Tablet ve Telefonlardaki Şarj Soketi Sorunu, Sebebi ve Çözümü

Tablet ve Telefonlardaki Şarj Soketi Sorunu, Sebebi ve Çözümü

Özellikle Uzak Doğu Menşeli Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde görünen Şarj Soketi Arızası artık kronik hale gelen bir arıza halini aldı. Çin Malı Akıllı Telefon ve Çin Malı Tablet PC modellerinde sıkça görünen bu sorunun kaynağı olarak karşımıza genelde 2 sebep çıkıyor. Bunlardan ilki cihazın Şarj Esnasında Kullanılması. Yani şarja takıp oyun oynamak, internete […]


Özellikle Uzak Doğu Menşeli Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde görünen Şarj Soketi Arızası artık kronik hale gelen bir arıza halini aldı.

Çin Malı Akıllı Telefon ve Çin Malı Tablet PC modellerinde sıkça görünen bu sorunun kaynağı olarak karşımıza genelde 2 sebep çıkıyor.

Bunlardan ilki cihazın Şarj Esnasında Kullanılması. Yani şarja takıp oyun oynamak, internete girmek gibi durumlar.

İkinci sebep ise cihazlarla verilen Şarj Aletlerinin Dengesiz Olması. Yani ucuz olması açısından kalitesiz olarak kutuya eklenen şarj aletleri.

 

Akıllı Telefon Şarj Sorunu
Akıllı Telefon Şarj Sorunu

 

Şarj Soketi Bozulan Ürünlerin Garantisi ve Servis Ücretleri

Şarj Girişinde arıza yaşanan Akıllı Telefon veya Tablet PC modellerinde genellikle firmalar tarafından Kullanıcı Hatası olarak işlem yapmakta ve Garanti Kapsamına almamaktadır.

Bu sebeple de Yetkili Servislerine bu sorunla giden cihazlar için firmasına göre değişmekle beraber 30 TL ile 80 TL arasında bir Servis Ücreti çıkarılmaktadır.

Servisler dışında bu işi yapan yetkisiz servisler ise 20 TL ile 50 TL arasında fiyatlarla Şark Soketini değiştirebilmektedir.

 

Akıllı Telefon Şarj
Akıllı Telefon Şarj

 

Garanti Süresinde Servislerini Tercih Edin

2 Yıl Garantisi devam eden Akıllı Telefon veya Tablet PC modellerinde yaşanan Şarj Soketi Sıkıntısının çözümünü yine Yetkili Servislerinde arayın.

Yetkisiz Servisler tarafından yapılacak yanlış işlemler sonrasında Elektronik Ürününüz daha büyük sorunlar ile karşılaşabileceği gibi cihazınızın Garanti Süreci de sona erecektir.

Bu sebeple de 10 TL – 20 TL fazla fiyat veriyor olsa da Yetkili Teknik Servisler üzerinden Şarj Soketini değiştirmeniz daha garantili bir çözüm olacaktır.

 

Akıllı Telefon Şarj Girişi Arızası
Akıllı Telefon Şarj Girişi Arızası

 

Şarj Soketi Sorunu Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Aldığınız Akıllı Telefon General Mobile, Vestel, Casper, Vodafone, Turkcell, Avea vb. markaların Çinli Üreticiler tarafından üretilen modellerinden birisi ise,

Aldığınız Tablet PC Hometech, Piranha, Reeder, Joye, MidBook vb. markaların Çinli Üreticiler tarafından üretilen modellerinden birisi ise dikkatli olmalısınız.

 

Mikro USB 2.0 Şarj Girişi
Mikro USB 2.0 Şarj Girişi

 

Bu tarz ürünlerde aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz.

 • Şarj esnasında Cihazı Kullanmayınız. Bu sadece Çinli Üreticilerin ürünleri için değil TÜM Akıllı Telefon ve Tablet PC modelleri için gereklidir.
 • Şarj Makinanız çok dandik olmasın. Mümkünse biraz daha fazla ödeme yaparak LG, Asus veya Samsung firmalarının üretip sattıkları Orijinal Şarj Aletlerini kullanınız.
 • Cihazı şarja takarken çok fazla baskı uygulamayınız. Ters olarak sokmaya çalışmayınız ve çıkarırken yavaşça çıkarınız.

