Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların Pasaport Kayıt İşlemleri – IMEI Kayıt İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Yurtdışından satın alınan ve Türkiye’de kullanılacak olan Cep Telefonu ve  IMEI Koduna Sahip cihazların İşlemleri – İşlemleri hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızda İşlemler ve İşlemleri ile alakal YASAL Süreçler hakkında bilgi veriyor olacağız. gibi Yasal Olmayan konular hakkında ne yazık ki destek sunamıyoruz.

Resmi olarak Pasaport üzerinden yapılacak olan işlemler BTK tarafından incelenmekte ve resmi olarak işlemler yapılmaktadır. Diğer türlü farklı yollarla yapılan işlemlerde Resmi bir yapı olmadığı için süreçlerde sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

 

İşlemi – Nerelerde Yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.

Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

 

İşlemi – Harç Ücreti Ne Kadar?

İşlemleri için ödemeniz gereken bir Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.

BTK tarafından belirlenen Ücreti aşağıdaki gibidir.

 

 

Yıl Harç Ücreti
2012 100 TL
2013 115 TL
2014 119.5 TL
2015 131.5 TL
2016 138.5 TL
2017 149.2 TL
2018 170.7 TL
2018 * 500 TL
2019 618.60 TL
2019 ** 1.500 TL

 

* 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan güncelleme sonrası geçerli olan rakam

** 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılan güncelleme ile geçerli olan rakam

 

İşlemi – Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

BTK tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir.

Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve yapılması gerekecektir.

Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

 

Bir Pasaport İle Kaç Cihaz Kaydı Yapılabilir?

Bir pasaport ile 3 senede 1 kez yapılabilir. Alınan cihaz satılsa dahi Pasaport üzerine 3 yıl geçmeden yeni bir cihaz işletilemez.

Alınan cihaz Çift Sim Kartlı olması durumunda kayıt esnasında IMEI Bilgileri iki sim girişi için de girileceği için bir sorun olmayacaktır. Çift Sim Girişi de BTK tarafından kayıt altına alınacaktır.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – Ödemesi Nasıl Yapılacak?

İşlemi e-Devlet üzerinden yapacaksanız bankalar üzerinden Havale veya EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeyi İnternet Vergi Dairesi kanalı üzerinden Kredi Kartı ile de yapabilirsiniz.

İşlemi Bayiler üzerinden yapacaksanız bu durumda da Vergi Dairesi kanalı ile ödeme yapmalı ve dekontla beraber bayiye başvuru yapmalısınız.

 

Pasaport Kayıt İşlemi – İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • IMEI Kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 120 Günden eski olmamalıdır.
 • IMEI Kaydı yapılacak Pasaport ile son 3 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 3 senede bir yeni kayıt alınabilir.
 • Kayıt işlemi yapılmayan cihazlar içerisine Türk Sim Kartı takıldıktan 120 gün sonra iletişime kapanırlar.
 • Kayıt İşlemi yapılan bir cihaz eğer iletişime kapandı ise 3 ila 15 gün arasında cihaz aktif hale gelecektir. Cihazınız açık ise Kapatıp Açarak aktifliğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • IMEI Kayıt İşlemi e-Devlet üzerinden Ücretsiz olarak, Bayiler üzerinden ise İşlem Ücreti alınarak yapılmaktadır.
 • IMEI Kayıt İşlemi sürecinde Bayiden yapılan işlemlerde size verilen evrakları saklamanız oldukça önemlidir. Bazen bayilerin evrak gönderimlerinde sorun yaşadıkları ve bunun Tüketiciye zarar verdiği bilinen bir durumdur.
 • IMEI Kaydı yapılan bir cihaz istediği kadar yurtdışına gidip gelebilir. Tekrar IMEI Kaydı gerekmez.
 • Cihazın Sim Kart Girişi kullanılmayacak bu durumda IMEI kaydı yapılmasına gerek yoktur. Özellikle Tablet PC, Notebook gibi ürünlerde bu durum geçerlidir.
 • IMEI Kaydı yapılmayan bir cihaz sadece İletişime kapanır. SMS ve Mobil İnternete bağlanamaz. Ancak Wi-Fi ile internete bağlanabilir, diğer işlevlerini yerine getirebilir.
 • Kayıt işlemleri sürecinde IMEI Kodunu doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda sorun yaşamanız ihtimal dahilindedir.

 

Yurtdışından Getirilen Cihazımı Türkiye’de ne Kadar Kullanabilirim?

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Kayıt Yaptırılma Zorunluluğu Bulunan Cihazlar Nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir.

