünü sadece o hatta kullanmanız gerekecektir.

   Micro Sim kart ücretleri noktasında Turkcell İletişim Merkezlerinden bilgi almanız gerekiyor.

 8. merhabalar yurtdışından gelen telefonu türk pasaportu üzerine ile vodfne bayisine kayıt yaptırdım orada vodafone numarası verdim o numarayla mı kullanmam gerekiyor telefonu başka hatla kullanamazmıyım teşekkürler

  • Türk Pasaportu ile yapılan kayıtlarda her hatla kullanabilirsiniz. Oraya verdiğiniz numara sadece İletişim için alınan bir numara. Vodafone – Turkcell – Avea hattınız ile telefonunuzu kullanabilirsiniz.

 9. bana yurtdışından telefon hediye edildi. Pasaport girişim 1 yıl önceydi. O nedenle telefon pasaporta kayıtlı değil ve faturası yok . Telefonu nasıl kayıt ettirebilirim? Teşekkür ederim.

  • Son 2 yıl içinde cihaz kaydı yaptırmamış, 1 ay içinde ülkeye giriş yapmış bir pasaport bulmanız gerek. Ancak o şekilde kayıt yaptırabilirsiniz.

 10. s.a ben almanyadan bi arkadaşımdan aldıgım ikinci el nokia c6 model telefonu türkiyeye hediye olarak götürecegim ilk defa götürecegimden dolayı nasıl bir işlem yaptıracagımı bilemiyorum…
  -almanyada alınmış bu telefonun faturasının veya garanti belgesinin v.s benim üzerime olmaması sorun olurmu?
  – havaalanındamı actırmalıyım? yada herhangi bir operatör şubesi acıyormu?
  -neler yapmalıyım?

  • Fatura yada garanti sorun olmaz. Kimse bakmıyor bile.
   Pasaport + Telefon ile Bir Vodafone, Turkcell yada Avea bayisi açabilir. Ama her bayi açmıyor. Ana Bayilere sorun. Alt bayiler fazla ücret alıp başkasına açtırabiliyor. Yada Havaalanında açtırabilirsiniz. Ücretler 5 – 10 TL arasındadır.
   Turk pasaportunuz varsa Kimlik + Pasaport ile ücreti ödediğinizde açılıyor. Tabi pasaportta Yurda Giriş Mührü olması ve tarihinin okunması şartı var.
   Yabancı pasaportta ise ya İkametgah belgesi almalısınız yada sadece 1 hatta kullanıma açtırabilirsiniz.

 11. iyi günler benimde bir sorum olacak yaklasık 2 hafta önce amerikadan bi telefon hediye geldi fakat hemen kaydettirmedim cünkü pasaportuna kayıt yapılmıstı daha önceden ve kullanmaya basladım. 13 ağustosta tekrar akrabam gelecek ona yaptırırım diodum ama bugün telefonum kapandı. imei sorgulayınca kayıt dısı cihaz yazıo. açtırmam için pasaporta kaydettirmem yeterlimidir acaba? ne yapmam gerekir. yardımlarınız için tesekkürler

  • Pasaport kaydı yapıldıktan ortalama 5 gün sonra telefon kullanım açılır. Başka birşey yapmanıza gerek yok. Kayıt yaptırmanız yeterli gelecektir.

  • ozaman sorun yok en kısa sürede yaptıracağım:) yanlıs bisey daha soracağım telefon olmadan baska sehirdeki kuzenim imei numarasıyla kayıt yaptırabilirmi?

 12. yurdışından hediye olarak gelen telefonumun kaydı için pasaportunu kullandığımız bir tanıdığımız telefonu Turkcell bayisinde kaydettirmiş fakat ben telefonu Avea hat ile kullanıyorum. Kayıt işlemi başarılı olmuş mudur. Eğer başarılı olmadıysa telefona geçici olarak bi Turkcell hat takıp çalıştırsam ve sonra kendi Aveamı kullanmaya devam etsem bir işe yarar mı

 13. Arkadaslar ben cifte vatandasim.turk pasaportuna 3 ay once kaydettirdim bir telefonu ama onu sattim.yurtdisindan 1 telefon daha aldim onu oteki pasaporta kayit ederlermi acaba(yabanci pasaporta) ?

 14. meraba benim telefonumda yurt dışından geldi fakat pasaport süresi geçti ama bi telfoncu bana türktekekominikasyon kurumndan kayt yapatırabilirsn ve pasaporta gerek yok dedi eğer bunu yaptırırsam sadce kndi hattm olacakms acaba doğru mu????*?

  • Böyle birşey yok. 2 sene içerisinde pasaport kaydı yaptırmamış ve ülkeye gireli 30 günü aşmamış pasaportlar ile kayıt oluyor. Onun dışında dediğiniz olay sadece Yabancı Pasaport olanlarda geçerli. Ama net bir bilgi için TK yı arayın. Onlardan bilgi alın derim.

