• TARİH: 24.05.2018
Mardin Midyat ve Van Erciş İl Oluyor, İl Sayısı 83’e Çıkıyor

Mardin Midyat ve Van Erciş İl Oluyor, İl Sayısı 83’e Çıkıyor

Şuan da ülkemizde bulunan 81 İl Merkezi arasına Mardin’in Midyat ve Van’ın Erciş ilçeleri de yakın dönemde katılacak gibi görünüyor. Ak Parti Hükümeti tarafından başlatılan çalışma kapsamında 2016 veya 2017 yılı içerisinde Mardin’in Midyat ve Van’ın Erciş ilçeleri ilçe statüsünden il statüsüne taşınacak. Yapılacak olan çalışma sonrasında Türkiye’deki il sayısı 83 olacak olup Mardin ve […]yorumlar.net

Şuan da ülkemizde bulunan 81 İl Merkezi arasına Mardin’in Midyat ve Van’ın Erciş ilçeleri de yakın dönemde katılacak gibi görünüyor.

Ak Parti Hükümeti tarafından başlatılan çalışma kapsamında 2016 veya 2017 yılı içerisinde Mardin’in Midyat ve Van’ın Erciş ilçeleri ilçe statüsünden il statüsüne taşınacak.

Yapılacak olan çalışma sonrasında Türkiye’deki il sayısı 83 olacak olup Mardin ve Van illerinin nüfus rakamları 750.000 sayısının altına düşeceği için iki ilde Büyükşehir Statüsünü kaybedecek.

İki Büyükşehir belediyesinin HDP Kontrolünde olması ve yapılan yardımların PKK ve Uzantılarına aktarıldığı konusunda oluşan önemli şüphelerden sonra Ak Parti Hükümetinin bu kararı aldığı ve kararı yakın dönemde uygulamaya koyacağı verilen bilgiler arasında.

Ayrıca Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU döneminde gündeme gelen Hakkari’nin il merkezinin Yüksekova, Şırnak’ın il merkezinin ise Cizre olması konusunda da bazı çalışmalara yapılmaya devam ediliyor.

Midyat ve Cizre ilçelerinin ilerleyen dönemde İl Statüsüne taşınması konusunda hükümet kanadından daha detaylı açıklamalar gelmesi bekleniyor.

iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Kadir BULGAN
Kadir BULGAN Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mezunu. Teknoloji, Bilgisayar ve Elektronik Dünyası ile yakından ilgili. Bursa'lı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status