Cep Telefonları IMEI Kaydı yapılmadan kullanılamayacağı için ön plana bu cihazlar geçmektedir. Eğer SİM girişlerini kullanacaksanız IMEI bilgisine sahip olan Tablet PC, Notebook, Akıllı Ev ürünleri gibi diğer cihazlarında IMEI Kayıt İşlemleri yapılmalıdır.

Ancak bu anlamda SİM Kart takılmayacak ve Mobil olarak kullanım sağlanmayacaksa bu ürünlerin Kayıt Edilmesine Gerek yoktur.

 

Cihazın IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Telefonlar için arama ekranına geçip *#06# basmanız yeterli olacaktır. Ekrana IMEI Bilgisi gelecektir.

Diğer cihazlar için cihazın kutusuna veya teknik özelliklerin listelendiği sayfalara bakmanız gerekecektir.

 

Yurtdışından Aldığım Cihazı Kaç Gün İçinde Kaydettirmem Lazım?

Cihaz Türkiye’de uzun süre kullanılacaksa 120 gün içerisinde kayıt işlemlerinin yapılması lazım.

Cihaz Türkiye’de 2-3 ay kullanılacaksa bu durumda Kayıt İşlemine gerek olmayacaktır. 4 aya kadar sistem müsaade etmektedir.

 

Kayıt İşlemleri Nerelerde Yapılmaktadır?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

 

e-Devlet Üzerinden Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

 

Pasaport Üzerine Ne Kadar Sürede Kaç Cihaz Kaydedilebilir?

Pasaport üzerine 3 Senede 1 Cihaz Kaydı yapılabilir. Aralarında 3 sene olmak koşulu ile çok sayıda cihaz kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 

Kayıt İşlemi İçin Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması,
 • Harç ücretini yatırması
 • Kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

 

Ödeme Dekontunda Dikkat Edilmesi Gereken Husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

 

Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

 

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

 

Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

 

Kayıt Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

 

Abone Kayıt Merkezi Üzerinden Yapılan Kayıtlar Nasıl Sorgulanabilir?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

 

Kayıtlı Cihazın Ana Kartı Değişirse Nasıl Bir İşlem Yapılır?

İlk kayıt başvuru sahibinin; değişimi yapan firmadan almış olduğu değişim belgesi ile E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Değişim belgesinde Antetli kağıt veya firma kaşesinin olması, firmanın adı/ünvanı ile adres veya telefon bilgilerinin, cihazın eski ve yeni IMEI numaralarının ve her iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

 

Pasaport Kayıt Hakkımı Satabilir miyim? 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza aittir.

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine aittir.

 

Posta İle Gelen Cihazların Oluyor mu?

Posta ile IMEI bilgisi içeren cihazların Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu sebeple de IMEI Kayıt işlemi yapılamaz. Ancak bir şekilde ülkeye Posta ile getirilen cihaz varsa ve 120 gün içerisinde giriş yapmış bir pasaport varsa Kayıt İşlemi yapılabilir.

 

Tek Seferde 2 Cihaz Getirdim, İkisinin de IMEI Kaydını Yapabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren 2 takvim yılı içerisinde 1 adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Ait Cihazlar Kayıt Altına Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmektedir.

 

120 Günden Daha Az Türkiye’de Kalacaklar IMEI Kaydı Yapacak mı??

120 günden az bir süre Türkiye’de kalacak olanların IMEI Kayıt İşlemi yapmasına gerek yoktur.

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişiler IMEI Kayıt İşlemini Nasıl Yapacak?

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenlerden;

 • Diplomat ve askeri personelin pasaport veya kimlik belgesini,
 • Öğrencilerin; öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci olduklarına dair belgeyi,
 • İkamet eden diğerlerinin ise; ikamet belgesini ya da ikamet tezkeresini,

pasaportlarının aslını ibraz etmek suretiyle Abone Kayıt Merkezlerine sunmaları gerekmektedir.

 

 

“Kayıt Dışı Olduğu Tespit Edilen Cihaz” Uyarısını Aldım. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de faturalı olarak satılan bir cihazı satın aldı iseniz cihazın satın aldığınız yere başvurmanız gerekecektir.

Yasal yollardan ithal edilen cihaz bilgilerinin Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde yer almasını teminen ithalat işlemlerini gerçekleştiren firma tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmaksızın satılan cihazlar düzenli olarak denetim ve kontroller yapılmak suretiyle tespit edilmekte ve haberleşmeye kapatılmaktadır.

Eğer kayıt işlemi yapılmamışsa bu tür cihazlar ilgili mevzuat çerçevesinde “AYIPLI MAL” olarak değerlendirildiğinden, tüketiciler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da belirtilen haklardan faydalanabilir.