 

Piranha Yetkili Servis Ücretleri: http://piranha.com.tr/destek/page.php?page_id=91#page_1

General Mobile Yetkili Servis Ücretleri: http://www.telpa.com/include/asp/yedek_parca_ucretleri.asp


Sosyal Medyada Paylaşın:

45 yorum

 1. Samsung galaxy j6plus cihaz halen 10 günlük 2 3 gündür şarj almama sorunu var skot yerini hafif tükürüklüyom şarj alıyor ama normal taktığımda hiç almıyor neden acaba skotmu degisecek

  • Soketinizde temassızlık var. İlk olarak farklı bir kablo ile deneme yapın. Eğer sorun devam ediyorsa servise gidip şarj soketinin değişmesi gerek.

 2. Telefonumu şarja taktığımda şarj alıyor ama 2/3 dakika sonra şarj oluyor, şarj olmuyor şarj bir oluyor bir olmuyor saniyede bir gidip geliyor sorun ne olabilir sorunun maliyeti ne kadar tutar (Xiaomi Resmi 4X)

  • Anakart yada Batarya arızası olabilir.
   Yazılımsal bir arıza olabilir.
   Kablo veya Adaptör kaynaklı bir arıza olabilir.
   İlk olarak Adaptör ve Kablo değiştirip deneyin. Olmazsa verileri yedekleyip cihazı sıfırlayıp deneyin. Olmadı ürünü servise gönderin. Gelecek olan bilgiyi bekleyin.

  • Servisi ile bir görüşün derim. 50 – 60 TL falan oluyor genelde.

 3. HTC DESİRE 820 ÜNLEM İŞARETİ VERİP ÇOK ISINIYORDU BATARYA DEĞİŞİMİ YAPTIRDIM ŞARJ YAVAŞ OLUYOR BİR KAÇ ŞARJ ALETİDE DEĞİŞTİRDİM ONJİNAL 450 MAH HIZINDAN FAZLA ŞARJ ALMIYOR HIZ 450 BATARYA DEĞİŞİMİNDEN ÖNCE 950 MAH ÇIKIYORDU BİR KAÇ TANE BATARYA DEĞİŞTİ YİNE AYNI HARD FORMAT ATTIM YİNE AYNI YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Muhtemelen anakart kaynaklı bir sorun var. Yeni bir cihaz bakmanız daha mantıklı olacaktır.

 4. Telefonum şarj oluyor gösteriyor bir süre olduktan sonra şarj düşmeye başlıyor kapandığı zaman uzun süre açolmıyor ve optimize ediliyor burada sorun sokette midir markası casper viam1

  • Yazılımsal veya anakart Kaynaklı olabilir.
   İlk olarak tüm verilerinizi yedekleyin, varsa güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza Hard Reset atın. Bu işlemi TUŞ KOMBİNASYONLARI üzerinden yapmanızı öneririm
   Sorun düzelmez ise Donanımsal bir arıza olma ihtimaline karşın servis ile görüşmenizi öneririz.

 5. Şarjdayken telefonun pili çok çabuk bitiyor. Pili de değiştim ancak şarj yine aynı acaba şarj soketinde midir sorun ?

  • Şarjdayken telefonun pili nasıl çabuk bitiyor. Cihaz şarj mı olmuyor. Şarj olurken pili mi bitiyor.
   Oyun oynuyorsanız, arka planda fazla güç tüketiyorsa cihaz ve adaptörün gücü yeterli gelmiyorsa bitiyor olabilir pil.

 6. Telefonum samsung s3 sarz 100 oluyor AMA en fazla 1 saat ardindan dolmasi zaman aliyo hatta bazen dolmuyo napmam gerekiyor

  • Yazılımsal yada donanımsal bir sorun olabilir.
   Önce tüm verilerinizi yedekleyin, varsa güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza Hard Reset atın.
   Sorun devam ediyorsa Yetkili Teknik Servis ile görüşmeyi deneyebilirsiniz.

