Akıllı Telefonlarda Yavaş Şarj Olma – Şarj Olmama ve Isınma Sorunu ve Çözümü

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Akıllı Telefonlarda sıkça görülen Yavaş Şarj Olma veyahut Hiç Şarj Olmama sorunu ile Şarj Olurken Isınma sorunu için bazı çözüm önerileri sunuyor olacağız.

Sorunun kaynağının öncelikli olarak Donanımsal mı yoksa Yazılımsal mı bir sorun olduğunu en baştan anlamamız gerek. Sonrasında ise soruna göre bazı çözüm önerileri aktarıyor olacağız.

İşlemleri sırası ile yaparsanız en düşük maliyette çözmüş oluruz diye düşünüyorum.

 

Hızlı Şarj Aleti - Samsung

 

Cihazı Kapalı Olarak Şarj Etmeyi Deneyin

Eğer cihazınızda uygulamalardan kaynaklı bir sorun var ise, yani bir ya da birden fazla uygulama aşırı derecede güç tüketiyor ise bu durumda cihazı Kapalı Şarj Ederek bu sorunu görebilirsiniz.

Eğer cihaz kapalı iken Hızlı, açık iken Yavaş Şarj Olma sorunu yaşanıyorsa cihazın içindeki yazılım veya uygulamalar hatalı bir işlem yürütüp cihazın şarj esnasında fazla güç tüketmesine sebep oluyor demektir.

Cihaz kapalı olarak hızlı oluyorsa en kesin çözümü cihazdaki güncellemeleri yapmak, verileri yedeklemek, Google hesaplarını kaldırmak ve cihaza Hard Reset atmak olacaktır.

Bu işlem büyük ihtimalle sorunu çözecektir.

Ancak cihaz Kapalı iken de Yavaş Şarj oluyorsa bu durumda sorunun temel kaynağı Donanımsaldır diye düşünebiliriz ve bir sonraki çözüme geçebiliriz.

 

Akıllı Telefonlarda Şarj Sorunu

 

Şarj Adaptörü ve Kablosunu Değiştirin

Cihazınızın adaptörü veya kablosunda kullanma bağlı olarak deformasyon oluşabilir. Bu durumda da 12 hafta önce Hızlı Şarj eden adaptör ve kablo 1 hafta sonra yavaş şarj edebilir.

Adaptör ve Kabloyu değiştirmeden önce cihazınızı Şarj Özelliklerini destekleyen bir adaptör ile deneme yapmanızı öneririz.  Çevrenizden 1 saat için bu şekilde bir adaptör bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Eğer sorunun çözüldüğünü düşünüyorsanız bir Teknoloji Market veyahut Teknoloji Sitesi üzerinden bir adaptör ve kablo satın almanızı öneririz.

Burada dikkat etmeniz gereken cihazla aynı marka olmasa bile Kaliteli ve Çıkış Güçleri eşdeğer bir adaptör satın almanızdır. Ucuza kaçarak alacağınız adaptörün de kısa süre içinde yavaş şarj etmeye başlayacağı veya aldığınız ilk günden yavaş şarj edeceği gerçeğini unutmayın.

Pazarda Sony, Samsung, Trust, Ttec, S-Link gibi birçok markanın kaliteli, uzun vadede iş görecek şarj cihazları mevcuttur.

 

Akıllı Telefon Şarj Sorunu

 

Uygulamaların Pil Kullanımlarını Kontrol Edin

Cihazların şarj sürelerine etki eden en önemli unsurlar cihaza sonradan eklenen Uygulama ve Yazılımlardır.

Geçtiğimiz dönemlerde bazı uygulamaların Sınırsız Döndü veya Güncelleme Takılması gibi bazı sebeplerden dolayı cihazın şarjını su gibi içtikleri, internet kotalarını tükettikleri bolca gözlemlenmiştir.

Bu sebeple de Yavaş Şarj Olan veya Hızlı Şarjı Tükenen Akıllı Telefonlarda uygulamaların pil kullanımlarını kontrol etmeniz önemli bir detaydır.

Bu durumda uygulamanın varsa güncellemesini yapmak, yoksa yeniden kaldırıp kurmak bir çözüm olacaktır. Ancak uygulama başka bir yazılım ile çakışıyorsa veya sorun direkt telefonun yazlımı ile alakalı ise bu durumda cihaza Format Atmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bu işlem için güncellemeleri yapmak, verileri yedeklemek, Google hesaplarını kaldırmak ve cihaza Hard Reset yapmanız gereken eylemler listesinde kendisine yer bulacaktır.