 

Cihazımın IMEI Bilgisinin Değiştirilip Değiştirilmediğini Nasıl Öğrenebilirim? 

e-Devlet kapısı üzerinden öğrenilebilir veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezi (0312-294 94 94) aranarak öğrenilebilir.

 

IMEI Numaramın Klonlandığı İle İlgili Bir Mesaj Geldi. Ne Yapabilirim?

Bu durumda ürünü aldığınız mağaza veya ürünün Yetkili Servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra işlemler yapılacakjtır.

5809 sayılı Kanunun 57 inci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar sadece tek hatla eşleştirilmek sureti ile kullanıma açılmaktadır.

 

18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

 

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne (0 312) 294 94 94 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

2.019 yorum

 1. Merhaba, cihaz 2sim kartli.yani toplamda 8ay surem vardi. 8ayin bitmesine 10 gün kala yurtdisina ciktim ve hattimi telefondan cikardim. 3ay sonra turkiyeye donecegim. Bu durumda sim karti taktiktan sonra kayit islemi icin 10 gun suremmi var? Yoksa 8 ay suremmi var?

  • Yasaya göre artık telefonunuz kapanmış oluyor. 10 gün veya 8 ay kalmaz.
   Bazen sistemsel sorunlar sebebiyle süre baştan başlayabilir. Ama garantisi yok bu işin.

 2. Merhaba. 11 subatta internette odeme yapip edevlete telefon kayit ettirdim. Ancak daha sonra ki kontrollerde imei kayit edilmemis ve telefon kapandi. Nasil islem yapmam gerekiyor? Teşekkürler

 3. Merhaba ben bir tane katıt bir yıl önce yeni bir telefon aldım acaba yeni telefona kayıt geçişi yapabiliyor muyum?

  • Kaydı başka bir telefona kaydıramazsınız. Eğer son cihazı 2017 yılında kaydettirdi iseniz 2019 yılında yeni cihaz kayıt hakkınız var. 2018 de kayıt ettirdi iseniz 1 Ocak 2020 sonrasında kayıt hakkınız olacak.

 4. Merhaba.

  Türkiyeden pasaport kayıtsız cihaz alacağım. Yurt dışına 1 ay sonra gidip, 15 gün sonra döneceğim.
  Telefonu gitmeden hemen kullanmak istiyorum.

  Döndüğümde kayıt yaptırabilir miyim? yani Türkiye’ye giriş tarihin önce telefon aktive olması sorun yaratır mı?

  Teşekkürler.

 5. Benim üstüme imel numarası işli telefonu satmak istiyorum. Fakat benim üstüme işli şekilde satıcam ilerde bi sorun oluşturur mu ? Satıp bi üst model alıcam o nedenle. Napmam gerek ?

 6. Samsung galaxy note 8 aldim imeilerden bir tanesi yolcu beraberinde kaydedilen cihaz yazıyor diger imei kayıtlı görünmüyor sıkıntı olurmu güncellemeler telefona gelirmi

  • Gelir sorun olmaz. İkinci sim kaydı yapılmamış. onu kullanamazsınız

 7. Merhaba, yurtdisindan getirdigim pasaporta kayitli telefonum var format atarsam imei silinir mi tekrar kayit ettirmek gerekir mi ?
  Tesekkurler.

  • Format ile IMEI silinmez. Eğer IMEI Klolnalam vs. yaptı iseniz ona bir şey diyemem. Yasal kayıtlarda bir sorun olmaz format atmanız.

 8. Merhaba yeni bir telefon aldım şuan 120 günlük süre tamamlanmadı. Kendi pasaportuma kaydettirmek istiyorum ancak yurtdışına çıkacağım tarih geldiğinde telefonum 120 günlük süreyi doldurmuş olacak yani kapanmış olacak. Yurtdışına çıkıp türkiyeye döndükten sonra telefonu kendi pasaportuma harç yatırıp kayıt ettirebilir miyim. Yani telefon kapandıktan sonra tekrardan kayıt edildiği takdirde açılıyor mu? Bilgi verrsenix çok senirim şimdiden teşekkürler

  • Yurt Dışından gelince kayıt işlemini yapabilirsiniz. Cihaz açılır. 1-2 gün sürer açılması

 9. Yurtiçinde iletişime kapatılan telefon yurtdışına çıktıktan sonra yurtdışında tekrar kullanılabilir mi?

  • Kullanabilirsiniz. Ancak yurtdışı sim kartı takılması lazım. Türk Sim Kartı olunca yine sorun yaşatabilir.

  • Direkt e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Operatör Bayileri ile bir görüşün. Yönlendireceklerdir siz. Ama boşuna komisyon ödemiş olursunuz.

 10. Merhaba ben İsveç’ten iPhone’a 6 getirdim ve 120 gün kulllandım telefon kapandı 1 hafta kapalı gezdim telefonun şarzı bitti kapandı şarza takıp geri açtım ve telefon kople açıldı arama yapıyor ama pasaporta işletmedim ?

  • Başka bir durum olmuş olabilir. Normal şartlarda açılmaması gerek. Muhtemelen birkaç güne yeniden kapanır. Eğer cihazda bir IMEI Klonlama işlemi falan yapılmadı ise.

 11. Çift vatandaşlık pasaportluyum harcı yatırdık kayıtta hata veriyor btk yı aradık abone merkezine gidin dediler kaç yere gittim biz yapmıyoruz diye başlarından savdılar gebze bölgesinde yapan bi abone merkezi var mı kimlik kartı ve pasaportta soy isim farklı olduğundan e devlette hata veriyor

  • Bununla alakalı olarak önce sorunu ortadan kaldırmaya çalışın. Aksi durumda muhtemelen bayilerde de aynı sorunu yaşarsınız.
   Operatör Müşteri Hizmetlerini arayarak bu hizmetin sunulduğu bayilerin adreslerini öğrenebilirsiniz. Eskiden veriyorlardı. Şimdiki durum nedir bilemiyorum.

  • 2019 yılı için belirlenen rakam 618 TL civarında. Yani Türkiye’de kolay kolay düşmez bu vergiler. Aksine tırmanır.

 12. Merhaba ben telefonumun imei kaydini 2016 yilinda yapmistim bana bugun bir nesaj geldi yasal takipten. ……. imei numarali ciuaziniz 25 martta kapacaktir diye ama *#06# yaptigimda cikan imei numarasini sorgulattigimda kayitli görünüyor. Muhtemelen cihazin imei numaralarindan birini kaydetmemisim. Cihazim kapanir mi nereye basvurabilirim 500 lira alirlar mi benden

  • *#06# yapınca çıkan IMEI Kodları ile SMS’deki kod eşleşiyor mu? Eşleşmiyor ise eski cihazlarınızdan birisi için gelmiş olabilir.
   Eğer eşleşme var ise bu durumda yeniden kayıt yapmanız lazım. Ücreti de 500 TL oldu artık.

 13. Selamlar.iki hafta önce Kayıt için 170 tl yatırdım ama henüz yapmamıştım, şimdi yapmak istediğimde kayıt parası istiyor.ama şimdi 500 tl oldu. Acaba zam geldiği için eski yatırdığım ücret geçersizmi olmuştur?şaşkınım….

  • Eski ücreti geri çekip 500 TL ödeme yapmanız lazım. Vergi Dairesinden eski ücreti iade alabilirsiniz.

  • Giriş yapalı 120 günü aşmamış bir pasaport üzerinden kayıt işlemi yapacaksınız.
   Ücreti de 500 TL

  • Merhaba,
   Ben Londra da yaşıyorum. Telefonlarımdan birini babama bırakacağım. E-devletten IMEI kaydı yaptım 618 lira yatırıp makbuz aldım. Babam kendi Turkcell kartını kullanmaya başladı. Ama kayıttan ikigün sonra telefon 120 gün içinde kapanacak mesajı geldi. Neden olabilir? Edevletten imei bakınca kayıt bulunamadı diyor. Önce birleşik krallık diyordu. Telefonum her kartta açık. Herşeyin doğru olduğundan Nasıl emin olabilir? Teşekkürler

  • Konuyla alakalı olarak BTK ile görüşün. IMEI Kodunu hatalı girmiş olma ihtimaliniz olabilir.

 14. Merhaba,
  Yazılan bütün yorumları okudum ve çok faydalı bilgiler edindim.
  Benimde bir sorun olacak ülkeye giriş yapmış olan yolcu e devlet şifresi pasaport ve ülkeye giriş bilgilerini ailesinden birine verdiğinde o kişi ülkeden çıkış yaptığında 10 ile 20 gün içerisinde Türkiye’deki akrabası harç bedelini ödeyip cihaz kaydını pasaport sahibinin e devlet işlemlerinden yaptırabilir mi? Aksi halde ülkeye tekrar giriş yapmasını beklemeli mi?
  Şimdiden çok tşk ediyorum. Selamlar….

  • Yaptırabilir. Sorun yok. O kişinin e-Devlet sistemi üzerinden girip başvuruyu yapıp yine aynı sistemden kredi kartı ile ödemesini yapıp kaydı tamamlayabilirsiniz.