 7. Vestel venüs almayın aldırmayın soketim bozuk şarjım dakijada 1 gidiyo sinir hastası oldum hacı bunu ne yapacam ya garanti bitti diye biliyorum dakkada bi şarj gidiyo + olarak Soketi bozuk yukarıfa tutuyorum anca şarj oluyoaltına falan bişey katmak zorunda kalıyorum napcam

  • Şarj Soketi arızası zaten ücretli bir süreç. Yani Garantiniz bitmese bile 50 – 60 TL ücreti var. Eğer bu şekilde devam ederseniz yakında batarya da yaşamına son verir. Servise götürüp yaptırın derim.

 8. Lg k10 cihazımı şarza takıyorum şarz alıyo diyo ama almıyo kobloyu biraz aşağı basılı tutuca doluya yani şarz alıyo nedir bunun sıkıntısı

  • Ya kablo arızalı. Kabloyu değiştirip deneyin.
   Kabloda sorun yok ise bu durumda şarj giriş noktası yerinden oynamış. Bu durumda servise gidecek. 50 60 TL ücret çıkabilir.

  • Soket girişinin içine toz vs. kaçmış mı ona bakınız.
   Orijinal kablo kullandığınızdan emin olunuz.
   Sorun devam ederse Servis ile irtibata geçiniz.

 9. Merhaba benim telefonum samsung galaxy grand prime otg okumuyor acaba bu yazılımsal bir sorun mudur?

  • Eğer OTG üzerinden Flaş Bellek takmak istiyorsanız Samsung birçok cihazında bunu yasaklamış durumda. Üst modellerde aktif olarak kullanımda. Bundan kaynaklı olabilir.

 10. s6 telefonum acikken sarj etmiyor sadece kapaliyken sarj ediyor sorunun sarj söketinde oldugunu dusunmuyorum sorun ne olabilir nasil duzeltebilirim

  • Yazılımsal da olabilir Donanımsa da olabilir.
   İlk olarak varsa tüm güncellemeleri yapın, verileri yedekleyin, google hesaplarını kaldırın ve cihaza format atın.
   Sorun yine de devam ediyorsa bu durumda Donanımsal bir sorun var demektir. Servisle irtibata geçmeniz gerekecektir.

 11. merhaba telefonum lg stylus 3 ve cihazım 2-3 gündür yavaş sarj alıyor ve bazen sarj oluyor gösterip %1’den yukarı cıkmıyor. başka sarj denedim birinden hiç almadı diğerinde yine aynısı oldu sarj alıyor gösteriyor ama sayı aynı. bazen sarjdayken sarjı azalıyor. hatta bitip kapanıyor sizce sorun sarj soketinde mi bataryada mı ?

  • Muhtemelen uygulamalardan birisi taskılmış ve aşırı şarj tüketiyor. Veya şarj girişi kaynaklı bir sorun var. Pil ayarlarından kullanım detaylarına falan bakın.
   İlk olarak varsa tüm güncellemeleri yapıp, tüm verileri yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp, Hard Reset atmayı deneyin derim. Yazılımsal bir takılma varsa sorun düzelecektir.
   Aksi bir durum söz konusu ise sorun donanımsaldır. Bu durumda servise göndermeniz gerekecektir.

 12. Gecen gece benim piranha tabletımı sarja taktık.. Sarj dandik ve sonra tablete baktıgımızda tablet acılmıyodu ve baya ısınmıstı batarya erimiş gıbı hıssedılıyordu.. Neyse tamirciye goturduk daha bısey demedı.. Daha sonra arkadas bıze tabletını verdı e-tab 4 (general mobile) .. Sarjın sahıbı telefonunu takmıstı o sarj cıhazına , cıkardık e-tab 4 e taktık 5 saniye gecmeden sarj patlamadı ama kıvılcım cıktı ve tabletın ekranı cızgılendı sonra kapandı, tablet hıc ısınmadı ve acılmıyor.. Sarj makinesıde baska cıhazı sarj etmıyor yanmıs belliki tablete ne olmus olabilir.??
  Bazıları kısa devreden falan bahsedıyor

  • Muhtemelen adaptörünüz oldukça dandik bir adaptördü ve cihazları yaktı. Yanma sorununun ne derecede olduğunu servis bildirecek.Şarj girişi mi, Anakart mı, Batarya mı vs.