 15. merhaba ben telefonu kaydettirirken pasaportta ülkeye giriş tarihi silinmiş çıktığı için kaydım geri dönmüş,yasal takipten bi mesaj geldi telefonunuz kayıtdışıdır 1 hafta içinde kapanacaktır diye ilçe emniyet müdürlüğünden bir yazıyla tekrar kaydettirmeye gittim,vodafone a işlemleri yaptım,2 gün sonra telefon kapandı.telefon tekrar açılırmı acaba?internette hala kayıt dışı görünüyor:(bide mesela açılmadı başka bir pasaporta kayıt yaptırabilirmiyim mükerrer kayıt olurmu?teşekkürler

  • Mesaj geldikten sonra hemen mi gittiniz yoksa 1 hafta dolmak üzere iken mi gittiniz. Hemen gittiyseniz Vodafone bayisinden aldığınız kayıt belgesini TK ya ulaştırın. Zaman dolmakl üzere iken gittiyseniz o zaman birkaç gün daha bekleyin. Mükerrer kayıt diye birşey olmaz. Zaten elinizde kayıt yapıldığına dair belge var. TK ya ulaşmanız yeterli olacaktır.

   Başka pasaportla da kayıt yaptırma imkanına sahipsiniz.

 16. Merhabalar benim cihaz yurt dışından geldi fakat kayıt yapılmamıştı telefon kapandı ve sonra kaydını yaptırdık internette kayıt yapılmıştır yazıyo fakat telefonda hat açık değil sinyal yok yazıyo hat açılırmı ve ne kadar sürede. Teşekkürler

  • Kapandıktan sonra hattın yeniden açılması ortalama 5 iş günü sürüyor. Eğer daha fazla beklediyseniz Kayıt Sırasında size verilen belge ile kayıt yapılan şubeye uğrayın. Ayrıca Telekominikasyon Kurumunun numarasını internetten bularak orayada sorabilirsiniz son durumu.

 17. merhaba,

  daha önce kayıt yapılmadığından doalyı kapanmış olan bir telefon geçerli bir pasaport ile kayıt ettirildiğinde tekrar kullanıma açılır mı?

  • teşekkürler kadir bey. bir sorum daha olacaktı. kayıt yaptırırken telefonu götürmek göstermek şart mı yoksa sadece imei numarasını bildirmek yeterli mi? çünkü kayıt yapacak kişi ile aynı şehirde olmayacağız.

  • IMEI Numarasını eksiksiz olarak götürmeniz yeterli. TElefon şart değil. Ancak hata vs. olursa sorumlu siz olursunuz.

 18. Merhaba,

  alman vatandası olan bir kişinin türkiyede cep telefonunu pasaportuna kayıt yaptırması mümkünmüdür? eğer mümkünse belli başlı şartları varmıdır (ikametgah gibi) yoksa türk vatandaşı gibi pasaportuna normal kayıt yapılırmı?

  • Türkiye’den ikametgah alabilirseniz kayıt yaptıtırken normal şekilde yapabilirsiniz. Yabancı pasaport ve kimlik sahibi iseniz o zaman yeni bir hat alıp onun üzerinden kayıt yaptırabilir ve tek hatta kullanabilirsiniz telefonu

 19. iyi günler.
  Ben 2010 yaz tatilinde hollandadan getirdigim telefonumu kayit yaptirdim pasaportuma. Telefonum bozuldu ve bende yeni telefon aldim. Simdi yeni telefonumu kayit yapamiyorum ve 5 gün sonra kapatilacaktir diye mesaj geldi.
  Bu durumda ben ne yapmaliyim. Illaki 10 günlükte olsa, buradan bbaska bir telefonmu almaliyim.
  Selamlar

  • 2 senede bir pasaporta kayıt yapılabiliyor. O sebeple bu sene kayıt yapamazsınız. Yeni bir ürün almanız gerekecektir. Yada bir yakınınızın pasaportu ile kayıt yaptırabilirsiniz.

 20. Merhaba, kayıt yaptıracağımız pasaport sahibinin çocuk olması veya yaşı önemli midir? Teşekkür ederim.

  • Hayır önemli değildir. Ancak yapacağınız bayi sıkıntı yaratabilir. 10 aylık bebeğe de pasaport kaydı yaptırdığımız oldu.