 

 

Hızlı Şarj Eden Powerbank

 

Bilgisayar ve Powerbank Yetersiz Geliyor Olabilir

Eğer cihazınızı Powerbank veya Bilgisayar üzerinden şarj ediyorsanız bu durumda cihazın yavaş şarj oluyor olması normaldir.

Çünkü bilgisayarların USB Çıkışları genellikle 5 Volt – 1 Amper seviyelerinde bir çıkış verir. Bu çıkış gücü de günümüzdeki yüksek mAh’lik bataryalara sahip cihazları hızlı şarj etmeye yetmez.

Aynı şekilde almış olduğunuz Powerbank modelleri de çıkış gücü olarak düşük bir güç sunuyor olabilir. Genelde ülkemizde satışı yapılan ucuz powerbank modelleri 5 Volt – 1 Amper güç çıkışı sunmaktadır.

Veyahut üzerinde 5 Volt – 3.1 Amper yazan bir powerbank olmasına rağmen 3 çıkışa sahip olup sizde aynı anda 3 cihazı şarj ediyor olabilirsiniz.  Bu durumda da 3.1 Amper 3 e bölünerek 5 Volt – 1 Amper güç dağıtımı yapacaktır.

Bu sebeple de cihazların şarj süreleri oldukça uzun olacaktır.

Taşınabilir Şarj Cihazı alırken bu sebeple çıkış gücüne bakmanız ve mümkün ise Asus gibi, Xiaomi gibi, Samsung gibi, Sony gibi bu işte oldukça iyi olan markaların ürünlerine bakmanızı öneririz. Pazarda şuan Asus ZenPower ve Xiaomi Powerbank modelleri oldukça fazla tercih görmektedir.

 

Akıllı Telefon Isı Dağılımı

 

Hava Sıcaklıkları Hem Isınmaya Hem de Yavaş Şarja Sebep Olur

Artan hava sıcaklıkları sebebiyle cihazlara etki eden sıcaklık oranları daha fazla yükselir.

Kendi donanımsal sıcaklığın yanında havanın sıcaklığı, şarj esnasında telefonu kullanıyor iseniz sizin vücut sıcaklığınız ve bir akım girişi olması sebebiyle şarj işleminin sıcaklıkları birleşir.

Bu birleşme sonucunda da cihaz bazen ele alınamayacak seviyede bir sıcaklığa erişebilir.

Bu işlemin ne yazık ki çözümü yoktur. Havalar sıcak iken cihaz şarj esnasında ısınacaktır. Bu durumda önerebileceğimiz tek şey ise cihazı şarj ederken rahat bırakmanız olacaktır. Oyun falan oynamanız durumunda cihazın sıcaklığı daha fazla artacaktır.

Artan sıcaklıkla beraber hem işlemci hem de diğer donanımsal yapı daha fazla güç kaybetmeye müsait hale gelmektedir. Aynı şekilde işlemciler bu durumda cihazın işlem gücünü düşürmekte ve sıcaklığı dengelemeye çalışmaktadır.

İşte bu sebeplerin ışığı havanın aşırı sıcak olması veya havanın aşırı derecede soğuk olmasından kaynaklı olarak cihazların gerek kullanım süreleri gerekse de şarj süreleri değişmelere uğramaktadır.

Cihazlar daha yavaş şarj olmakta ancak daha hızlı şarjları tükenmektedir.

 

Telefonların Aşırı Isınması

 

Bataryanın Ömrünü Doldurmuş Olabilir

Bataryalar kullanım senaryolarına göre bazen 3-4 yıl sorunsuz olarak yollarına devam edebilirken bazen de bu süre 1 yıla kadar düşmektedir.

Özellikle uygun fiyatları sebebiyle daha uygun malzemeden üretilen ve bazı kontrole devreleri olmayan bataryalarda kullanım ömürleri direkt olarak 1-2 yıla düşebilmektedir.

İşte bu sebeple de 3.000 mAh’lik bir batarya ilk yılın sonunda 2.000 mAH seviyesine düşebilmekte, buna bağlı olarak da kullanım süresinin 3’te 1’lik kısmını kaybedebilmektedir.

Bu gibi sorunlarda cihazın Batarya Değişimini yapmak en mantıklı çözüm olacaktır. Ancak buradaki mantığın Orijin al Batarya kullanılması ile de devam ettirilmesi gerek.

