Pasaport Kayıt İşlemleriAkıllı Telefonlarda Yavaş Şarj Olma – Şarj Olmama ve Isınma Sorunu ve Çözümü

Akıllı Telefonlarda Yavaş Şarj Olma – Şarj Olmama ve Isınma Sorunu ve Çözümü

Akıllı Telefonlarda sıkça görülen Yavaş Şarj Olma veyahut Hiç Şarj Olmama sorunu ile Şarj Olurken Isınma sorunu için bazı çözüm önerileri sunuyor olacağız.


Akıllı Telefonlarda sıkça görülen Yavaş Şarj Olma veyahut Hiç Şarj Olmama sorunu ile Şarj Olurken Isınma sorunu için bazı çözüm önerileri sunuyor olacağız.

Sorunun kaynağının öncelikli olarak Donanımsal mı yoksa Yazılımsal mı bir sorun olduğunu en baştan anlamamız gerek. Sonrasında ise soruna göre bazı çözüm önerileri aktarıyor olacağız.

İşlemleri sırası ile yaparsanız en düşük maliyette çözmüş oluruz diye düşünüyorum.

 

Hızlı Şarj Aleti - Samsung

 

Cihazı Kapalı Olarak Şarj Etmeyi Deneyin

Eğer cihazınızda uygulamalardan kaynaklı bir sorun var ise, yani bir ya da birden fazla uygulama aşırı derecede güç tüketiyor ise bu durumda cihazı Kapalı Şarj Ederek bu sorunu görebilirsiniz.

Eğer cihaz kapalı iken Hızlı, açık iken Yavaş Şarj Olma sorunu yaşanıyorsa cihazın içindeki yazılım veya uygulamalar hatalı bir işlem yürütüp cihazın şarj esnasında fazla güç tüketmesine sebep oluyor demektir.

Cihaz kapalı olarak hızlı oluyorsa en kesin çözümü cihazdaki güncellemeleri yapmak, verileri yedeklemek, hesaplarını kaldırmak ve cihaza Hard Reset atmak olacaktır.

Bu işlem büyük ihtimalle sorunu çözecektir.

Ancak cihaz Kapalı iken de Yavaş Şarj oluyorsa bu durumda sorunun temel kaynağı Donanımsaldır diye düşünebiliriz ve bir sonraki çözüme geçebiliriz.

 

Akıllı Telefonlarda Şarj Sorunu

 

Şarj Adaptörü ve Kablosunu Değiştirin

Cihazınızın adaptörü veya kablosunda kullanma bağlı olarak deformasyon oluşabilir. Bu durumda da 12 hafta önce Hızlı Şarj eden adaptör ve kablo 1 hafta sonra yavaş şarj edebilir.

Adaptör ve Kabloyu değiştirmeden önce cihazınızı Şarj Özelliklerini destekleyen bir adaptör ile deneme yapmanızı öneririz.  Çevrenizden 1 saat için bu şekilde bir adaptör bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Eğer sorunun çözüldüğünü düşünüyorsanız bir Teknoloji Market veyahut Teknoloji Sitesi üzerinden bir adaptör ve kablo satın almanızı öneririz.

Burada dikkat etmeniz gereken cihazla aynı marka olmasa bile Kaliteli ve Çıkış Güçleri eşdeğer bir adaptör satın almanızdır. Ucuza kaçarak alacağınız adaptörün de kısa süre içinde yavaş şarj etmeye başlayacağı veya aldığınız ilk günden yavaş şarj edeceği gerçeğini unutmayın.

Pazarda Sony, Samsung, Trust, Ttec, S-Link gibi birçok markanın kaliteli, uzun vadede iş görecek şarj cihazları mevcuttur.

 

Akıllı Telefon Şarj Sorunu

 

Uygulamaların Pil Kullanımlarını Kontrol Edin

Cihazların şarj sürelerine etki eden en önemli unsurlar cihaza sonradan eklenen Uygulama ve Yazılımlardır.

Geçtiğimiz dönemlerde bazı uygulamaların Sınırsız Döndü veya Güncelleme Takılması gibi bazı sebeplerden dolayı cihazın şarjını su gibi içtikleri, internet kotalarını tükettikleri bolca gözlemlenmiştir.

Bu sebeple de Yavaş Şarj Olan veya Hızlı Şarjı Tükenen Akıllı Telefonlarda uygulamaların pil kullanımlarını kontrol etmeniz önemli bir detaydır.

Bu durumda uygulamanın varsa güncellemesini yapmak, yoksa yeniden kaldırıp kurmak bir çözüm olacaktır. Ancak uygulama başka bir yazılım ile çakışıyorsa veya sorun direkt telefonun yazlımı ile alakalı ise bu durumda cihaza Format Atmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bu işlem için güncellemeleri yapmak, verileri yedeklemek, hesaplarını kaldırmak ve cihaza Hard Reset yapmanız gereken eylemler listesinde kendisine yer bulacaktır.

 

 

Hızlı Şarj Eden Powerbank

 

Bilgisayar ve Powerbank Yetersiz Geliyor Olabilir

Eğer cihazınızı Powerbank veya Bilgisayar üzerinden şarj ediyorsanız bu durumda cihazın yavaş şarj oluyor olması normaldir.

Çünkü bilgisayarların USB Çıkışları genellikle 5 Volt – 1 Amper seviyelerinde bir çıkış verir. Bu çıkış gücü de günümüzdeki yüksek mAh’lik bataryalara sahip cihazları hızlı şarj etmeye yetmez.

Aynı şekilde almış olduğunuz Powerbank modelleri de çıkış gücü olarak düşük bir güç sunuyor olabilir. Genelde ülkemizde satışı yapılan ucuz powerbank modelleri 5 Volt – 1 Amper güç çıkışı sunmaktadır.

Veyahut üzerinde 5 Volt – 3.1 Amper yazan bir powerbank olmasına rağmen 3 çıkışa sahip olup sizde aynı anda 3 cihazı şarj ediyor olabilirsiniz.  Bu durumda da 3.1 Amper 3 e bölünerek 5 Volt – 1 Amper güç dağıtımı yapacaktır.

Bu sebeple de cihazların şarj süreleri oldukça uzun olacaktır.

Taşınabilir Şarj Cihazı alırken bu sebeple çıkış gücüne bakmanız ve mümkün ise Asus gibi, Xiaomi gibi, Samsung gibi, Sony gibi bu işte oldukça iyi olan markaların ürünlerine bakmanızı öneririz. Pazarda şuan Asus ZenPower ve Xiaomi Powerbank modelleri oldukça fazla tercih görmektedir.

 

Akıllı Telefon Isı Dağılımı

 

Hava Sıcaklıkları Hem Isınmaya Hem de Yavaş Şarja Sebep Olur

Artan hava sıcaklıkları sebebiyle cihazlara etki eden sıcaklık oranları daha fazla yükselir.

Kendi donanımsal sıcaklığın yanında havanın sıcaklığı, şarj esnasında telefonu kullanıyor iseniz sizin vücut sıcaklığınız ve bir akım girişi olması sebebiyle şarj işleminin sıcaklıkları birleşir.

Bu birleşme sonucunda da cihaz bazen ele alınamayacak seviyede bir sıcaklığa erişebilir.

Bu işlemin ne yazık ki çözümü yoktur. Havalar sıcak iken cihaz şarj esnasında ısınacaktır. Bu durumda önerebileceğimiz tek şey ise cihazı şarj ederken rahat bırakmanız olacaktır. Oyun falan oynamanız durumunda cihazın sıcaklığı daha fazla artacaktır.

Artan sıcaklıkla beraber hem işlemci hem de diğer donanımsal yapı daha fazla güç kaybetmeye müsait hale gelmektedir. Aynı şekilde işlemciler bu durumda cihazın işlem gücünü düşürmekte ve sıcaklığı dengelemeye çalışmaktadır.

İşte bu sebeplerin ışığı havanın aşırı sıcak olması veya havanın aşırı derecede soğuk olmasından kaynaklı olarak cihazların gerek kullanım süreleri gerekse de şarj süreleri değişmelere uğramaktadır.

Cihazlar daha yavaş şarj olmakta ancak daha hızlı şarjları tükenmektedir.

 

Telefonların Aşırı Isınması

 

Bataryanın Ömrünü Doldurmuş Olabilir

Bataryalar kullanım senaryolarına göre bazen 3-4 yıl sorunsuz olarak yollarına devam edebilirken bazen de bu süre 1 yıla kadar düşmektedir.

Özellikle uygun fiyatları sebebiyle daha uygun malzemeden üretilen ve bazı kontrole devreleri olmayan bataryalarda kullanım ömürleri direkt olarak 1-2 yıla düşebilmektedir.

İşte bu sebeple de 3.000 mAh’lik bir batarya ilk yılın sonunda 2.000 mAH seviyesine düşebilmekte, buna bağlı olarak da kullanım süresinin 3’te 1’lik kısmını kaybedebilmektedir.

Bu gibi sorunlarda cihazın Batarya Değişimini yapmak en mantıklı çözüm olacaktır. Ancak buradaki mantığın Orijin al Batarya kullanılması ile de devam ettirilmesi gerek.

Eğer bir batarya değişimi sırasında Orijinal Bataryaya 100 TL vermek yerine dışarıdan 30 TL’ye bir Yan Sanayi Batarya takar veya taktırırsanız o bataryanın da 3 gün sonra ömründe düşme görebilir, aşırı ısınma sebebiyle patlamasına veya cihazı yakmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Servisler üzerinden Batarya Değeri Testleri yaptırabilir ve bataryanın durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

LG Orijinal Batarya

 

Cihazın Servise Gönderilmesi

Cihazı eğer Format veya Şarj Cihazı Değişimi ile kurtaramadı iseniz bu durumda tek çözüm Servis Noktası ile irtibata geçmek olacaktır.

Ancak merdiven altında hizmet sunan servis noktaları yerine firma tarafından yetkilendirilmiş Yetkili Teknik Servis noktalarına gitmeniz daha evla olacaktır.

Ama yok ben çok para vermek istemiyorum diyorsanız da bilinen veyahut tanıdıklar üzerinden ulaşabileceğiniz bir servis noktasına cihazı götürebilirsiniz. Ancak sonrasında oluşacak olan sorunlar ve ürünün Garanti Dışı Kalması gibi sonuçlar tamamen size ait olacaktır.

 

  Nokia Yavaş Yavaş Toparlanmaya Başladı, Zarar Etmekten Kurtuldu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Cihazımda şarj duraklatıldı pil sıcaklığı çok düşük sorunu var şarj olmuyor. Nasıl düzeltebilirim?

  • Sorun Yazılımsal veya Donanımsal olabilir.
   Bunun için ilk olarak tüm verilerinizi yedekleyin. Varsa Güncellemeleri yapın. Google hesaplarını kaldırın ve Hard Reset atın.
   Yazılımsal bir sorun ise bu işlem sonrası düzelecektir.
   Donanımsal bir sorun varsa bu durumda süreç servis üzerinden ilerleyecektir.

 2. 1 yıldır kullanıyorum ve youtube oyun turu şeylerle uğraşıyorum 1 yıl olmasına rağmen telefonumun jarzı 1 günde %65 doluyor ve 1 saatte bilemedin 1.5 saatte bitiyor telefon hiç bir halta yaramıyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status