 21. Merhaba
  Ben yurt dışından telefon getirdim.Avea sım kartımı taktım telefon sım kartımı çalıştırmadı.Wodafone ‘ a gidip pasaportuma kaydettirdim sım kartımı taktım yine çalıştırmadı biraz beklemen gerekli dediler bekledim yine çalıştırmadı annemin sım kartını takıyorum çalıştırıyor benimkini çalıştırmıyor.Kaydettirdiğim pasaport benim pasaportum bana yardım cı olabilirmisiniz…

  • Cihaz başka Türk firmalarının Sim Kartlarını çalıştırıyorsa ya Sim Kartınızda arıza vardır yada telefonun desteklemediği bir boyuta sahiptir. (64 KB veya 128 KB gibi) Sim kartınızı değiştirmenizi ve sonrasında denemenizi öneririm. Kayıt noktasında sıkıntı olmaz. Zaten kayıtla sim tanımama gibi bir durumun alakası yokturç

 22. Merhaba.
  Yurt dışından kargo ile telefon getirtilmesi mümkün müdür?
  Saygılarımla.

  • Kargo ile ürün getirebilirsiniz. Ancak Gümrük üzerinden kargo geçişlerinde 200 Dolar sınırı var. O sebeple bir yakınınız ile birlikte getirtmeniz kargo ile getirtmenizden daha yararlıdır.

   Olmadı kargo verilirken fiyatı az gösterilip, GİFT olarak fatura kesilirse sorunsuz gelme ihtimali olabilir.

 23. Ben telefonunu yurt dişindan aldiktan sonra vodafona gittim ve kaydini yaptirdim ve telefon calişti.
  Bir kac ay sonra numarami turkcelle taşidim ve bilin ne oldu, telefon 1 ay calişdiktan sonra artik çalişmiyor!
  Turkcell ve Vodafona gittim ve bana numarami taşimamam gerektiğini soylediler ve çuzumu yok dediler. Telefon şimdi calişmiyor ama hat başka telefon’da calişiyor.
  Ne yapmaliyim sizce?

  • Yabancı Pasaport üzerinden Numaraya kayıt yaptırdıysanız o telefon sadece o numarada ve operatörde çalışır. Buna yapabileceğiniz birşey yok. Yeniden İmei kaydı yaptırmanız gerekiyor. Çünkü birkez sistem dışına çıkmış.

   Dilerseniz Vodafone geri taşıdıktan sonra TK ile irtibata geçerek telefon için düzenleme talep edebilirsiniz.

   Sorun hatla ilgili değil, telefonla ilgili. O sebeple hat başka telefonlarda çalışır. Telefon çalışmaz.

 24. Bizim arkadasin pasaportunda giriş damgası okunmuyor kayıt yapmadılar emniyet giriş kağıdı getir dediler gittik pasaport kimlik fotokopisi vs istediler birde kayıt edilecek telefon’un faturasını :s telefon kaçak yurtdışı faturası da yok ne yapacaz acaba emniyetteki memur salladı mi :s

  • Emniyet sizden telefonun faturasını falan istemez. Zaten yurtdışı faturasının ülkemizde bir anlamı yok.
   Emniyet sizden sistemden kontrol etmek amacı ile Pasaport, Kimlik ve Cep Telefonu Numrası istemiştir. Telefon faturanızı değil. Zaten amaç telefonu kayıt altına almak. Sorun olmaz.
   Gidin işlemleri yapın. Fatura sorarsa yurtdışından bir abim aldı gönderdi diyin. Kaldı ki sormayacaktır. Emniyetin işi değil bu. Bu TK nın işi. Kayıt yapılmayan telefon peşinde koşmak.

  • merhaba kadir bey,bana yurt dışında hediye telefon geldi.arkadaşım vasıtasıyla telefonun kaydı sivasta tukcell bayisinde yapıldı,bende istanbuldayım.anlamadığım nokta kayıt ettirirken yeni hat vermişler.neden acaba?ve imeili soguladığımda henüz kayıtlı gözükmüyor,kaç gün sürer acaba?kayıt ettirdiği evrakları bana yollayacak bir sorun cıkarsa istanbulda herhangi turkcell bayisi bana yardımcı olurlarmı?kayıt ettiren kişi türk vatandaşı(paşaportu)tşk. ederim.

  • YEni hat vermeleri sadece bir pazarlama olayı olabilir. Bu durum sadece Yabancı Pasaport ile kayıtlarda geçerli. Türk Pasaportu olanlarda geçerli değil.
   Kayıt sırasında arkadaşınıza bir belge verilmiş olmalı. O yoksa gidip alın. Yoksa yasal manada bir geçerliliği olmaz.
   Bundan sonraki işlemlerde ve durum sorgulamalarında TK ile görüşün. Bayiler sizin baktığınız yerden bakıp bilgi verecektir. TKL ile mail yada telefonla görüşüp durumu izah edin. Ama kayıt belgesini kesinlikle elinize alın.

1 2 3 36
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
diam accumsan sed porta. neque. justo Phasellus dictum ut mattis ut ipsum