Eğer bir batarya değişimi sırasında Orijinal Bataryaya 100 TL vermek yerine dışarıdan 30 TL’ye bir Yan Sanayi Batarya takar veya taktırırsanız o bataryanın da 3 gün sonra ömründe düşme görebilir, aşırı ısınma sebebiyle patlamasına veya cihazı yakmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Servisler üzerinden Batarya Değeri Testleri yaptırabilir ve bataryanın durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

LG Orijinal Batarya

 

Cihazın Servise Gönderilmesi

Cihazı eğer Format veya Şarj Cihazı Değişimi ile kurtaramadı iseniz bu durumda tek çözüm Servis Noktası ile irtibata geçmek olacaktır.

Ancak merdiven altında hizmet sunan servis noktaları yerine firma tarafından yetkilendirilmiş Yetkili Teknik Servis noktalarına gitmeniz daha evla olacaktır.

Ama yok ben çok para vermek istemiyorum diyorsanız da bilinen veyahut tanıdıklar üzerinden ulaşabileceğiniz bir servis noktasına cihazı götürebilirsiniz. Ancak sonrasında oluşacak olan sorunlar ve ürünün Garanti Dışı Kalması gibi sonuçlar tamamen size ait olacaktır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=H2IFtPCm2VM

Akıllı Telefonlarda Yavaş Şarj Olma – Şarj Olmama ve Isınma Sorunu ve Çözümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 Yorum

 1. Benim cihazım redmi note 7 ve çok isiniyo nedenini bilmiyorum sadece youtubede videoya bakdikda bile 45° + kadar isiniyo sorunu nedir ?

  Cevapla
 2. İyi günler yaklaşık 2 aylık süre zarfında şarj aletimde ilk etapta yavaş şarj oluyor diye bir yazı çıktı sonrasında şarj etmemye başladı.Kabloyu kontrol ettim sorun yok.Sizce tamire götürmeli miyim ? Yoksa yeni şarj mı almalıyım ?(Garantisi yok)

  Cevapla
 3. 5 Nisan 2020, 12:07

  Merhaba
  Meizu M5 note cihazım var. Şarj ederken orjinal şarj aleti ve kablo kullanıyorum.Cihaz bazen çok yavaş şarj oluyor. Normalde 1.5 – saatte şarj olurken bazen 10-12 saatleri bulabiliyor. Acaba ara ara şarj süresinin uzaması sorunu neden kaynaklanıyodur? Teşekkürler

  Cevapla
  • Cihazın içindeki uygulamalardan yada işletim sisteminden kaynaklı bir sorun olmuş olabilir.

   Cevapla
  • 11 Nisan 2020, 11:53

   Cihazı factory reset ile sıfırladım fakat cihazın ara ara çok yavaş şarj etme durumu aynı şekilde devam ediyor.

   Cevapla
 4. Abi benim telefon s7 edge işlemcisi falan yüksek ama oyun oynarken çok çabuk ısınıyor şarjda oynamıyorum bunun için telefon ayarlarından birşeyler yapamıyormuyuz yada uygulamalarla

  Cevapla
  • İlk olarak verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza hard reset atın. Sorun çözülmez ise en yakın servis noktası ile görüşün.

 5. Abi telefonu şarjdayken kullanmaya bağlı olarak işlemcisi bozulursa nasıl anlarız bunu ve nasıl düzeltiriz ? Yazılımsal mı demek oluyor bu

  Cevapla
  • Şarjdayken telefonla oynuyordum sonra şarj dolmamaya ya da çok yavaş dolmaya başladı batarya eskidi zaten diye düşünüp batarya değiştim sorun devam edince bataryayı iade ettim telefoncuya gittim entegre değişimi yaptılar 2 hafta sorunsuz şarj oldu sonra yine şarj almamaya başladı yazılımsal olduğunu düşünmediğimden fabrika ayarlarına döndürmedim sizce ne yapmalıyım

   • Sizin cihazda değişen muhtemelen şarj entegresi. İşlemci değil. İşlemci değiştirilemez. Batarya ve Şarj Entegresi kaynaklı bir sorun değilse bu durumda sorunun kaynağı Anakarttır. Kullandığınız adaptör veya kabloyu değiştirdiniz mi? Eğer onalrda değişti ve sorun devam ediyorsa bu durumda yeni bir cihaz alma zamanı geldi demektir.
    Cihazı sıfırlayıp denemeniz de de fayda var. Sonuçta yazılım kaynaklı bir sorun da olabilir.

