Android İşletim Sisteminde Bir Önceki Sürüme Nasıl Geri Dönülür?

Android İşletim Sisteminde Bir Önceki Sürüme Nasıl Geri Dönülür?

Android İşletim Sistemli bir Telefon veya Tablet PC kullanıyorsanız ve son yapılan güncellemeden memnun değilseniz Bir Önceki Sürüme Dönüş için yollar aramaya başlarsınız. Peki Android İşletim Sisteminde Bir Önceki Sürüme Nasıl Dönülür?

Bu işlem ne yazık ki Android Güncellemesi kadar kolay ve otomatik olarak yapılabilen bir işlem değildir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir önceki Android Sürümünün cihazınız için olan Kurulum Dosyalarına ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca bu işlem sürecinde tıpkı Güncelleme İşleminde olduğu gibi sorun yaşamanız ve verilerini kaybetmeniz riski de vardır. Bu sebeple de cihazdaki verileri yedeklemiş olmanız önemli bir detaydır.

 

Hard Reset Atarak Bir Önceki Sürüme Dönülür mü?

Bu sorunun cevabı hayır.

Android İşletim Sisteminde eğer bir güncelleme yaptı iseniz bu direkt olarak cihazın ana dizin dosyalarını etkileyecektir.

Bu sebeple de cihaza Hard Reset atsanız dahi cihaz eski sürüme dönmeyecektir.

Örneğin Android 6.0 sürümüne sahip bir cihazı Android 7.0 sürümüne güncellendikten sonra atacağınız tüm Hard Reset – Format İşlemlerinde cihazınız yine Android 7.0 sürümünde kalacaktır.

 

Bir Önceki Sürüme Nasıl Dönebilirim?

Bu işlem için iki seçeneğiniz mevcut.

1. seçenek direkt olarak firma tarafından yapılacak olan bir geri dönüş imkanı. Bu genellikle firmalar tarafından gönderilen Güncelleme sonrasında aşırı sorun yaşanması durumunda kullanıcılara gönderilen yeni bir güncelleme ile olabiliyor.

Misal size gelen güncelleme ile siz Android 6.0 ‘dan Android 7.0’a geçiş yaptınız ancak yaşanan bazı sorunlar sebebiyle firma geri güncelleme kararı aldı. Bu durumda size bir Güncelleme Dosyası daha gelecektir ve siz otomatik olarak bu güncelleme ile bir önceki sürüme geri döneceksiniz.

 

2. Seçenek ise dosya sistemi üzerinden indirip cihaza atacağınız kurulum dosyaları üzerinden cihazı bir önceki sürüme döndürmek olacaktır.

Bu Kurulum Dosyalarına ise üretici firmanın kendi sitesinde bulunan Destek Kısmından ulaşabilirsiniz. Eğer böyle bir dosya paylaşımı yoksa firma ile irtibata geçerek Bir Önceki Sürümün Dosyalarını talep edebilirsiniz.

Bu dosyaları FOTA yani KABLO ilke bilgisayarınıza bağlayarak ANA DİZİNE atmanız gerekmektedir. Daha sonrasında bilgisayar ile olan bağlantıyı kapatmanız ve cihazı kapatıp açmanız gerekecektir.

Bazı cihazlarda güncelleme OTOMATİK olarak başlarken bazı cihazlarda DOSYA YÖNETİCİSİ üzerinden Ana Dizine attığınız dosyayı seçmeniz gerekecektir.

 

Konuyla alakalı olarak yakın dönemde Youtube Sayfamız üzerinden bir inceleme videosu paylaşıyor olacağız.