 15. Merhaba ben gemide çalışıyorum ve 120 gün türkiyede kalmıyorum. Ben cihazımı kaydettirmesem ve 120 gün içinde tekrar yurt dışına çıkarsam ve 7 ay sonra tekrar yurda gelirsem bir problemle karşılaşırmıyım. Gemici olduğum için 7 veya 8 ayda bir ülkeye giriş yapmaktayım ve en çok 70 gün yurt içinde kalmaktayım..

  • İlk 120 günde veya kaldığınız 70 günde sorun olmaz. Ancak bir sonraki seferde telefonunuz kapanmış olur. Her girişte 120 gün yeniden başlamaz. Ancak yeni telefon alırsanız yeni bir 120 gün başlar.

 16. Merhaba ben gemide çalışıyorum ve 120 gün türkiyede kalmıyorum. Ben cihazımı kaydettirmesem ve 120 gün içinde tekrar yurt dışına çıkarsam ve 7 ay sonra tekrar yurda gelirsem bir problemle karşılaşırmıyım. Gemici olduğum için 7 veya 8 ayda bir ülkeye giriş yapmaktayım ve en çok 70 gün yurt içinde kalmaktayım.

  • İlk 120 günde veya kaldığınız 70 günde sorun olmaz. Ancak bir sonraki seferde telefonunuz kapanmış olur. Her girişte 120 gün yeniden başlamaz. Ancak yeni telefon alırsanız yeni bir 120 gün başlar.

 17. merhabalar ! geçen çarşamba günü e-devlet üzerinden kayıt yaptırdım ama tel açılmadı hala , ayrıca sistemde kayıtdışı gözüküyor. daha beklemem gerek mi yada olup olmayacagını nasıl öğrenebilirim ? teşekkürler !

  • 12 saat içinde açılır normalde. Kayıtta bir sorun olmuş olabilir. BTK ile bir görüşün derim.

 18. Yurtdışından telefon geldi pasaporta işletmedim 120 gün kullandım ve telefon iletişime kapandı pasaporta işletirsem tekrar açılır mı teşekkür ederim

  • Yeni giriş yapmış bir pasaport bulup işletirseniz açılır evet.

 19. Merhabalar ben yurtdışından getirttiğim telefonu anneannemin pasaportu üzerine kaydettirmek istiyorum. Ama e devlet şifresini bilmiyor ve gidip öğrenebilecek durumdada değil. E devleti kullanmadan imei kaydettirebilirmiyim onun pasaporta uzerine?

  • Telefon Bayilerine bir sorun. Eski sistemleri açık mı öğrenin. Eskiden direkt bayilerden kayıt yapılabiliyordu. Ama sizden 50 TL falan işlem ücreti isteyecekler.

 20. Merhaba benim telefonum imei kayıtlı kısacası kaçak imei atılmış ben bunun vergisini verip kendi orjinal imei kaydede bilirmiyim

  • İlk olarak cihazın orijinal ımeı koduna dönüş yapmanız lazım. Sonrasında Pasaport Kaydı yapabilirsiniz.

  • pasaporta kayıt ettirmeniz gerekmektedir. şuan cihazınız kapalı konumda olması lazım.

 21. Merhaba benim telefonuma sms geldi ,7.10.2018 yasal suresi bitiyor.ben yabanci ulkenin vatandasiyim ve burda kalmayi dusunuyorum.benim oturuma iznim olmadan ben telefonumu kayit yapa bilmeye haqqim var ya yoxdur?

 22. İyi günler. Öncelikle sayfanızda bulunan detaylı teferruatlı bilgilerden dolayı teşekkür ederim. 2 sorum var. 1. Yurtdışından getirilen telefonum 120 günlük süresi dolduğu için, 3 gün önce kapandı. Kapandıktan 2 gün sonra e-devlet üzerinden ödemesini yaptım. Ödeme sonucunda “telefonunuz kapalıysa, 12 saat içerisinde açılacak “ diye bir yazı oluştu. Ancak, aradan 18 saat geçmesine rağmen açılmadı. Kapanan telefonun açılma süresi ne kadar zaman alıyor?
  2. Ödeme sene sonuna kadar gözüküyor. Yani bu senenin aralığına kadar mı 170 tl Ödemiş oldum? 2019 da tekrar mı kapanacak? Ve yine aynı ücreti ödemem mi gerekecek açılması için?

  • E-Devlet Sisteminde bir sorun var geçtiğimiz Cuma gününden bu yana. Dilerseniz BTK ile görüşüp bir sorun durumu. Ona göre hareket edin.
   170 TL devamlı kayıt için. Oradaki tarih ödeme yapmak için size verilen tarih aralığıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Dost Siteler