    Cevapla
  • İşlemci bozulursa cihaz kapanır ve açılmaz. Bu durumda cihaz muhtemelen çöpe çıkar.

   Cevapla
  • Evet kablo da değiştim sorun devam etmişti ama entegre değişimden sonra batarya değişimi yapmadım. entegre değiştirilmeden önce batarya değişimi yaptığım için ve sorun devam ettiğinden bataryadan değildir diye düşünüyorum. yoksa entegreden sonra onu da mı değişmeliydim ? Bu arada entegre değişimi 2 kere yapıldı ilk degisimde sorunsuz çalıştı tekrar bozulunca yenisi takıldı yine bozulursa değiştirecem artık telefonu dediğiniz gibi.

   • Entegre bataryayı da bozmuş olabilir. Yani onu da değiştirmeniz belki sorunu çözebilir. Ama garantisi yok dediğim gibi. Biraz kısmet.

    Cevapla
  • peki uzun süreli kullanımlı telefonu fabrika ayarlarına döndürmek sorunu cozer mi

   Cevapla
 6. 1 Haziran 2019, 19:01

  Telefonum Samsung J7 Prime2.Adaptörüm Çabuk Isınıyor Fakat Hızlı Dolduruyor.10dk Sonra Elime Bile Alamıyorum Adaptörü.

  Cevapla
  • Hızlı şarj eden adaptörlerde yaşanan bir sorun. Ama cihazınızın hızlı şarj desteği yok. Bu sebeple de orijinal bir şarj aleti almanızı öneririm. Muhtemeşen elinizdeki cihaz ya orijinal değil yada arızalanmış

   Cevapla
 7. 22 Mayıs 2019, 22:13

  Huawei mate 8 cihazım var 1 hafta öncesine kadar 160 dakikada tam dolum yaparken şuanda 8 saatde yapıyor etrafımda hızlı şarj kabloları ve adaptörleri olan kişilerden denedim sonuç aynı cihazı kapatıp şarj ettim sonuç aynı teknik serviste pili ve usb giriş bordu nu degistirdim sonuç yine aynı daha ne yapmam gerekiyor cihazın hızlı şarj olması için :(

  Cevapla
  • Konuyla alakalı olarak Servis ile yeniden görüşünüz. Sorunun devam ettiğini belirtiniz. Yardımcı olacaklardır.

   Cevapla
 8. 9 Nisan 2019, 15:07

  telefonumun markası vestel venüs telefon çok ısınıyor ve şarjı çabuk bitiyor ne yapılmalı

  Cevapla
  • Servis ile görüşün derim. Öncesinde dilerseniz tüm verileri yedekleyip, google hesaplarını kaldırıp cihaza hard reset atmayı deneyin.

   Cevapla
 9. Telefonum casper via a1, kendi Orjinal şarj aletimle şarj etmeye çalışıyorum 4 5 dk da 1 şarj atıyo veya bazen 7 8 saatte full atıyor. P20 lite şarj aleti ile deniyorum dk da 1 veya 2 atıyor yani normal şarj süresinde dolduruyor, soketi yeni değişti, bataryası 2 senelik anlamış değilim.

  Cevapla
  • Şarj aleti arızalanmış veya kablodan kaynaklı bir sıkıntı ortaya çıkmıştır. Yeni bir şarj aleti alıp kullanın.

   Cevapla
 10. Cihazımda şarj duraklatıldı pil sıcaklığı çok düşük sorunu var şarj olmuyor. Nasıl düzeltebilirim?

  Cevapla
  • Sorun Yazılımsal veya Donanımsal olabilir.
   Bunun için ilk olarak tüm verilerinizi yedekleyin. Varsa Güncellemeleri yapın. Google hesaplarını kaldırın ve Hard Reset atın.
   Yazılımsal bir sorun ise bu işlem sonrası düzelecektir.
   Donanımsal bir sorun varsa bu durumda süreç servis üzerinden ilerleyecektir.

 11. 1 yıldır kullanıyorum ve youtube oyun turu şeylerle uğraşıyorum 1 yıl olmasına rağmen telefonumun jarzı 1 günde %65 doluyor ve 1 saatte bilemedin 1.5 saatte bitiyor telefon hiç bir halta yaramıyor

  Cevapla