SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!

Qualcomm firması özellikle Çip Sorunları sebebiyle SnapDragon 820 serisi için çalışmalarının aksamaya başlaması sebebiyle TSMC firmasından uzaklaşarak Samsung firmasına yakınlaşmaya başladı. İşlemci tasarımı ve üretimi iki ayrı süreç. İşlemcinin fiziksel olarak üretimini dünyada belli başlı fabrikalar yapıyor. Bunların en önde gideni TSMC. Nvidia ve Qualcomm başta olmak üzere, grafik işlemciden tutun SoC çözümlerine kadar pek çok […] firması özellikle Çip Sorunları sebebiyle serisi için çalışmalarının aksamaya başlaması sebebiyle TSMC firmasından uzaklaşarak Samsung firmasına yakınlaşmaya başladı.

İşlemci tasarımı ve üretimi iki ayrı süreç. İşlemcinin fiziksel olarak üretimini dünyada belli başlı fabrikalar yapıyor. Bunların en önde gideni TSMC.

Nvidia ve başta olmak üzere, grafik işlemciden tutun SoC çözümlerine kadar pek çok çip üretimini yapan TSMC, düşük nanometre sürecine adapte olmakta gecikirse, müşterilerini kaybetmeye başlayacak gibi gözüküyor.

’ın A8 işlemcisini TSMC üretirken, A9 işlemcisinin büyük bir kısmını Samsung’un üretmesi yüksek ihtimal.

SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!
İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!

NVidia ve MediaTek Firmaları da Samsung’a Yönelebilir

Ayrıca Nvidia ve MediaTek’in de üst seviye işlemcilerini Samsung’a ürettirme ihtimalleri var.

Şimdi bir diğer şaşırtıcı haber ise ’un işlemcilerini Samsung’un üretebilme ihtimali.

SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!
İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!

Qualcomm ile Samsung’un Dirsek Teması Başladı

Geçtiğimiz yılın sonlarında mevcut Krait mimarisine, yeni nesil grafik işlemci ekleyerek Snapdragon 805 işlemcisi olarak güncelleyen Qualcomm, piyasada artan 8 çekirdek ve 64 bit destekli üst segment talebini ise Snapdragon 810 ile yanıt verdi.

Yüksek performanslı ARM Cortex A57 mimarisi, ARM Cortex A15 mimarisi gibi oldukça yüksek güç tüketimi ve ısınma verileri ortaya koyuyor. Bunu engellemek için üretim teknolojisinin daha düşük nanometrelerde olması ve frekansın da daha düşük olması gerekiyor.

İşte Snapdragon 810‘un handikapı da bu oldu. 20nm teknolojisiyle TSMC tarafından üretilen Snapdragon 810, yüksek güç tüketimi ve yüksek ısı gibi sıkıntılara sahip. Snapdragon 810 işlemcili incelediğimiz HTC One M9’da da bu durumları yaşamıştık.

SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!
SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!

İşlemci Konusunda Samsung Liderliğe Oynuyor

14 nm üretim teknolojisine geçen ve Galaxy S6, S6 Edge modellerindeki Exynos 7420 işlemcisini 14 nm teknolojisiyle üreten Samsung, işlemci üretimi konusunda pek çok firmaya kucak açabilir. Bunların başında Qualcomm da geliyor.

İddialara göre Qualcomm, 14nm üretim teknolojisiyle gelecek olan Snapdragon 820’yi Samsung’a ürettirecek. Tabii TSMC, o döneme kadar 14nm üretim teknolojisine geçemezse bu ihtimal çok daha yükselecek. Geçebilirse, yine Qualcomm TSMC‘den devam edebilir.

Bakalım işlemci üretiminde önümüzdeki dönemde neler olacak? Hem kendi işlemcisini tasarlayan ve üreten Samsung, bir diğer yandan diğer markaların tasarımlarını da üretmeye aday. Firmaların tercihi, rakiplerinden yana mı olacak bekleyip göreceğiz.

SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!
SnapDragon 820 İşlemci Ailesini Samsung Üretebilir!

Kaynak: http://shiftdelete.net/snapdragon-820yi-samsung-uretebilir-59884

  Asus ZenFone 3 Deluxe Serisine SnapDragon 821 Dopingi
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status