 13. Merhaba, ben LeTv One pro x800 kullanıyorum şarjı sabahtan akşama ancak yetiyor. Ama ben kullanmasam da durum aynı, kendi kendine bitiyor. Yeni batarya siparişi verdim. Geldiğinde montajını yaptım. Durum yine aynı. Batarya dışında başka hangi parçasında sorun olabilir. Telefon durduğu yerde 12 saat dayanıyor. Kullansam 5-6 saat sonra batarya bu kısım normal ama benim çözemediğim neden 12-13 saat sonra bitiyor bu batarya. Şimdiden sağolun cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

  • Yazılımsal bir takılma olabilir. Verileri yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp, Hard Reset atabilirsiniz. Sonra sonuçlara yeniden bakın.
   Ekran kaynaklı veya anakart kaynaklı sorunlarda olabilir.

 14. Arkadaslar Merhaba
  samsung tableti mi şarja taktıgımda kendi kendine açılıyor. Şarja takılı değilken sorun yok. Şarj kablosu orjinal, kabloda yırtık gibi bir hasar yok, Şarja taktıkayan sonra soketi biraz boşluk olduğunu farkettim, sorun kaynağı bu olabilir mi

  • Kısa devre yaparak cihazın aktife geçmesine sebep olabiliyor olabilir. Ama servise girmeden net bir cevap bulmak zor.

 15. iyi günler benim bi sorum olacaktı şimdi benim samsung A5 2016 telefonum var ve daha önceden hızlı şarj oluyordu ve şimdi o özellik gitti ve prizden şarja taktığım da AC değilde Usb şarj yazıyor önceden 1 saaþte şarj olan cihaz şimde en az 12 saatte şarj oluyor ve ayrıca OTG özelligi de calısmıyor pc ye bağladığımda pc tanımıyor cihazı sizce ne olmus olabilir yardım edin lütfen

  • 1) https://youtu.be/1EvUKwCdB4w?t=4m16s bu videodaki işlemi yapmayı deneyin.
   2) Düzelme olmazsa cihazı şarj etiğiniz Şarj Cihazı ve Kablosunu değiştirin ve o şekilde deneyin.
   3) Sorun halen devam ediyorsa Yazılımsal bir sorun olabilir. Verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın ve Cihaza hard reset atın. Muhtemelen sorun kalmayacaktır.
   Donanımsal bir sıkıntı varsa servis ile görüşmeniz gerekecektir.

 16. Hometech marka tabletim şarj aliyo doluyo.oynarken 10 dakkada bitiyor.servise gönderdim usb soketi kirik diyolar.soket kiriksa şarji nasi alip full oluyo…dalgami geciyolar…kirik soket şarji çabukmu bitirtiyor..

  • Servise konuyu yeniden belirtip gönderin.
   İşlem yapılmazsa tüketici hakem heyetine gidin.

 17. MERHABA BEN GENERAL MOBİLE LI YAKLAŞIK İKİ HAFTADIR KULLANIYORUM VE ŞARJI ORJİNAL KENDİ ŞARJI AMA TELEFONU ALDIĞIM GÜNDEN BERİ ŞARJI SOKKETTEN HIZLI ÇEKİYORUM ALIŞKANLIK OLMUŞ ARTIK DAHA COK DİKKAT EDİYORUM AMA BİŞEY OLMUŞMUDUR DİYE ÇOK KORKUYORUM SİZCE OLMUŞMUDUR ?

  • 1-2 haftada birşey olmaz ama zamanla deforme olabilir.
   O sebeple de alışkanlığınızı düzeltmeniz lazım.

  • Kardesim eğer telefonunu şarja taktiğinda hemen girip zor çıkıyorsa bisi olmamistir ama hemen girip hemen çıkıyorsa ilerde sana sorun olacaktır ve ücret ödemek zorunda da kalırsın eğer ücret ödemek istemiyorsan yetkili servise gonder

 18. Merhaba bnm Casper tabletimin sarj girişi bozuldu garantiye dahil olmadan 110tl miş bayiden bnce abartıyor sizce ltfn bi yardım edin yani fiyat cok fazla sarj yerini kendim satın alıp taktırmak ne kadar olur?

  • İçini açmadan müdehale edip çıkaramıyorsanız Teknik Servis ile görüşmeniz en doğru olanı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler